Tino nykii..

Nissannainen

Almera Tino oli paikallisella korjaamolla ja siihen vaihdettin öljyt, sekä tulpat, ne olivat jo tuleet tiensä päähän ja koska auto nyki ajaessa, kaveri sanoi sen voivan johtua niistä. Toiseksi syyksi sanoi että jos virtalukko on rikki. Itse kysyin voiko puolat olla rikki, mutta eivät kuulema ole. Eikä virtalukkokaan. Korjaamon pihassa ajuto seisoi tyhjäkäynnillä ja kaveri sanoi sen käyvän hyvin, vaikka itse olin eri mieltä. Kun ajoin kotiin, huomasin sen edelleen nykivän. Seuraavana aamuna menin töihin autolla ja ajoin mäkeä alas, kun virrat yks kaks katosivat ja auto nykäisi oikealle. Sain sen käyntiin kuitenkin ja onneksi ketään ei tullut perässä tai vastaan. Sen jälkeen ajoin töihin ja auto toimi, tosin nykii edelleen ajaessa. Mistä se voi johtua? Ja mistä voi johtua tuo, että se sammui ajossa. Onko kenteis virtalukon pohjassa vikaa?Autossa oli palanut vikavalo ja kaveri korjaamolta sanoi sen johtuvan katalysaattorista ja sammuttaneen sen, mutta ei muuta. Voiko vika katalysaatorissa aiheuttaa nykimistä? Leimaa olis vielä heinäkuulle, joten jos edes siihen asti sen sais toimimaan, mutta niin, ettei korjaamiseen mene omaisuuksia vanha auto kun on.

12

1146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luther

      Olisko virtsalukon pohja jo sen verran runkattua mallia jotta pätkis tollai!? Se pitäs saada työntämällä käyntiin ettei virtalukko sekoa.

    • Vanhus

      Jos vika on ilmanmassamittarissa se aiheuttaa nykimistä

    • Vai_kattivika

      Nykimisestä johtuen pakokaasuarvot eivät ole kohdillaan ja katti toimii siksi huonosti. Katin perässä oleva lambda-anturi hälyttää siitä.

    • nykii

      Jakoketju venynyt , ei pysy sytytys-ennakko kohdillaan , aiheuttaa sytytys-katkoksia , nykiminen johtuu siitä , usko pois .

    • Korjaupyällikkö

      Kampikammion tuuletus ei toimi ja se aiheuttaa nykimistä.

    • Hualtomiäs

      Kaasuttimen suutin. Voi olla tukkeutunut.

    • Voisollamyös

      Nykimisen estovaijeri poikki matkustan hansikaslokeron takaa. Näitä on mennyt aika usein.

    • Allumies2004

      Omassa Allussa samat oireet ja vaihdettiin MAF-ilmamassa-anturi ja ensimmäinen lamda-anturi pakosajan päältä (näkyy kun avaa konepellin, suoraan nenän edessä).
      Eipä nykinyt senjälkeen ja ala-vääntö 1800r/min palasi takaisin. Myös tyhjäkäynnin vaellus loppui, nyt 850r/min lämmin kone 1400r/min kylmäkone "ryyppy päällä".

      • Katkee

        Oliko nykimisen esto vaijeri rispaantunut?


    • Ap.nissannainen

      Nykii, taisit olla oikeassa. Vikakoodiksi tuli P0011.
      Venttiilien ajotuksen ohjaus imu, lohko 1. Merkkiliike sanoi, että ketju ehkä venynyt.
      Nyt kysymys. Autolla ajettu 310000km. Just vaihdettu öljyt, suodatin, tulpat, nokka-akselin anturi, muuama vuosi sitten laahain.
      Nyt suuri kysymys, ketjun vaihto maksaa n. -1000€, kannattaako enää? Ja onko jotain "testiä" vielä, missä näkee onko se vika todella siitä johtuva?
      ps. Kiitos asiallisista vastauksista :).

    • Jereeeh

      Voi olla monta vikaa.
      Hiukkassuodatin, väärät tulpat, polttoainepumppu / suodatin, vanhat öljyt, laturi entinen tai akku, tulpanjohdot......

    • Nissukka

      Ajoituksen säätimen öljynpaine säädin kannen kyljessä, onko töpseli kiinni?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      221
      4350
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      22
      3339
    3. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      261
      1928
    4. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      6
      1493
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      38
      1217
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Ikävä
      161
      1177
    7. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      96
      875
    8. Uskotko että halaatko

      Kaivattuasi koskaan vai et?
      Ikävä
      63
      755
    9. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      30
      737
    10. Tiistaipäivää pakkastakin on

      Hyvää päivää huomentakin. Olin vähän kaupungilla käymässä 😊❤️🌞❄️☕
      Ikävä
      176
      730
    Aihe