Aiheuttaako Vagifem masennusta?

Pohtiva

Onko kukaan havainnut, että Vagifem vaikuttaisi mielialaan? Minulla käytössä kaksi kertaa viikossa Vagifem. Aina seuraavana päivänä olen alamaissa, itkeskelen. Lopetin Femoston 1/10 juuri näiden itkujen takia - yhdistelmähoito päin vastoin lisäsi masennusta ja itkuisuutta, vaikka aluksi luulin toista!
Voiko siis paikallinen estradioli vaikuttaa mielialaan?

7

10500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ninkas

      Tarkoitatko emättimeen laitettavaa paikallishoitoa? Itse käytän kerran viikossa vagifem. Sopii minulle hyvin ei tule mitään oireita.

    • dfhfdhhdfh

      En usko paikallishoidon paljoa vaikuttavan. Sitähän voivat käyttää naiset, joille hormonit eivät käy esim. sairastetun aivohalvauksen vuoksi. Eli yleisiä vaikutuksia ei ole.

      Mielikin on aika ihmeellinen väline. Jos uskot, että hormonikorvaushoito aiheuttaa oireita, niin sittenhän niitä saat. Itse asiassa hormoninpuutoksen vasta oireita pitäisi aiheuttaakin. Ja pelkällä paikallishoidolla yleisiä vaihdevuosioireitasi ei hoideta. Ellet sitten käytä niihin vaikka mielialalääkkeitä tms.

      Voithan jättää Vagifemit käyttämättä. Ja kärsiä ohuista limakalvoista, tulehduksista ja virtsankarkailusta. Joskus yksinkertainenkin lääke tai hoito voi säästää monelta harmilliselta vaivalta ja työläämmältä hoidolta. Se kannattaa lääkekielteisenkin ihmisen muistaa.

      • Anonyymi

        Taidat olla lääkäri tai lääkeyhtiön edustaja. Vastauksesi huokuu sellaista.


    • Ninkas

      Limakalvoille kookosöljyä pysyy paikat kunnossa. Erinomainen tuote

    • LisäTieto

      Lueskelin paljon englanninkielisiä nettikeskusteluja aiheesta. Aika monessa oli kuvailuja, että Vagifem aiheutti masennusta, alakuloa. Mutta toisaalta monelle Vagifem sopii - on kai kokeiltava riittävän pitkään.

      Se, mitä minä mietin, että voiko Vagifemiä käyttää kolme kertaa viikossa?

    • Anonyymi

      Ohi....

    • Anonyymi

      Olen jo jonkin aikaa käyttänyt Vagifemiä. En ole huomannut, että sillä olisi mielialaan mitään vaikutusta, ainakaan omalla kohdalla.
      Joku tuossa oli kirjoittanut kolmesti viikossa, mutta paketin tuoteselosteessa sanotaan, että olisi hyvä olla ainakin kolme päivää välissä käyttökerroilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      85
      3952
    2. 51
      3268
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      158
      3008
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      60
      2931
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      76
      2453
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2276
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1974
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      161
      1912
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1311
    Aihe