Haastattelu

Antero43

Nyt olenkin hieman hankalassa tilanteessa. Haastattelen tänään maanantaina viittä henkilöä joita haetaan myymälään asiakaspalvelutehtäviin. Henkilöt haastatteluun ovat valittuja papereiden perusteella ja CV:n. Tuossa jälkimmäisessä on yleensä kerrottu myös harrastuksista, mutta ohjeistuksen mukaan valintaa ei saa tehdä tällä perusteella, koska ihmiset lähtökohtaisesti ovat erilaisista tilanteista ja harrastuksiin kaikilla ei ole yhtäläisiä mahdollisuuksia.

Olen päättävä esimies, mutta en nokkimisjärjestyksessä ylimmäisenä. Olen saanut erittäin tarkat ohjeet mitkä asiat eivät saa vaikuttaa valintaan. Henkilön ”miellyttävät” kasvonpiirteet on yksi mitä ei saa huomioida. ”Rumat” ovat samanarvoisia. Saattaa seurata ikävää julkisuutta jos nätti pääsee sisään huonommilla papereilla.
Toinen mitä ei saa huomioida on henkilön ”kehollinen olemus”. Tämä käsittää mm. onko henkilö voimakkaasti ylipainoinen, anorektikko, hujoppi tai kääpiö. Tai vaikka niin että kehonrakentaja vastaa kynäniska. Nämä eo. asiat eivät saa valintaan vaikuttaa. Vain paperit.

Minulle selviää nyt vasta heitä haastateltaessa heidän sukupuoli. Hakuprosessi on suoritettu sukupuolineutraalisti (henkilö A, henkilö B, ...). Sukupuolikaan ei saa vaikuttaa valintaan. Itse asiassa minua on ohjeistettu että en saa kysyä haastattelussa sukupuolta, koska niitä nyt kuulemma on enemmän kuin minun nuoruudessa ja asia saattaa olla hakijalle arka.

Erityisesti on korostettu että jos epäilen kyseessä olevan maahanmuuttaja, on pahimman luokan ongelma jos sitä mitenkään kommentoin. Vaikka saisin tiedon että kyseessä on laittomasti rajan ylittänyt ilman papereita maassamme oleva toisessa maassa etsintäkuulutettu rikollinen, minun siihen puuttuessani saisin kirjallisen varoituksen. Asiasta en saa tehdä edes ilmoitusta viranomaisille. Hassua sinänsä että näistä makeisia varastelevista paikallisista klopeista soitan viranomaisille tämän tästä.

Nuoruudessani ennen kaupalliselle alalle siirtymistä opiskelin hetken lääketiedettä ja aikani vietin siellä lähinnä geenitutkimusten parissa. Eri populaatiot ja DNA-perimät ovat minulle tuttuja asioita siinä samassa kuin automyyjälle eri merkit ja niiden erot. Automyyjällä on se etu että soi voi vaikka autoa ostaessa huomioida onko kyseessä 15 vuotta vanha lada, vai uudehko audi. Minun tehtävässäni rotuja ja niiden eroja ei saa huomioida. Vaikka 1700 -luvun alusta lähtien on ihan omana tieteen haaransa tutkittu ihmisten biologisia ja kulttuurisia eroja siinä samassa kuin esim. tähtitiedettä, kemiaa, magnetismiä, jne.. on nyt viimeisen viiden vuoden aikana kaikki pyyhkäisty pois. Jopa oppikirjoja ”päivitetään”. Rotuja ja niiden eroja ei ole enää olemassa ja samapa tuo minulle. Silmäni vain eivät ole ottaneet uskoakseen uutta sääntöä. Näen mitä näen ja aivoni tahtomatta kertovat minulle monta asiaa vaikka asiaa en tietoisesti mielessäni jauhamaan. No yhtä kaikki. Joka tapauksessa rodullisten asioiden jotenkin huomioiden olisi ”kaupallinen itsemurha”.

Niin ja siitähän minua on myös ohjeistettu. Valintaan ei saa myöskään vaikuttaa henkilön mahdollinen vamma. Nilkutus, änkytys, vapaina tai tärinä ovat mm. asioita joihin ei saa puuttua ja nämä eivät saa valintaan vaikuttaa.

Olenkin hieman leikkimielisesti tiedustellut esimieheltäni niitä kriteereitä joilla voin valintaa tehdä. Ei ole oikein muuta kuin ”tehtävään sopiva”, mitähän tuokin sitten itseasiassa tarkoittaa.

Haastattelut alkavat klo 11.00. Mitä minä heiltä kysyn? Jos tulee jotain mieleen, niin kerro ihmeessä!!

Haastatteluika on 60 min ja koko aikaa ei viitsisi säistä puhua.

Kiitos jo etukäteen.

1

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MerjaKTakanen

      Eräs kauppa tarjosi asiakkailleen ilmaiset pullakahvit ja 20€ alennuskupongin, mikäli he kävivät seinän takana olevassa kahvilassa keskustelemassa, haastattelemassa myyjänpaikkaa hakevia henkilöitä. Hakijoita oli viisi ja jokainen asiakas sai laittaa heidät haastattelun perusteella paremmuusjärjestykseen. Vastaus annettiin nimettömänä suljettavalla kirjekuorella, jota vastaan sai 20€ etukupongin.

      Tällainen mielestäni on hyvä tapa. Asiakkaat pääsevät sanomaan suoraan oman mielipiteensä. Haastattelussahan kauppias yrittää itse arvailla kuka tai ketkä hakijoista olisivat asiakkaitten mieleen. Tällaisesta jää myös pois kaikki rasistiset olettamukset, koska asiakkaat eivät perustele valintojaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7593
    2. 107
      5708
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5087
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4476
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3180
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      54
      2889
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      53
      2792
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2407
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2404
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2006
    Aihe