Niin laadusta usein puhutaan Volkswagenin yhteydessä, sillä se mikä muille automerkeille tuntuu olevan itsestään selvää ei aina tai jos koskaan ole Volkswagenin ominaisuus, laatutietoinen on hyvä ja lukee seuraavan artikkelin:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Laatu
https://fi.wikipedia.org/wiki/Laatu
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tää on puhdas arvaus, mutta sanotaan vaikka näin: Volkkarissa ei laatua näy
Arvasinko oikein?
Massavalmistajahan ei panosta laatuun, vaan määrään. Laatuun panostaminen tarkoittaa pitkään harkittuja ratkaisuja tekniikassa, ja sitä kautta tietenkin pieniä, mutta huolellisia valmistusmääriä. Hosumisen sijaan siis mietitään, ja testataan tarkasti, mikä tekniikka on se kaikkein luotettavin. VW:hän ei ole sellainen, eikä Toyota.
Laatua on myös hyvät ominaisuudet jne... Toyotalla tuntemattomia käsitteitä siis....Vai mitä Holisti?
Ja tekniikan kestävyys. VW:llä täysin tuntemattomia käsitteitä....Vai mitä holistin kaveri?
https://www.tyyppiviat.com/toyota-tyyppiviat/
Tässä sitä ihan uuttako asiaa?
Ja sitten se älytön ruostuminen joka vaan pahenee kun Toyota lisää säästöjään uusien palkattujen johtajiensa toimesta.
Laadusta en niin tiedä mutta omalla kohdalla vuoden 2007 automaatti Avensis tarvitsi 120tkm-260tkm välillä seuraavat huoltojen ulkopuoliset korjaukset, starttimoottori ja etuvalon korkeuden säätömoottori ja tämä osa vaihdettiin titaanitakuun piirissä ilman veloitusta sekä 2 kertaa ruostesuojaus oman halun takia, joista toinen näin jälkikäteen oli turha, kun auto kolme kuukautta suojauksen jälkeen törmäsi peuraan ja se lunastettiin. Huollot oli toki tiheähkösti 15000 km mutta edullisia. Merkille pantavaa oli loppuun asti kestäneen alkuperäiset alustanosat niin iskarit kuin nivelet sekä jarrulevyt ja palat vaihdettiin vasta 210 tkm huollossa eli onko tuo laatua vai ei, en ota siihen kantaa kunhan totean tapahtuneen.
Ja tarinoita ja satuja voi kertoa ihan kuinka paljon tahansa.
Ihan niin kuin sinäkin!
Penttihän on suorastaan legendaarinen tarinankertoja sadoilla eri nimimerkeillään eli sivupersoonillaan. Eikä Pentti arastele kertoa minkälaista valetta ja paskaa tahansa tavoitteisiinsa päästäkseen sillä Pentin mielestä kaikki on sallittua Toyotaa solvatessa ja Vw-konsernin mokia parhain päin selitellessä.
Laatua on se, että oli kyseessä mikä laite tahansa, tai auto, niin se toimii virheettömästi vuodesta toiseen ilman ylimääräisiä korjaamokäyntejä, tai ilman muuta reistailua. Esim. Moottorin öljynsyönti, tai jakopään rallatukset/DSG laatikon nytkyilyt eivät ole mielestäni laatua. Ominaisuuksia kyllä on kaikissa maailmalla olevissa autoissa, mutta en laske niitä minkään laadun piiriin.
Laadulla ymmärretään tuotteen kykyä täyttää asiakkaan odotukset. Edullinenkin tuote voi siten olla laadukas, koska asiakkaan odotukset sitä kohtaan ovat vastaavasti erilaiset, kuin kalliissa tuotteessa. Tästä seuraa käsite "hinta-laatu-suhde".
Volsusta puhuttaessa oma kokemukseni oli seuraava. Volsuni (Golf) ajo- ja käyttöominaisuudet olivat hyvät ja laadukkaat. Saman auton mekaaninen kestävyys ja toistuva vikaantuminen, samoin kuin merkkihuollon ylimielisyys ja piittaamattomuus asiakkaasta, edustivat minulle huonoa laatua.
Siksi vaihdoin toiseen merkkiin.