Milloin Suomi24

opinnäytettä_teen

keskusteluun tuli mahdolliseksi rekisteröityä kirjoittamaan nimimerkillä?

Mitä arvelisitte syiksi, miksi ihmiset valitsee mieluummin kirjoittaa tänne täysin anonyyminä kuin samana pysyvänä nimimerkillä?

11

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syynä-ypn-mielivalta

      Syy on selvä. Jos kirjoitti vaikka n**keri-sanan, meni profiili lukkoon ikiajoiksi.

    • rekattu-tunnus-löytyy

      Osa kirjoittajista ei halua, että heidät voitaisiin tunnistaa. Jos kirjoittelee tarpeeksi pitkään samaa nimimerkkiä käyttäen niin tunnistaminen muuttuu liian helpoksi. Tietoja ja mielipiteitä on vaikeampi yhdistellä toisiinsa kun ne eivät ole samalla tunnuksella kirjoiteltuja. Sama henkilö voi osallistua eri palstoilla käytäviin keskusteluihin ilman, että olisi esimerkiksi harrastuksensa vuoksi tunnettu tai ilman että muiden keskustelijoiden mielipiteet hänen poliittisesta kannastaan tai seksimieltymyksistään vaikuttaisivat muuhun keskusteluun.

      Joillakin palstoilla on myös tapana sellainen, että pitkään samaa nimimerkkiä käyttäneen kimppuun käydään heti pelkästään tämän aiemman kirjoitteluhistorian vuoksi ihan riippumatta siitä mikä viestin sisältö on. Nimimerkin vaihtelu pitää tuollaisen henkilöön käyvän hyökkäilyn kurissa. Olen kokeillut sekä pitkäaikaisella nimimerkillä että satunnaisesti vaihtuvilla ja jälkimmäisessä tapauksessa pysyttiin paremmin asiassa.

    • pakkoOllaPuh

      Minä rekisteröin äskettäin nimimerkin, mutta sillä en pääse tänne kirjoittamaan, koska en ole antanut puhelinnumeroani suomi24:lle. Samasta syystä en pääse muokkaamaan sen rekisteröimäni nimimerkin julkista profiiliakaan millään tavalla, en lisäämään kuvaa, en kirjoittamaan kuvausta, en edes pääse itse katsomaan julkista profiilia, koska en ole kertonut puhelinnumeroa. Kun kirjauduin ulos, niin pääsin kirjoittamaan tänne. Rekatulla se vaan ei onnistu.

    • eivaltiontoimija

      Kannattaa aina muistaa se että tällä sivustolla ei ole mitään tekemistä Suomen valtion kanssa, tanskalaisten aller-yhtiön omistama palsta.

      • lakisanooasiastanäin

        Jos siis mieleen tulee valittaa sananvapauden toimimattomuudesta palstalla niin jättäkää väliin kun se ei liity asiaan. Yksityisen omistamalla palstalla mennään omistajan säännöillä. Kun palstalle kirjoittamisesta ei joudu mitään maksamaan ei myöskään voi valittaa kuluttajaviranomaiselle ostamansa palvelun toimimattomuudesta.

        Sananvapaus tarkoittaa sitä, että saatte halutessasnne perustaa oman palstanne jossa on teidän määräämänne säännöt, tietenkin sananvapautta tämän sananvapautta rajaavan lain puitteissa:

        13.6.2003/460 Laki sananvapauden käyttämisestä joukkoviestinnässä
        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030460


    • opinnäytettä_teen

      Kiitos näkemyksistä! Oliko kellään muistikuvaa milloin rekisteröityminen tuli mahdolliseksi?

      • joka.vanhoja.muistelee

        Suomi24 sai nimensä vuonna 1998. Tässä vähän historiaa archive.orgin puolelta.

        https://web.archive.org/web/20021002073853/https://www.suomi24.fi/4vuotta/

        Vielä muutama vuosi sitten Suomi24:n oman arkiston kautta pääsi käsiksi myös vanhimpiin keskusteluihin. Ei enää.

        Jos jaksat niin käy itse katsomassa ensimmäisiä keskusteluita lävitse. Niihin pääsee linkillä joka on tämän näköinen:

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/1234

        Mitä pienempi numero sitä vanhempi keskustelu, vaikkakin ihan alkupäässä eivät ole aikajärjestyksessä. Arkistosta löytyy keskusteluita noin vuodesta 2001 alkaen. Jos tuolloin on ollut rekisteröity tunnus joka edelleen on voimassa niin sen näet sinisestä väristä.

        Mene kysymään asiaa vanhojen keskustelupalstalle. Joku voi muistaa.


      • opinnäytettä_teen

        Hei kiitos paljon! Tää kyllä kiinnostaa.


    • rekkaamattomat.nimet

      Valitse kaikki kuvat, joissa on
      linja-auto
      Valitse Valitse kaikki kuvat, joissa on
      linja-auto , kun uusia kuvia ei enää ole
      Valitse kaikki kuvat, joissa on
      linja-auto

      .. JA UNOHDA se että olit lähettämässä mielikuvaasi tänne,
      jossa oli viestisi

      margariini, ei voi, voi on kirkosana

    • Ei-hyötyä

      Aiemmin profiilista oli hyötyä. Silloin voitiin jopa vaihtaa viestejä profiilien välillä.

      Sitten tuli uudistus ja palvelutasoa parannettiin. Profiilista ei sen jälkeen ole oikeastaan mitään hyötyä. Ainakaan käytännössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3426
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      948
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      785
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      721
    Aihe