Hoas Peltokyläntie 3

muuttoedessä

Saimme puolison kanssa hoassilta asuntotarjouksen Peltokylään. Koulua käyn helsingissä ja mitä katsoin niin matkaksi tulisi noin 50min per suunta. Millaista aluetta tuo peltokyläntie 3 on ja onko kokemuksia?

2

1407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuttajamyös

      Varmaan ootte jo asuntovalinnan tehneet mutta vastailen silti. Hain itse taannoin asuntoa ja tämä oli yhtenä hakuvaihtoehtona. Vähän syrjässähän tuo sijainti on, mutta toisaalta vaikkapa Malmille pääsee nopeasti bussilla. Naapurilähiössä asuessa ulkoilin itse paljon alueella ja mielestäni kivaa aluetta jos tykkää asua luonnonläheisesti. Hyvät ulkoilumahdollisuudet Siltamäessä ja Keravanjokivartta pitkin on kiva lenkkeillä.

    • Suosittelen

      Asuin HOAS:in Suutarilan kohteissa kahdessa eri asunnossa lähes 15 vuotta sitten ja tykkäsin. Yläkerran asunnoissa on mukavasti huonekorkeutta ja alakerrassa pieni piha. Kuntosalia tuli välillä käytettyä ja kesällä oli mahdollisuus omaan viljelypalstaan. Musiikinharrastajille löytyi pianolla varustettu musiikkihuone. Silloinen asukastoimikunta oli aktiivinen.

      Matka keskustaan kestää toki, mutta Malmille pääsee bussilla noin 10 minuutissa ja Jumboon pyörällä vartissa. Kivat ulkoilumaastot ja uimarannallekaan ei ole pitkä matka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      75
      2783
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2527
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      46
      2257
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2044
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1529
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1383
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1052
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      1034
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      836
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      824
    Aihe