Alkaa väkeä ja liikennettä olla jo sen verran, että eikös ratikka olisi paikallaan?
Joku Matkakeskus-Kirkkopuisto-Seminaarinmäki-reitti vaikka aluksi tarvittavine pysäkeineen.
Toisaalta myös aikallisjuna voisi olla olla hyvä olla, esim. Vaajakoski-Keljo. Eihän tämän kokoisessa kaupungissa voi enää kolistella pelkillä busseilla.
Joku Matkakeskus-Kirkkopuisto-Seminaarinmäki-reitti vaikka aluksi tarvittavine pysäkeineen.
Toisaalta myös aikallisjuna voisi olla olla hyvä olla, esim. Vaajakoski-Keljo. Eihän tämän kokoisessa kaupungissa voi enää kolistella pelkillä busseilla.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Siinäpä tuli päivän paras vitsi
Ehhehe ehhehe! Joo tai metro tai huippunopea juna (400km/h) keskusta-Palokka välille, Vaajakoskelle saakka voisi rakentaa metron ja siitä eteenpäin Liepeelle saakka ja Vaajakosken Apsille pysäkki että vois käydä Apsilla syömässä mättöä! Myös tunneli olisi hyvä Petäjävedelle saakka! Korihissi matkakeskuksesta Harjulle! Krematorio Kelan viereen! Vanhuksille ampumarata! Alkoholisteille seikkailupuisto "selviä tai kuole"-tyyliin! Homoille 24/7 juna edestakaisin menemättä mihinkään! Maajusseille "näin lypsät EU-tukia"-neuvontakeskus!
Olisi hieno, vähän niin kuin toisessa mäkisessä kaupungissa eli San Franciscossa!
https://www.sftodo.com/sanfrancisco/wp-content/uploads/2017/05/cable-cars-san-francico.jpg
Tuossa laskeudutaan vähän niin kuin Harjulta kohti Lutakkoa.
Eikös suomaloiset voisi vaihteeksi muuttaa lähi-itään? Sieltä kun jyväsloiset halusivat jengiä tänne niin menkääs nyt vaihteeks sinne vierailulle. Päästään teistä apinoista eroon. Uusi herrarotu on saapunut jäädäkseen.
Tampereen tuleva ratikkalinja voisi laajentaa verkostoaan sen verran, että Jyväskylässä Killeri, Köhniö Keskusta ja Vaajakoski, Asmalampi pääsisi heti osalliseksi tästä kaupunkiliikenteestä.
Ei olla Tampereella niin tyhmiä jotta jyväskylään asti ratikkaa.. Johan on älyttömyyden huippu.
Eihän toki tamperelaiset tätä yksin tekisi vaan kyllä siihen tarvittaisiin myös jyväskyläläisten veronmaksajien panosta mukaan aika reilusti. Ratikkalinja voisi tulla junanradan viereen tai ehkä sen olisi luontevinta kulkea valtatien vartta Jämsän ja Oriveden läpi Tampereelle. Jämsän ja Oriveden taajamat tulisivat samalla raitiopalvelujen piiriin. Itse matkustaminen voisi olla mainossponsorien avulla ilmaista kuten eteläisessä naapurimaassamme.
Ajelkaa vaan edelleenkin onni bussilla kyllä se kyyti nämä umpi tyhmät vie vaikka timbuktuun. Nimittäin jyväskyläläiset..
Mitteepä moenen haettoo!
Ei mopon vauhtia kulkevaa ratikkalinjaa kaupunkien välille,mielummin luotijuna.
Eihän ne sborat Helsingissäkään missään sipoonkorvessa kulje.
Ja aina vaan vitsit sen kuin paranee