Almera Tino oli paikallisella korjaamolla ja siihen vaihdettin öljyt, sekä tulpat, ne olivat jo tuleet tiensä päähän ja koska auto nyki ajaessa, kaveri sanoi sen voivan johtua niistä. Toiseksi syyksi sanoi että jos virtalukko on rikki. Itse kysyin voiko puolat olla rikki, mutta eivät kuulema ole. Eikä virtalukkokaan. Korjaamon pihassa ajuto seisoi tyhjäkäynnillä ja kaveri sanoi sen käyvän hyvin, vaikka itse olin eri mieltä. Kun ajoin kotiin, huomasin sen edelleen nykivän. Seuraavana aamuna menin töihin autolla ja ajoin mäkeä alas, kun virrat yks kaks katosivat ja auto nykäisi oikealle. Sain sen käyntiin kuitenkin ja onneksi ketään ei tullut perässä tai vastaan. Sen jälkeen ajoin töihin ja auto toimi, tosin nykii edelleen ajaessa. Mistä se voi johtua? Ja mistä voi johtua tuo, että se sammui ajossa. Onko kenteis virtalukon pohjassa vikaa?Autossa oli palanut vikavalo ja kaveri korjaamolta sanoi sen johtuvan katalysaattorista ja sammuttaneen sen, mutta ei muuta. Voiko vika katalysaatorissa aiheuttaa nykimistä? Leimaa olis vielä heinäkuulle, joten jos edes siihen asti sen sais toimimaan, mutta niin, ettei korjaamiseen mene omaisuuksia vanha auto kun on.
Tino nykii..
Nissannainen
121426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olisko virtsalukon pohja jo sen verran runkattua mallia jotta pätkis tollai!? Se pitäs saada työntämällä käyntiin ettei virtalukko sekoa.
Jos vika on ilmanmassamittarissa se aiheuttaa nykimistä
Nykimisestä johtuen pakokaasuarvot eivät ole kohdillaan ja katti toimii siksi huonosti. Katin perässä oleva lambda-anturi hälyttää siitä.
Jakoketju venynyt , ei pysy sytytys-ennakko kohdillaan , aiheuttaa sytytys-katkoksia , nykiminen johtuu siitä , usko pois .
Kampikammion tuuletus ei toimi ja se aiheuttaa nykimistä.
Kaasuttimen suutin. Voi olla tukkeutunut.
Nykimisen estovaijeri poikki matkustan hansikaslokeron takaa. Näitä on mennyt aika usein.
Omassa Allussa samat oireet ja vaihdettiin MAF-ilmamassa-anturi ja ensimmäinen lamda-anturi pakosajan päältä (näkyy kun avaa konepellin, suoraan nenän edessä).
Eipä nykinyt senjälkeen ja ala-vääntö 1800r/min palasi takaisin. Myös tyhjäkäynnin vaellus loppui, nyt 850r/min lämmin kone 1400r/min kylmäkone "ryyppy päällä".
Oliko nykimisen esto vaijeri rispaantunut?
Nykii, taisit olla oikeassa. Vikakoodiksi tuli P0011.
Venttiilien ajotuksen ohjaus imu, lohko 1. Merkkiliike sanoi, että ketju ehkä venynyt.
Nyt kysymys. Autolla ajettu 310000km. Just vaihdettu öljyt, suodatin, tulpat, nokka-akselin anturi, muuama vuosi sitten laahain.
Nyt suuri kysymys, ketjun vaihto maksaa n. -1000€, kannattaako enää? Ja onko jotain "testiä" vielä, missä näkee onko se vika todella siitä johtuva?
ps. Kiitos asiallisista vastauksista :).
Voi olla monta vikaa.
Hiukkassuodatin, väärät tulpat, polttoainepumppu / suodatin, vanhat öljyt, laturi entinen tai akku, tulpanjohdot......
Ajoituksen säätimen öljynpaine säädin kannen kyljessä, onko töpseli kiinni?