Evukkaasti ja nopeasti saa metsänomistaja ison/sen kokoisen kuin haluaa rakennettua vain isolla kuormaliinalla, noottorisahalla ja kevytpressulla. Tee näin: valitset haluamastasi paikasta 4 tukkipuuta noin neliön/suorakaiteen muodosta, kiipeä puihin noin 10 m korkeuteen(karsi samalla oksat) ja kierrä liina kaikkien ympäri (voi joutua jatkamaan vahavalla köydellä, vedä liinalla rungot yhteen, siis toisiinsa kiinni, kieputa kaiken ympäri kevytpressu, sahaa rungot yläpuolelta poikki niin että kaatuvat pressun päälle tyvirunkoja vasten, sitten voi vielä hakea pienempiä puita lisäksi pressua vasten. Näin saa helposti 50-100m2 varaston, polttopuille, mönkkäreille ym. Hyvä on sumpitkin keitellä ja makkarlat paistella, Nam.
Helppo taukotupa/varasto
5
436
Vastaukset
- kunvaannäkis
Monta kertaa on näillä palstoilla tuollaista virvellystä hehkutettu, mutta yhtään kuvaa ei ole vielä nähty tuollaisesta edullisesta "hallista" taikka edes mainintaa, että missä voisi käydä tuollaista katsomassa.
- eiuskota
Ihan taas huuhaa homma tuollainen. Mene nyt kuusiin kiipeilemään 10 metrin korkeuteen ja siellä liinoja virittelemään ja siihen vielä kevytpressuja. Aivan älytöntä puuhaa!
Laita ihmeessä meille kuva moisesta!- Juutinraumaa
Ap laittaa 6kk kuluttua kuvan.. sillä on nyt jalka paketissa niin ei pääse kuvaa ottamaan. Taukotupa jäi kesken.
- Tottottt
Sillä tavalla tekee hyvänkin hallin. Käytät vaan vähän järeämpiä materiaalia kuin liina.
Eli täkkipulteilla kakkosneloset kiinni puusta puuhun n. 4 m korkeuteen ja muutamia lautoja kakkosnelosten päälle ja niiden päälle kattopellit tiukasti kiinni.
Reunoille pistät kestopeitteet ei mitään kevytpeitettä ja niiden päälle lautoja sopivin välein lujasti kiinni.
Siitä saat hyvän konesuojan eikä maksa paljoa. - metsätilallinen
Jos ihan halpaa taukotupaa haluaa, niin aaltopellistä tulee helpoiten, kun ruuveilla kiinnittää vaikka 50 x 50mm vaakakoolinkeihin ne aaltopellit. Eristeeksi voi liimailla uretaanivaahdolla 50mm esp-levyä tms. mitä edullisesti löytyy. Aaltopelti kantaa itsessään pienissä rakenteissa hyvin, joten mitään raskasta runkoa ei kannata alkaa tekemään. Kattoon voi laittaa hieman järeämpää, vaikka 100 x 50mm puutavaraa.
Tälläinen kannattaa mitoittaa vaikka oman peräkärryn kokoon, että saa siirrettyä helposti metsäpalstalle. Ei ole kovin painava nostella. Lattiaa ei kannata edes tehdä välttämättä, mutta neljällä kierreankkurilla kannattaa ankkuroida kuitenkin maahan, ettei tuuli vie.
Jos kaminan asentaa tälläiseen, niin kaminan ja savuputken kohdalle seinään eristeeksi silloin palon kestävää kovaa villaa ja päälle ohut gyproglevy. Jos eristeeksi jaksaa hankkia uretaanilevyn, niin menee sisäverhouksetta ja on valoisa sisältä, eps-levyistä lähtee ikää myöten hieman "jauhoa" vaatteisiin, mutta haittaako tuo metsähommissa.
Aaltoeltiä voi ostaa halvalla hukkapaloina monestakin paikkaa, joten ei tule kallis taukotupa metsähommiin ja kestää vuosia. Tarvittaessa voi jopa yöpyä metsäpalstalla, pitää hyvin lämpimän. Meillä on ollut tämän tyylinen taukotupa metsäkämppänä yli 60 vuotta, kun isäukko sellaisen rakensi 50-luvulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908416Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424738Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414391Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452615Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981478- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090