SATOI 40 YÖTÄ JA 40 PÄIVÄÄ MAAILMAN LOPPU ?

Maailmalta kuuluu kauheuksia sateista ja myrskyistä. Meilläkin sateita piisaa.

21

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kesän helteiden aikana jotkut etsivät sitä maailmanloppua niistä.

      Eivätpä ole vielä löytäneet. Mikä hinku moiseen?

    • Rakentamaan

      Eikun arkin tekoon.

      • Turhaan arkin nyt rakentaisi, ei tule vedenpaisumusta.
        Kerran ihmiskuntaa vedenpaisumuksella rangaistiin.
        Usein olen sateenkaaren taivaalla tänäkin kesänä nähnyt.
        Sateenkaari oli lupaus.


    • arkkitimpurille

      joko monipoika on nakuttamassa arkkia,,vaan ei tarvii kun...sanotaan.:: Ja Herra tunsi suloisen tuoksun ja sanoi sydämessänsä: "En minä koskaan enää kiroa maata ihmisen tähden; sillä ihmisen sydämen aivoitukset ovat pahat nuoruudesta saakka. Enkä minä koskaan enää tuhoa kaikkea, mikä elää, niinkuin nyt olen tehnyt.////
      eli voit lopettaa arkin rakennuksen,,et tarvii venhettasi

    • Hyvä kun suuri puhdistaja laittaa vettä tulemaan. Järvien vedenpinta moninpaikoin alhaalla, naapurin lampi kuivunut kokonaan, päijänteelläkin 14cm vajaus.

      • Bengalitikku

        Suomessa pohjavesi noussee.
        Mutta on kyllä surullista katsottavaa hurrikaanien, sateiden ja mutavyöryjen tuhoa. Kuvat sivaltavat nopeasti silmiä. Mutta syvennymmekö hätään.
        Sellainen kiinnitti huomiota. Pihan isoin kenties anut puu oli kaatunut talon päälle. Eikö sitä olisi kerennyt sahata/sahauttaa.
        Meilläkin voimalinjoja pitäisi tsekata ja ottaa ilmoituksia, jos isoja puita on kallellaan tai oksisto liki voimajohtoja, koska niitä ei ole kaapeloitu.


      • Bengalitikku kirjoitti:

        Suomessa pohjavesi noussee.
        Mutta on kyllä surullista katsottavaa hurrikaanien, sateiden ja mutavyöryjen tuhoa. Kuvat sivaltavat nopeasti silmiä. Mutta syvennymmekö hätään.
        Sellainen kiinnitti huomiota. Pihan isoin kenties anut puu oli kaatunut talon päälle. Eikö sitä olisi kerennyt sahata/sahauttaa.
        Meilläkin voimalinjoja pitäisi tsekata ja ottaa ilmoituksia, jos isoja puita on kallellaan tai oksisto liki voimajohtoja, koska niitä ei ole kaapeloitu.

        Sysmän seudulla myös linjat kulkevat paikoin sakean puuston sisällä. Kaapelointityöt menossa , eikä linjoja hoideta kuin myrskytuhojen aikaan.


      • Bengalitikku

        Järkeillen luulisi, että nyt olisi sopiva aika katkoa ja kaataa puita, ennen lumentuloa. Työsuojelullisestikin luulisi lain velvoittavan ennakoitiin eikä sitten kun vahinkoja jo tapahtuu ja miehet sahoinen keikkuvat linjojen päällä.. Joka vuosi tätä olen ihmetellyt ja homma tuntunut uutiskuvista tomppelimaiselta. Sähköyhtiöille pitäisi laittaa sanktiouhka.
        Mrrrr.


      • Bengalitikku kirjoitti:

        Suomessa pohjavesi noussee.
        Mutta on kyllä surullista katsottavaa hurrikaanien, sateiden ja mutavyöryjen tuhoa. Kuvat sivaltavat nopeasti silmiä. Mutta syvennymmekö hätään.
        Sellainen kiinnitti huomiota. Pihan isoin kenties anut puu oli kaatunut talon päälle. Eikö sitä olisi kerennyt sahata/sahauttaa.
        Meilläkin voimalinjoja pitäisi tsekata ja ottaa ilmoituksia, jos isoja puita on kallellaan tai oksisto liki voimajohtoja, koska niitä ei ole kaapeloitu.

        Helsingissä sähköjohdot vedetään maan sisään.


      • Bengalitikku

        Minulla on käsitys,,että Ruotsissa on enemmän maakaapelointia.


    • AntaaTullaVaan

      Syksyksi tätä kutsutaan eikä maailmanlopuksi.
      Hyvä kun sataa, järven pinta on niin matalalla ettei venettä meinaa saada enää vesille.
      Sienetkin kasvaa, nyt on hyvää ilmaista ruokaa talveksi metsä väärällään.

      • anteeksiantamatonta

        Saimaan syy.
        Juoksuttavat vettä niin että sillä on kauaskantoiset seuraukset.
        Jopa pienehköllä (ex)-kotijärvellä on vesi laskenut tuntuvasti.
        Savon, karjalan ja kurjalan liepeillä.


      • AntaaTullaVaan
        anteeksiantamatonta kirjoitti:

        Saimaan syy.
        Juoksuttavat vettä niin että sillä on kauaskantoiset seuraukset.
        Jopa pienehköllä (ex)-kotijärvellä on vesi laskenut tuntuvasti.
        Savon, karjalan ja kurjalan liepeillä.

        Syytön on Saimaan juoksutus tähän meidän tilanteeseen, ennemminkin kovin kuiva kesä ja etelän immeisten hellekesän aikainen kova jano.


    • mimmimum-..mi

      Helene-myrsky henkii meille kuulemma vielä ainakin lämmintä ilmaa... kai se on sitten sateetontakin ... Olishan se aika riskialtista asua noilla alueilla mistä joutuu lähtemään evakkoon...onneksi meillä ei ole sellaista ...ja toivottavasti ei meidän elinaikana ...

    • olloshuoleti

      Aina sitä on satanut ja myrskynnyt ajoittain, ei ole mitään sen kummempaa. Turha siihen on maailmanloppuja alkaa vetämään peliin. Täällä Suomessa nyt suuria ole tapahtumassa, ei olla maanjäristysalueella, kun laattojen saumat on kaukana. Atlantti on kuitenkin aika kaukana, joten myrskyt ei tule tänne valtavalla voimalla. Muutenkaan Pohjois-Atlantilta ei tule mitään hurrikaaneja näille leveysasteilla.
      Sitten tulee suurempia muutoksia, kun joku supertulivuori purkautuu tai suurempi asteroidi tulee maapallon kylkeen. Siinä tulee ilmastoon muutoksia melkoisesti pahimmillaan, siitäkin esimerkkiä 65 miljoonaa vuotta sitten Jukatanin niemimaalle iskeytyneen asteroidin vuoksi. https://fi.wikipedia.org/wiki/Liitukauden_joukkosukupuutto

    • Kyllä siinä tarkkana saa maailmanlopun suhteen olla, perustuuhan sekin täysin uskoon/uskomukseen, ehdotonta tietoahan siitä ei ole, huomisesta auringon noususta.

      • äijä-

        -uskoa piisaa lähes kaikilla, ja mihinkä vain. Joku engelsmanni tms. totesi et; somebody believes in God, another in Buddha etc. i believe i"ve have another beer.
        -cheers!


    • kylmätotuus

      Elämä maapallolla loppuu, kun aurinko sammuu.

      Ilmasto muuttuu ja sään ääri-ilmiöt lisääntyvät, eihän siinä mitään uutta ole.

    • syksynnautiskelija

      Aurinko paistanut aamusta saakka pilvettömältä taivaalta. Heti aamukahdeksan jälkeen ohittaessasi golfkentän huomasin, että siellä pyöri kymmenittäin pallonpukkaajia. Ovat muutaman päivän tainneet joutua kuivaharjoittelemaan sisätiloissa.

    • Kyllä ainakin täällä oli kesä enimmäkseen rutikuiva. Kotitilallakin vain tippa vettä kaivon pojalla.
      Järvessä vesiraja on vetäytynyt tavallista kauemmaksi.
      Nyt vasta on sadellut, mikä onkin hyvä. Ei mitään isoja myrskyjäkään ole näkynyt, vähän isompaa tuulta vain.
      Olemme täällä Suomessa onnellisessa paikassa, koskei täällä ole sellasia säämeteleitä, kuin monella muulla paikalla.
      Lohduttomia ovat uutiskuvat maailmalta.
      Sitten kun/jos ihminen lopettaa luonnon likaamisen ja ryöstämisen, säätkin rauhoittuvat.
      ´´Niin metsä vastaa, kun sinne huudetaan.´´

    • vfihims

      Taistelu politiikan, uskontojen ja eri kultturien ympärillä on maalaiskylillä kiehunut melko kuumana vuoskymmeniä kuin taisteluina ihmisraukkkojen sieluista hommassa enempi tai vähempi vähän lapssellista läällätyksenki ja viinan käryä välillä välillä - epäasiallisuutta ainakin vuoskymmeniä sitten ainakin edusti mun mielestä nekin tyypit jotka meikäläisen omakotityömaalle oli vuotavia vanhoja vuotavia metallisia kaasusäiliöitä roudannut useitakin kappaleita - tietyst hanat auki väännettyinä.
      Luunltavasti yksi ainoa sytkärin ja tultikun raapaisu olisi rojauttanut koko höskän naaapurinkin huushollia myöten taivaan tuuliin. Sairasta kiihkoilua mun mielestä jumalina pidettyjen oikiaoppisuudesta.

      Nekin jätehuollon maksut perittiin muiden maksujen ja laskujen ohessa mun syvästi halveksitun vuorotyöläisen palkasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      227
      17173
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      170
      12209
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      45
      6007
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4872
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4805
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3967
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3585
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      136
      3017
    9. 260
      1442
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1031
    Aihe