Tino nykii..

Nissannainen

Almera Tino oli paikallisella korjaamolla ja siihen vaihdettin öljyt, sekä tulpat, ne olivat jo tuleet tiensä päähän ja koska auto nyki ajaessa, kaveri sanoi sen voivan johtua niistä. Toiseksi syyksi sanoi että jos virtalukko on rikki. Itse kysyin voiko puolat olla rikki, mutta eivät kuulema ole. Eikä virtalukkokaan. Korjaamon pihassa ajuto seisoi tyhjäkäynnillä ja kaveri sanoi sen käyvän hyvin, vaikka itse olin eri mieltä. Kun ajoin kotiin, huomasin sen edelleen nykivän. Seuraavana aamuna menin töihin autolla ja ajoin mäkeä alas, kun virrat yks kaks katosivat ja auto nykäisi oikealle. Sain sen käyntiin kuitenkin ja onneksi ketään ei tullut perässä tai vastaan. Sen jälkeen ajoin töihin ja auto toimi, tosin nykii edelleen ajaessa. Mistä se voi johtua? Ja mistä voi johtua tuo, että se sammui ajossa. Onko kenteis virtalukon pohjassa vikaa?Autossa oli palanut vikavalo ja kaveri korjaamolta sanoi sen johtuvan katalysaattorista ja sammuttaneen sen, mutta ei muuta. Voiko vika katalysaatorissa aiheuttaa nykimistä? Leimaa olis vielä heinäkuulle, joten jos edes siihen asti sen sais toimimaan, mutta niin, ettei korjaamiseen mene omaisuuksia vanha auto kun on.

12

1231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luther

      Olisko virtsalukon pohja jo sen verran runkattua mallia jotta pätkis tollai!? Se pitäs saada työntämällä käyntiin ettei virtalukko sekoa.

    • Vanhus

      Jos vika on ilmanmassamittarissa se aiheuttaa nykimistä

    • Vai_kattivika

      Nykimisestä johtuen pakokaasuarvot eivät ole kohdillaan ja katti toimii siksi huonosti. Katin perässä oleva lambda-anturi hälyttää siitä.

    • nykii

      Jakoketju venynyt , ei pysy sytytys-ennakko kohdillaan , aiheuttaa sytytys-katkoksia , nykiminen johtuu siitä , usko pois .

    • Korjaupyällikkö

      Kampikammion tuuletus ei toimi ja se aiheuttaa nykimistä.

    • Hualtomiäs

      Kaasuttimen suutin. Voi olla tukkeutunut.

    • Voisollamyös

      Nykimisen estovaijeri poikki matkustan hansikaslokeron takaa. Näitä on mennyt aika usein.

    • Allumies2004

      Omassa Allussa samat oireet ja vaihdettiin MAF-ilmamassa-anturi ja ensimmäinen lamda-anturi pakosajan päältä (näkyy kun avaa konepellin, suoraan nenän edessä).
      Eipä nykinyt senjälkeen ja ala-vääntö 1800r/min palasi takaisin. Myös tyhjäkäynnin vaellus loppui, nyt 850r/min lämmin kone 1400r/min kylmäkone "ryyppy päällä".

      • Katkee

        Oliko nykimisen esto vaijeri rispaantunut?


    • Ap.nissannainen

      Nykii, taisit olla oikeassa. Vikakoodiksi tuli P0011.
      Venttiilien ajotuksen ohjaus imu, lohko 1. Merkkiliike sanoi, että ketju ehkä venynyt.
      Nyt kysymys. Autolla ajettu 310000km. Just vaihdettu öljyt, suodatin, tulpat, nokka-akselin anturi, muuama vuosi sitten laahain.
      Nyt suuri kysymys, ketjun vaihto maksaa n. -1000€, kannattaako enää? Ja onko jotain "testiä" vielä, missä näkee onko se vika todella siitä johtuva?
      ps. Kiitos asiallisista vastauksista :).

    • Jereeeh

      Voi olla monta vikaa.
      Hiukkassuodatin, väärät tulpat, polttoainepumppu / suodatin, vanhat öljyt, laturi entinen tai akku, tulpanjohdot......

    • Nissukka

      Ajoituksen säätimen öljynpaine säädin kannen kyljessä, onko töpseli kiinni?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4970
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      96
      2853
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2816
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2402
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      2014
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1959
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1570
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1501
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1329
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      368
      1311
    Aihe