Mikä siinä on, kun usein ainakin kerrostaloasuntoja suunnitellaan "räjähdys"-mallilla? Eli Olohuone-keittiö asunnon keskipiste, ja sieltä pääsy jokaiseen muuhun huoneeseen. Sellaisella mallilla makuuhuoneessa ei ole rauhaa. Makuuhuoneen olisi hyvä olla erillään olohuoneesta/keittiöstä.
Kerrostaloasuntojen suunnittelu
1
182
Vastaukset
- TotuusSattuuQC
Se johtuu asuntojen pienentyneestä neliömäärästä. Kun tähän lisätään se että taas pesutilat ovat suurentuneet inva-määräysten takia, jää asuintiloille aika vähän tilaa. Tilaa taas voidaan säästää jättämällä käytävät ja muut vastaavat "hukkatilat" minimiin.
Vielä 60-luvulla oli normaalin kaksion koko 55-60 m2 ja siihen ei sisältynyt saunaa ja pesuhuonekin oli parin neliön kokoinen. Silloin saatettiin tehdä reilu olohuone, kunnon keittiö ja tilava makuuhuone.
Nyt kaksiot ovat usein 40-45 m2 kokoisia tupakeittiöllisiä asuntoja joissa on silti sauna ja iso pesuhuone jotka vievät jo yksi melkein 10 m2 tilaa. Tämän jälkeen on aika hankala suunnitella enää kunnon asuntoa niin että makuuhuoneessa olisi hyvä rauha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20111831- 298208
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586246Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1725174- 514938
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474492Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164398- 1183880
- 813373
- 511887