Suomi halajaa kovasti lentoveroa ja lentomatkailun suitsimista, jotta maailma pelastuu! Paljonpa vaan auttaa, kun muut lentelee senkin edestä. Otetaan esimerkiksi kiinalainen China Southern Airlines, jolla on nyt vaatimattomat 786 lentokonetta. Yhtiö aikoo kuitenkin kasvattaa konemäärän 1000 koneeseen vuoteen 2020 mennessä, ja 2000 lentokoneeseen vuoteen 2035 mennessä. Amerikkalainen Boeing odottaa myyvänsä Kiinalaisille lentoyhtiöille 7690 uutta lentokonetta seuraavan 20 vuoden aikana. Mutta onhan se kai hienoa, että Suomi rajoittaa kansalaistensa matkustelemista, jotta muut voi lennellä senkin edestä. Lottovoittomaa!
https://www.reuters.com/article/us-chinasouthernairlines-fleet/china-southern-airlines-plans-to-grow-fleet-to-2000-planes-by-2035-ceo-idUSKCN1LX124
Suomi maailmaa pelastamassa
9
445
Vastaukset 9
- KJ6t4
Olet oikeassa. Maailmaa ei pelasta enää mikään. Ihmiskunta tekee hidasta itsemurhaa. Onneksi ehdin kuolla ennen sitä.
- 10xreissua_vuodessa
Mutta ensin matkustetaan niin pirusti ja nautitaan elämästä. Eikös juu!
- Asioita_seurannut
Olen jo jonkin aikaa kummastellut, että mitä ihmettä Petteri Orpo tekee Kokoomuksessa? Tuntuu olevan aatemaailmaltaan täysin väärä puolue hänelle. Ruotsissa puolestaan sisarpuolue ajaa veron poistoa, mutta ehkä tässä nyt onkin vain kyse siitä, että kun isoveli-Ruotsi teki jotain niin kyllähän nyt pikkuveli-Suomi haluaa seurata perässä.
En ole kategorisesti lentämisen lisäverotusta vastaan, mutta sellaisen pitäisi sitten tapahtua globaalilla tasolla, jollaisen toteutumista valitettavasti on turha odottaa.
EU:n tasollakin jos sellaisesta päätettäisiin nousisi aasialaisten lentoyhtiöiden kilpailukyky eurooppalaisten kustannuksella. - ertyhjk
Suomalaiset matkustavat eniten maailmassa. Arvostelevat tupakointia esim. ja verottavat sitä. Kaksinaamaista vastustaa esim. tätä pahetta, kun lennellään ympäriinsä saastuttaen kaikkien hengitysilmaa. Turisteina vielä tuhotaan paikallisia luontokohteita.
Lopettakaa se saastutus. Olette vain hyvinvoivia, polleita, länsimaalaisia lentosaastuttajia.- 7865
Suomalaisten lentojalanjälki on maailmassa maista suunnilleen sijainnilla 100, siitä huolimatta miten paljon vammailet tällä sivustolla.
- Mumba
Ei ole ihme että suomalaiset matkustavat. Lähteepä Suomesta mihin tahansa, aina halpenee. Tokiossakaan ei tarvi maksaa ravintolasyönnistä ABC-hintaa.
- Tiedoksesi
Suomalaiset eivät lentomatkaile suhteessa eniten, vaan norjalaiset.
- olemme.sinisilmäisiä
Joo kyllä toimenpiteistä tarvittaisiin maailmalaajuisesti , eikä vain suomelta ja euroopalta. Sillä ole hevon passkakankaan merkitystä, jos muutama sinisilmäinen maa alentaa päästöjä, kun muut maat lisää samaan aikaan lentoliikennettä.
- Itsevaan
Hirveä maa Suomi ja nyt haluatte ettei sieltä edes pääsisi pois. Tyhmää kansaa jonka elämäntehtävä on omaan jalkaan ampuminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei81000Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125946- 109929
- 52866
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85792Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42756Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66701Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev146684- 55625
- 70566
- 95551
- 60514
- 52511
- 35487
- 22456
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15050448- 32440
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31423- 24420
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408