mopo ei kulkee nopeammin kui 55kmh vaikka oon ottanu reikälevyn ja kurit pois vaihtanut suuttimen, miksi?
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Auttais jos kertoisit mikä mopo on kyseessä... Joissain malleissa on rajotettu cdi eli ei mene kovempaa vaikka kuinka poistaisit kureja.
gilera smt 50, 2018
Vetääkö hyvin? huutaako se ajossa?
sähköisesti rajoitettu cdi boksi voisi olla ongelma
käykö mootori, vai päristätkö ite sulla? Potkitko vauhtia jalalla/ kikkelillä? Kuulostat kamelikuskilta.. kokeile koinia pakoputkeen, kuten vuohtakin!
poraa cdi, ja kuka noita uusia mopoja ostaa uunituoreena, isimaksaa
Cdi kannattaa vaihtaa kokonaan rajoittanattomaksi. Lisäksi kannattaa suurentaa välejä esimerkiksi vaihda vaikka eturattaita 1-2piikkiä isommaksi.
Juurikin näin, kurit ja rajoitteet pois niin kiihtyy, siihen jos haluaa vielä huippuja yli 55 niin isompi etu-ratas tai pienempi takaratas.
Suosittelen kokeilemaan 70kuutioista sylinteriä 24mm PWK kaasutinta ja sylinterille sopivaa tehoputkea ja tietysti pidemmät välitykset itselläni auttoi huomattavasti suosittelen.