Vikavirtasuoja toimii vielä 230V:n jännitteellä

Mikähajoaaensin

Jouduin ottaa käyttöön vanhan Belkin-vikavirtasuojani, kun uudemman katkaisija alkoi ritistä ja säkenöidä taloyhtiön pitkään jatkuneiden remonttipölyjen takia. Puhdistuskaan ei auttanut enää.

Huomasin, että Belkin oli tehty sähkövirralle, jossa jännite on 230V. Nythän on 250V:n tietokoneet ja kaikki laitteet. Kestääkö vikavirtasuoja tai rikkoutuuko nyt pöytätietokone, modeemi, tulostin nopeasti? Nuo kaikki on kytketty suojan kautta virran saaviksi.

En kyllä jaksa pähkäillä, miten tässä käy! Auttakaa, aivot sumenee :)

17

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jännite.edelleen

      230 volttia ei siis 250 volttia tarkoittaen valovirtaa. Varo nyt kuitenkin sähköiskuja jos "ritisee"

      • Turbo-Urpo1

        Valovirran SI-järjestelmän mukainen mittayksikkö on luumen (lm), joka kuvaa, kuinka paljon näkyvää valoa valonlähde säteilee kokonaisuudessaan. Joten se voi tarkoittaa "valovirtaa", eikö niin ?


      • turpa-urputin
        Turbo-Urpo1 kirjoitti:

        Valovirran SI-järjestelmän mukainen mittayksikkö on luumen (lm), joka kuvaa, kuinka paljon näkyvää valoa valonlähde säteilee kokonaisuudessaan. Joten se voi tarkoittaa "valovirtaa", eikö niin ?

        Taidat olla valopääpääpää.


      • Good-Year
        Turbo-Urpo1 kirjoitti:

        Valovirran SI-järjestelmän mukainen mittayksikkö on luumen (lm), joka kuvaa, kuinka paljon näkyvää valoa valonlähde säteilee kokonaisuudessaan. Joten se voi tarkoittaa "valovirtaa", eikö niin ?

        Turbo-Urpo1 lue tuolta. Valovirraksi / seinävirraksi on ainatarkoitettu sitä töpseleistä saatavaa yleistä jännitettä jolla kodin laitteet toimii.
        Älä ala sotkemaan lumeneita asiaan.
        Ei ole aina eduksi yrittää olla liian viisas!

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Vaihtovirta
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Kolmivaihevirta


    • Hohhoijaatiii

      230V on se töpselijännite....

    • Mikähajoaaensin

      Niin, katsoinkin, että modeemin sähköjohdossa on tasavirtamuuntaja, samoin näytössä on tasavirtamuuntaja sähköjohdossa. Mutta pöytäkoneen keskusyksikkö käyttää kai suoraan vaihtovirtaa, ellei sisällä ole siinäkin muuntaja. Onkohan?
      Onkohan nuo muuntajat sellaisia, että muuntavat 230V:n jännitteestäkin sopivan tasavirran?

      • Pöytäkoneen "muuntaja" on useimmiten varsinaisen kotelon sisällä, ja sitä kutsutaan virtalähteeksi.

        Pöytäkoneen virtalähde muuttaa verkkojännitteen mm. 3,3, 5 ja 12 V tasajännitteiksi itse koneen eri komponenteille, jotka vaativat erilaisia jännitteitä toimiakseen.


    • Turbo-Urpo1

      Commodore 64 oli muuntajalla toimiva, nykyään ei enään löydä vekotinta joka toimisi muuntajan vauhdittamana, sen huonon hyötysuhteen vuoksi, vaan kaikki laitteet ja laturit toimii hakkurivirtalähteen turvin, itse asiassa en ole koskaan nähnyt PC tietokonetta jossa olisi muuntaja, kaikissa on hakkuri.

      Hakkuri ottaa vaihtovirtaa (AC 230V 50㎐), tästä hakkuri muodostaa korkean tasajännitteen, joka se sitten muuntaa takaisin vaihtojännitteeksi, mutta nyt taajuus on 50kHz - 150kHz, ja tästä vihtojännitteestä vasta rakennetaan tietokoneen tarvitsemat tasa-jännitetasot.

    • Eisyytähuoleen

      Siihen alkuperäiseen kysymykseen, niin ei se kovin väärin ole, vaikka käytät sanaa "muuntaja", koska muuntamisesta siinä kysymys on. Oikeampi sanonta olisi kyllä jännitteenmuunnin tai jännitteenalennin. Tai vaikka virtalähde, jos niin haluaa sanoa. Ne muuntaa tulojännitteen (230V tai 250V) halutuksi lähtöjännitteeksi, esim. 19,5V. Toimivat todella hakkuririperiaatteella. Koneen sisällä piirilevyissä on sitten regulaattoreita, jotka muuntavat jännitteen pienemmäksi koneen eri piireille.
      Ei siitä tarvitse olla huolissaan, onko verkkojännite 230V vai 250V. Voi se olla lähempänä 240V:kin.

      • Turbo-Urpo1

        Itseasiassa tietokoneen virtalähteestä löytyy hyvin vähän jänniteregulaattorita, tässä kuvan ( https://i.postimg.cc/BQthnw6g/Valinta_142.png punaisena) virtalähteessä on 1 kpl 5V regulaattori (IC3 L7805) ja toinen on aseteltava TL431, mutta toimivat vain vertailujännitteen antajina, varsinaisia jännitevertailijoita on IC2 LM393, joten ulosannot tulevat hakurilta suodatettuna.

        Regulaattoreiden pääasiallinen toimenkuva ei ole jännitteen muuntaminen, vaan jännitteen vakaana pitäminen, niin ettei vaihteleva kuormitus kykenisi ulostulevaa jännitettä horjuttamaan.


      • Eisyytähuoleen
        Turbo-Urpo1 kirjoitti:

        Itseasiassa tietokoneen virtalähteestä löytyy hyvin vähän jänniteregulaattorita, tässä kuvan ( https://i.postimg.cc/BQthnw6g/Valinta_142.png punaisena) virtalähteessä on 1 kpl 5V regulaattori (IC3 L7805) ja toinen on aseteltava TL431, mutta toimivat vain vertailujännitteen antajina, varsinaisia jännitevertailijoita on IC2 LM393, joten ulosannot tulevat hakurilta suodatettuna.

        Regulaattoreiden pääasiallinen toimenkuva ei ole jännitteen muuntaminen, vaan jännitteen vakaana pitäminen, niin ettei vaihteleva kuormitus kykenisi ulostulevaa jännitettä horjuttamaan.

        Niin ne regulaattorit ovatkin (tieto)koneen piirilevyillä, eikä jännitelähteessä, kuten tuossa sanoinkin.


      • Turbo-Urpo1
        Eisyytähuoleen kirjoitti:

        Niin ne regulaattorit ovatkin (tieto)koneen piirilevyillä, eikä jännitelähteessä, kuten tuossa sanoinkin.

        Tässä kun muistaa hakkurilta tulevat jännitetasot, ja kun ottaa huomioon regulaattorin pienimän jännite-eron sisääntulon ja ulosannon välillä (Dropout voltage) on yleensä 2 volttia. Eli jos vakavoit 5V jännitteen, on sinun minimissään annettava regulaattorin sisääntuloon 7 volttia, ja kun huomioi maksimi virrat TO220 koteloidulla 1 - 1.5A, hyvällä jäähdytyslevyllä varustettuna. On syytä epäillä niiden käytettävyyttä tietokoneen emolevyllä. Kyllä niitä saattaa olla ykköskappaleita mutta tässä kohtaa olisi komponentiin leimatuista tiedosta apua. Yritin hakea tarkkaa kuvaa emolevyistä josta edes suurinpien komponenttien tiedot olisi eroitettavissa, en löytänyt, ja kytkentäkaavioita tietokoneen emolevysitä ei ole tullut vastaan koko elämäni aikana.

        Jos epäilet jotakin komponentia emolevyllä regulaattoriksi, kopsaa kuva, ja koodi komponentin päältä, niin yritetään hakea sen data-tiedot, yleensä ne löytyy helposti.


      • Mennään noilla nyt koska nuo arvot riittävät https://aijaa.com/HTuVuy

        Jos sähkön sisääntulo alkaa mennä pieleen puuttuu tuo UPS peliin ja alkaa korjata sähkön ulostulo arvoja säädettyjen arvojen sisälle


    • niitota

      onhan kysymyksessä varmasti vikavirtasuoja?

    • mikähajoaaensin

      No, nyt tosiaan vasta itse huomaan, kuten joku jo edellä painottikin! Nykyisin kaikissa sähkölaitteissa onkin tuo 230V merkitty jännite. Taisi olla aiemmin eri suuruinen?

      Jännä, kun tuossa viimeiset 10 vuotta käyttämässäni APC-ylijännitesuojassa on merkittynä 250V , mutta yli 15 vuotta vanhassa, nyt väliaikaisesti käyttöönottamassani ja vielä toimivassa Belkin-merkkisessä on 230V. APC oli tosin edullinen ostaa, ehkä loppuunmyynti menossa isossa liikkeessä, kun suosittelivat vaihtamaan suojan uuteen. Mutta hyvin tehtävänsä hoiti.

      Kyllä olen huomannut, että monilla ilman ylijännitesuojaa olevilla naapureilla on tietokoneet vikaantuneet ja valokuitumodeemit rikkoutuneet säännönmukaisesti vähintään muutamaa vuotta nopeammin kuin itselläni. Tällä seudulla on lisäksi ukkosia ja asuntojen vanha sähköverkko ei ole niin tasainen virraltaan, jolloin virranvoimakkuus vaihtelee. Myös asuntojen kodinkoneiden muuttuvat magneettikentät voivat aiheuttaa virranvaihtelua.

      Ihan sekaisin tänään!!! Tarkoitin siis ylijännitesuojaa, joka samalla suojaa virranvaihteluilta eri laitteissa ja niistä jotkut voi varastoida sähköäkin muutamiksi minuuteiksi sähkökatkon varalle.

      • käsitteet

        sekaisin eli virta ei ole sama kuin jännite. Jätän kuitenkin nussimatta pilkkua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe