Hamsterillani flunssa?

Vil.ma30

Moi! Mulla on 4kk ikäinen syrkki uros joka tuli mulle 2kk ikäisenä. Alussa se ei aivastellut tai mitään, mutta nykyään se aivastelee. Sillon kun aivastelu alko niin vaihoin purut mörttiröpöön. Noh, se ei auttanut. Nykyään se aivastelee vaan enemmän ja enemmän ja tätä on jatkunut jo monta viikkoa. Häkki ei oo vetoisalla paikalla ja huonelämpötila on n.20.astetta. Oon miettiny et voisikohan johtua siitä, että oon juoksuttanut sitä usein lattialla ja varsinkin silloin alkuaikoina enemmän, että jos lattialla vaikka vetäisi? Juoksutan kyllä nykyäänkin mutta en niin usein koska pelkään, että aivastelu johtuisi siitä :D mutta jooo nytten kun katoin niin hamsterin nenän alla/nenässä on kyllä jotain kirkasta vuotoa. Nyt jos saisin jonkun ammattilaisen apuun, mitä teen? Vienkö eläinlääkärille? Voiko kotikonstein hoitaa? Onko edes flunssa.

2

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hamso

      On jotain kotikonsteja jotka voisi auttaa.
      Kannattaa kummiskin jos näyttää menevän pahemmaksi viedä eläinlääkärille ettei siitä kehity mitään pahempaa niinkun mahdollista keuhkokuumetta.
      Voisit varmaan aloittaa pitämällä sen hamsterin lämpimänä, vie vaikka jonnekin kuivaan ja lämpimään huoneeseen. Kannattaa myös pestä vesipullot, ruokakupit, yleensäkin koko häkki bakteereista yms. ja vaihtaa purut.
      Voisit koittaa tehdä semmosta lämmintä juomaa sille hamsterille, mutta se ei välttämättä juo sitä. Laitat vesipulloon lämmintä vettä ja maitoa, ja teelusikallisen hunajaa.
      Jos kummiskin innostuu juomaan niin älä anna sentään koko pulloa, jos ei, niin yrittäsit saada edes pari tippaa sen suuhun. Jos ei onnistu niin älä väkisin yritä. Kokeile parin päivän ajan.
      Saatta olla että jos sulla oli ollu flunssaa ja oot koskenut hamsuun sillon niin että olis tarttunut.

      Mutta tosiaan, en ole mikään eläinlääkäri, että jos rupeaa näyttämään huolestuttavalta niin vie mielummin sinne lääkärille!

    • Hamsunauttaja

      Suosittelen meneväsi eläinlääkäriin siellä saat paljon varmaa tietoa ja apua siihen liittyen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      251
      4388
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      89
      3348
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      24
      2516
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      58
      2265
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      96
      2159
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      87
      1409
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      26
      1300
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1280
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      68
      1195
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      798
    Aihe