Hoas Peltokyläntie 3

muuttoedessä

Saimme puolison kanssa hoassilta asuntotarjouksen Peltokylään. Koulua käyn helsingissä ja mitä katsoin niin matkaksi tulisi noin 50min per suunta. Millaista aluetta tuo peltokyläntie 3 on ja onko kokemuksia?

2

1306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuttajamyös

      Varmaan ootte jo asuntovalinnan tehneet mutta vastailen silti. Hain itse taannoin asuntoa ja tämä oli yhtenä hakuvaihtoehtona. Vähän syrjässähän tuo sijainti on, mutta toisaalta vaikkapa Malmille pääsee nopeasti bussilla. Naapurilähiössä asuessa ulkoilin itse paljon alueella ja mielestäni kivaa aluetta jos tykkää asua luonnonläheisesti. Hyvät ulkoilumahdollisuudet Siltamäessä ja Keravanjokivartta pitkin on kiva lenkkeillä.

    • Suosittelen

      Asuin HOAS:in Suutarilan kohteissa kahdessa eri asunnossa lähes 15 vuotta sitten ja tykkäsin. Yläkerran asunnoissa on mukavasti huonekorkeutta ja alakerrassa pieni piha. Kuntosalia tuli välillä käytettyä ja kesällä oli mahdollisuus omaan viljelypalstaan. Musiikinharrastajille löytyi pianolla varustettu musiikkihuone. Silloinen asukastoimikunta oli aktiivinen.

      Matka keskustaan kestää toki, mutta Malmille pääsee bussilla noin 10 minuutissa ja Jumboon pyörällä vartissa. Kivat ulkoilumaastot ja uimarannallekaan ei ole pitkä matka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3593
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2224
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1865
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1609
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      15
      1565
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1558
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1407
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      80
      1263
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1222
    Aihe