Kieli on valittu suomeksi, mutta siitä huolimatta $LANG näyttää kirjautumisen jälkeen en_US.UTF-8:aa, vaikka /etc/locale.conf:ssa on fi_FI.UTF-8.
Kun ajaa "source /etc/locale.conf", niin $LANG muuttuu fi_FI.UTF-8:aan.
Sen jälkeen kyllä terminaalissa mennään suomeksi.
Kokeiltu on myös "sudo dnf reinstall dnf", mutta ei vaikutusta.
Lukitusnäyttö on kyllä suomeksi. Kielen ei välttämättä tarvitsisi vaihtua, mutta kellonaika, päivämäärä ja numeronäppiksen pilkku saisi muuttuu täkäläiseen muotoon.
Mitähän tuolle pitäisi oikein tehdä? Sama tilanne käyttikö Gnomea tai Matea.
Fedora 28 ei suostu vaihtamaan työpöydän kieltä
4
317
Vastaukset
- harrastelijaviritys
Asiasta en nykyisin tiedä mutta "Yum"
https://fedoraproject.org/wiki/I18N/Language_Support_Using_Yum- XFCE4
Yum:in sijaan nykyisin käytössä dnf:
"DNF is the next upcoming major version of Yum, a package manager for RPM-based Linux distributions."
Käytössäni on eri työpöytä, ja komennolla env:
XDG_MENU_PREFIX=xfce-
LANG=fi_FI.utf8
Ja työpöytä sekä ohjelmat ovat suomenkielisiä.
- Turbo-Urpo1
Mikähän lien mennyt vikaan järjestelmän asennuksessa. Hetki sitten asensin virtuaaliympäristöön Fedoran täydellisesti suomenkielisenä, ilman minkään laista vekslautumista. Joten suosittelen että pistät sen asennuksen kokonaan uusiksi, koska saatat törmäillä vaikka minkälaisiin ongelmiin. Normaalisti tuollaisia pesiaali juttuja ei tarvita.
Koskeeko ongelma vain päätettä vai koko työpöytää? Yksi ratkaisu on pistää kieliasetukset autostart tiedostoon joka ajetaan työpöydän käynnistyksen yhteydessä. Merkkipohjaisessa kirjautuessa ajetaan .bashrc (kotihakemistossa) jonne voi lisäillä kieliasetukset. Asennuksessa ehkä jäänyt pois joitain kielipaketteja. Graafisen kirjautumisen yhteydessä pitäisi pystyä valitsemaan myös kieliasetukset.
autostart on kätevä. Sinne voi pistää päätteen, musasoittimen ym. käynnistymään automaattisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-599407Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1287120Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036632Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1784965- 1704758
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.963326- 1702441
- 662308
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642273- 572087