Hml:n kuntahallinnon päästrategia on pysäköinti!

Hämeenlinnan kuntapäättäjien päätoimiala on nykyisellään vain asukkaiden ja autoilijoiden kyykytys, pöyristykseni oli suunnaton kun luin tämän päivän (15.8-18) paikallislehdestä nyt asetetut pysäköintirajoitukset Hämeen Wanhan linnan pysäköintialueelle!

Hämeenlinnan päättäjät on täysin ulkona tärkeimmistä strategisista asioista, pysäköinti ja sen hankaloittaminen keskustan alueella tähtää mitä ilmeisimmin vain torinaluspaikoitusalueen pakkorakentamiseen keskustan kerrostalogrynderien edun ja painostuksen vuoksi.

Kun keskustan pysäköinnistä luodaan kuva, että se on vaikeaa/hankalaa, luodaan samalla tämän kaupunkihallinnon tehdyn keinotekoisen strategian kautta tarve torinaluspaikoitukseen!

Hämeenlinnan hallintokulttuuri on kyllä todellakin surkea ja heikko, toivoisimpa järkeä tähän päättäjien touhuun, ei voi olla että joku pysäköintitoimi olisi pääkohde Hämeenlinnan kaupungin strategiassa!
43467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Juu, oikea huomio. Ilmanko täällä vallitsee täyden pysähtyneisyyden tila. STAGNAATIO!
Valitettavasti varsinkin äänestäjien keskuudessa.

Äänestä

Tänään on kylläkin 15.9. jo.

Äänestä

Hämeenlinnaa uhkaa veronkorotus ja konkurssi täysin epäonnistuneiden Kaivo ja keinuparkin takia. Uuden toriparkin avulla voitaisiin lainoja kikkailla muutama vuosikymmen kauemmaksi piiloon.

Äänestä

En pidä sari rautiota enää täysjärkisenä ja niin monet muutkin. jos hämeenlinna halutaan nousuun olisi rautio saatava pois päätöksen teosta

Äänestä

*Kaiken takana on nainen joka sua ihanasti rakastaa..🎼*

Ei vaiskaan olekkaan vaan kaiken takana on tehdä keskustan pysäköinti niin vaikeaksi että sitä perusteena käyttäen kuntahallinto toteaa torinaluspaikoituksen olevan ainoa keino ratkaista ongelma!

Kerrostalogrynderit, niin Wekka Gapital kuin muutkin keskustan keisarit tarvii asukaspysäköintitiloja kun keskustan tyhjiä liike-ja toimistotiloja aletaan muokkaamaan asuinkäyttöön puhumattakaan mahdollisesta keskustan uudisrakentamisesta!
Tästä siinä kyse on, nyt tällä hetkellä pysäköinti tehdään niin vaikeaksi kuin mahdollista että saadaan luotua täysin keinotekoinen tarve pysäköintilaitokselle yhteiskunnan verovaroin!

Äänestäkää oikein ensi kuntavaaleissa että tähänkin kylään saadaan parempaa ja viisaampaa hallintoväkeä ja saadaan purettua nämä nykyiset hallintohimmelit ja *Hyväveli-verkot* !

Äänestä

Tämä toriparkkiasia on jo pitkään ollut ainoa esillä oleva ja se tärkein asia tässä kaupungissa. Tietyt tahot sitä ajaa kynsin hampain, Sari Rautio etunenässä. Olen antanut itseni ymmärtää, että Rautio on käskyläinen ja tekee, niin kuin "ylhäältä" neuvotaan. Toki hän voisi ilman neuvojakin suosia asiaa. Eräs vihreäkin on sitä mieltä, että toriparkki pelastaa keskustan. Ei muuten pelasta. Olen samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa, että seuraavissa kunnallisvaaleissa meillä on mahdollisuus ja jopa velvollisuus äänestään niin, että saadan tolkun ihmiset päättäjiksi. Näin ei voi eikä saa jatkua.

Äänestä
  • Pahasti olette idiootit valehtelun merkeissä asialla, sillä kukaan ei ole esittänyt ei vaadi Toriparkin rakentamista kaupungin veronmaksajien rahoilla.

    Äänestä

  • 74580 kirjoitti:

    Pahasti olette idiootit valehtelun merkeissä asialla, sillä kukaan ei ole esittänyt ei vaadi Toriparkin rakentamista kaupungin veronmaksajien rahoilla.

    No ei tietenkään julkisesti siitä mitään puhuta mutta kyllä olet hyväuskoinen hölmö itse jos uskot siinä käyvän siten että joku muu sen maksaa, verorahapiikkiin sen kustannukset tietenkin menevät vai luuletko oikeasti joulupukin sen maksavan?

    Äänestä

  • Mitä väliä kuka sen maksaa jos sitä ei koskaan saada selville eikä raha ole mistään pois?

    Äänestä

  • vaahtopää kirjoitti:

    Mitä väliä kuka sen maksaa jos sitä ei koskaan saada selville eikä raha ole mistään pois?

    No, jos noin on, oletko itse valmis sitten rahoittamaan tuon hankkeen?

    Äänestä

  • Tietysti kun en huomasi mistään kun olen rahoittanut ei ees kukaan muu.

    Äänestä

Hämeenlinnan keskustan kivijalkakauppojen kuhina käy nyt niin kiihkeänä, että uusia pysäköintimahdollisuuksia tarvitaan jo lähivuosien aikana ainakin 1259 kpl. Rahoitus järjestyy pysäköintipaikkojen tekemiseksi onnistuu investorien ja veronmaksajien jo aiemmin hyväksihavaitun yhteistyömallin avulla.

Äänestä

Turistille tulee linnalla uuden aikarajoituksen takia nyt kiire. No, turistin täytyy varmaan häipyä annetun kolmen tunnin sisään ja syödä sitten muualla. Lompakko ei tuossa ajassa välttämättä aukea ollenkaan, no Hämeenlinna on valinnut omien autoilijoidensa selvän kiusaamisen lisäksi päättänyt ajaa nyt myös turistit helvettiin kaupungista. Päiväkävijästä tuki nyt tuntikävijä.

Äänestä
  • Tässä nähdään miten ja kuinka tärkeä projekti on tuo torinaluspysäköintihanke!
    Sitä ajetaan kuin *käärmettä pyssyyn* , varmaan on luvattu Wekka Capitaalille ja muille keskustan talollisille ne aluepysäköintipaikat torin alta!

    Onneksi kuntavaalit tulee pian ja saattaa tämän nykyisen hallituksen ulos päätöksenteosta!

    Äänestä

  • Miten kukaan voi luvata kun ei ole lupaukselle katetta? Oletko kännissä.

    Äänestä

  • bhvupqbn kirjoitti:

    Miten kukaan voi luvata kun ei ole lupaukselle katetta? Oletko kännissä.

    Hei KokDem-Äänitorvi....onko sisälukutaito kateissa?

    Tuossahan lukee lainaten osan aiemmin ollutta tekstiä :

    * varmaan on luvattu Wekka Capitaalille ja muille keskustan talollisille ne aluepysäköintipaikat torin alta!*

    Eikö mielestäsi ole tuossa lauseessa ilmeisen ehdollinen olettama sanassa *varmaan on luvattu*?

    Oletko kännissä.

    Äänestä

  • Rakas varmaan oot taas kännissä.

    Äänestä

Onko kaikki HML autoilijat sitten aina kännissä, kun eivät tule keskustaan ja pysäköi? Kaivoparkiin voisi perustaa Alkon ja drive and Fuck tsekkiläistyyppisen ilotyttö nurkkauksen, jotta täynnä olis yötä päivää

Äänestä

Miksei nämä kaupungin Rehvelipäättäjät eivät saa maksullista parkkipaikkaa Rinkelinhallin P-paikoille, ja kadulle, aina peli-iltoina. 5€:n pysäköimismaksu olisi
kohtuullinen / peli-ilta, kyllä nämä hölmöt "fanit" sen mielellään maksaa!

Äänestä
  • hys hys nyt

    Äänestä

  • Vaadimme että ensikin talvena aurauskalusto nuolee ekana Poltinahontien laidat jokaisesta lumihiutaleesta, jotta me KERHO fanit saadaan jatkaa ilmaista ja laitonta pysäköintiä puoliksi jalkakäytäville ja mihin vaan porttien eteen sikinsokin

    Äänestä

  • No mitä pidit eilisen jalkakäytävistä? Ei taatusti mikään raapinut autosi vahattuja helmoja?

    Äänestä

Vastaavan suuruisissa kaupungeissa Suomessa pysäköinti ei oke ongelma. Esimerkit lännestä: Raumalla ilmainen pysäköinti, Porissa 24h paikkoja kahden korttelin päässä kävelykadusta.
Mikä ihmeen poliittinen agenda Hämeenlinnassa estää työssäkäyviä, asioilla kävijöitä, turisteja ja asukkaita parkkeeraamasta? Mitä pahaa he tekevät?
Päättäjät vaihtoon tai linnaan, kuten Helsingin kaupunginjohtaja Vapaavuori hauskasti ilmaisi asian!

Äänestä
  • Pyh!!!!

    Äänestä

  • Saimmehan KU:sta lukea virkamiesnaisen henkilöhaistattelusta miten asioita hoidetaan... Valmistelussa taitaa olla aikamoisia puutteita ja/tai valikoivaa so. johdattelevaa pimittelyä.

    Äänestä

Hyvinhän HML on pysäköity paikalleen .Siinä ja pysyy.

Äänestä
  • Kiekkoakin säännöllisesti pyöritetään.

    Äänestä

Hämeenlinna kannatta siirtää kokonaan moottoritien päälle.

Äänestä
  • Henkisesti pikemminkin alle.

    Äänestä

  • Pari piirua vasemmalle kun Heinäluoma. Vai oikeellekos se on. No kokoomusnuoriso sitte.

    Äänestä

NobelJarmo ja Vesala ajavat parkkiluolaa etiäpäin. ettei tulisi SunnyCarCenterit?

Rahnaa pitäisi tulla, mutta mutta, lopulta käykin niin ettei rahaa tulekaan. Monttu auki, kaupunki(veronmaksajat) hoitaa hyväntahtoisesti LOPPULAINOITUKSEN. Sartsa ja Isotuho tietävät, että lainaraha on halpaa.
Yksityisillä pitäisi vankka usko pysäköimättömyysluolan tuottoon. Alkuun ilmoiteltiin pysäköintipaikan maksavan 50000 egee. eihän se siihen jää, kuukausittain täytyy maksaa ruudusta hoitovastiketta että alue pysyy kunnossa. eipä taida riittää 20€/kk, joka on melko yleinen taloyhtiöllä. Saattaa olla 70 - 80 € kuukaudessa, mahtaako riittää sekään?
Enpä usko keskustan pikkuliikeillä olevan niin paljon rahaa, tuskinpa lääkäriasemat ja Nordea satsaavat "orjien" autopaikkojen hankintaan. Op-pankki ei tarvi, kun heillä on oma alue ja Senaattikiinteisöt menee aseman lähelle.
Entäpä mittaripysäköinti? Sippakadulla ja torin alakulmassa 40 sentillä saa pysäköidä n. 20 minuuttia, on kuulemma pirun kallis. Tunti taitaa maksaa 1,20€. Mikä mahtaa olla parkkiluolan mittarihinta? Tampereella ja Helsingissä ei selviä alle 10€ tunnissa, joissain paikoissa saattaa mennä melkein 20 egeen. Veikkailenpa pysäköimättömyyshallissa kuuluvan tuulen tuiverrus ja pulujen kujerrus. Nooh onpa siellä Sepolla ja Ristolla tilaa pitää pirssejä, ei ole suurta vaaraa että naapuriauton ovella tehdään venttiä oman pirssin kylkeen.

Äänestä
  • Mitä käytät? Pelkällä viinalla ei pääse noin sekavaan tilaan.

    Äänestä

  • Nappihemmo.

    Äänestä

  • hakisit-apua kirjoitti:

    Mitä käytät? Pelkällä viinalla ei pääse noin sekavaan tilaan.

    Hän käytti puhdasta matematiikkaa ja järkeä sekä loistavaa argumentointia jota myös Hämeenlinnan kuntahallinnon soisi käyttävän!

    Toisin kuin sinä, ylläkirjoittanut hallinnon loisparasiitti, et käyttänyt itse yhtään omaa harkintakykyä tai omaa järkeä,no, sitä ei varmaan edes ole, tulit vaan heittämään turhan kommenttisi KokDem-hallinnon edun vuoksi!

    Äänestä

  • Hakisit-Itse_Apua kirjoitti:

    Hän käytti puhdasta matematiikkaa ja järkeä sekä loistavaa argumentointia jota myös Hämeenlinnan kuntahallinnon soisi käyttävän!

    Toisin kuin sinä, ylläkirjoittanut hallinnon loisparasiitti, et käyttänyt itse yhtään omaa harkintakykyä tai omaa järkeä,no, sitä ei varmaan edes ole, tulit vaan heittämään turhan kommenttisi KokDem-hallinnon edun vuoksi!

    😃☝️ Hyvin puhuttu, juuri noin on asia, KokSdp-Trolli ottakoon opikseen!

    Äänestä

  • Jokainen järkevä ottaa opiksi ja ei ota huumeita.

    Äänestä

  • vaarallista kirjoitti:

    Jokainen järkevä ottaa opiksi ja ei ota huumeita.

    Eikä äänestä kokdem-huijareita.

    Äänestä

Sari Hagemeier paas laittaen NopelJarmolle ja Vesalalle tulista viestiä. Minä ja keskustan "elvytystyöryhmä" vaadimme torin yläkulmaan 2 tunnin kiekkoparkkipaikkaa!!!!
Tämä siksi, että tuolla keinolla näemme parhaiten parkkipaikkojen tarpeellisuuden keskustaan.

Äänestä
  • Kulmala on kertonut; ilmaista pysäköintiä ei ole. Pikemminkin persnetollista pysäköintiä. Pysäköintiputiikkihan on ollut reippaasti pakkasella, jo vuonna 2042 saattaa velat olla melkein maksettu, korjausvelkaa tietysti on tullut lisää.

    Äänestä

Toriparkki äkkiä valmiiksi! Eipä lumentulo haittaa kun ollaan torin alla parkissa.

Äänestä

Meidän työpaikassa käydään siitämässä kiekkoja vuoropäivin. On se aika nippu avaimia kun mennään pienelle kävelylenkille. Onneksi melkein kaikissa autoissa on kauko ohjain niin ei tarvi kokeilla avaimilla mikä mihinkin sopii. Eikä lappuliisat/ukot /Jarmo voi mitään.

Äänestä
  • Meillä duunissa on ihan sama systeemi. Onneksi ei ole kuin 10 työntekijän toimisto niin tehtävä ei ole ollenkaan työllistävä vaan päin vastoin, pääsee vähän jaloittelemaankin kukin vuorollaan ja aina on pienellä siirrolla löytynyt uusi vapaa paikka. Joskus siirto on ollut vain muutamia senttejä, että ollaan saatu aikaiseksi näennäisesti se, että autolla olisi välillä ajettukin.

    Äänestä

Hattula ja Jamakkala ovat kateellisia Hämeenlinnalle, koska niillä ei ole varaa rakennuttaa parkkitaloja ja palkata niille kallispalkkaista toimitusjohtajaa. Hämeenlinnalle riittää varakkuutta tällaiseen, voidaanhan veroja nosta ja kehitellä uusia huletusmaksuja tai maalämpöveroa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


KerrostalogrynderinValta kirjoitti:

Hämeenlinnan kuntapäättäjien päätoimiala on nykyisellään vain asukkaiden ja autoilijoiden kyykytys, pöyristykseni oli suunnaton kun luin tämän päivän (15.8-18) paikallislehdestä nyt asetetut pysäköintirajoitukset Hämeen Wanhan linnan pysäköintialueelle!

Hämeenlinnan päättäjät on täysin ulkona tärkeimmistä strategisista asioista, pysäköinti ja sen hankaloittaminen keskustan alueella tähtää mitä ilmeisimmin vain torinaluspaikoitusalueen pakkorakentamiseen keskustan kerrostalogrynderien edun ja painostuksen vuoksi.

Kun keskustan pysäköinnistä luodaan kuva, että se on vaikeaa/hankalaa, luodaan samalla tämän kaupunkihallinnon tehdyn keinotekoisen strategian kautta tarve torinaluspaikoitukseen!

Hämeenlinnan hallintokulttuuri on kyllä todellakin surkea ja heikko, toivoisimpa järkeä tähän päättäjien touhuun, ei voi olla että joku pysäköintitoimi olisi pääkohde Hämeenlinnan kaupungin strategiassa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu