Windows toimii automaattisesti ja ongelmitta, käyttäjän ei tarvitse reagoida mihinkään. Linux sen sijaan täyttyy aika ajoin paskasta ja käyttäjän on se välillä tyhjennettävä.
Vertauksia: Windows = junanvessa, Linux=portapotti
Thetford.Aqua.Kem.Blue
18424
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Joo, kaksi kertaa vuodessa tuo tyhjenneys/uudelleenasennus tapahtuu, ensi kuussa seuraavan kerran.
Windowsissa kaikki tapahtuu automaattisesti. Linuksissa ei tapahdu mitään ilman käyttäjän jatkuvaa säätämistä.
Ja kun se olisikin vain säätämista, mutta kun pitäisi tietää MITÄ SÄÄTÄÄ, alkaa vasta ne vaikeudet!
Se tämä "linuks-yhteisö" ei ole kovin halukas antamaan mitään neuvoja. Heitellään vain kummallisia sudo apt-get loitsuja, eikä edes kerrota, mitä niillä tehdään.
On kuin jokin salaseura, jossa kaikki pitää olla jotenkin salaista, jota voi kertoa eteenpäin vain, kun varmistutaan henkilön "oikeamielisyydestä".
Niinpä tosiaan. Windows menee ihan itsestään automaattisesti sekaisin kun Linux toimii vaan kunnes joku säätäjä istuu koneen ääreen ja onnistuu säätämään jotain rikki.
Aivan totta. Kaikki mitä Windowsiin heität, leviää maailmalle.
Jos taas tarkoitit niitä uudempia junanvessoja, jotka ei enää raiteille valuta, niin nehän on jatkuvasti epäkunnossa. Eli niihinkin windowsia kyllä voi verrata..
Aivan oikein. Windows toimii kuin junan vessa, eli kaikki passka, ja kusi leviää raiteille kaikkien nähtäville. Mutta Linux toimii kuin kodin sisäWC, ts.. kaikki sisältö, mitä suollat koneeseen pysyy siististi "viemärissä" piilossa.
Windows vie sinua kuin teuraspässiä narussa, etkä huomaa mitään.
Mutta onpas erinomaisen toimiva - toisin kun se teidän tubutin, joka tökkii lähes jok'ikisessä tilanteessa.
Kummallista että osaamattomien joku ihmeellinen pakkovalehtelu pulpahtelee täällä jatkuvasti.
Pakkovalehtelu? Omasta kokemuksesta kirjoitin.
Kirjain kerrallaan " o-s-a-a-m-a-t-t-o-m-i-e-n"
Käyttis jota pitää erikseen osata käyttää ei ole käyttökelpoinen. Käyttöjärjestelmän tehtävä on helpottaa laitteen käyttöä, ei tehdä siitä maanpäällistä helvettiä 24/7 säätöineen, kuten linuksisen kanssa tuppaa olemaan.
Windows toimii heti asennuksesta, ja suurin enemmistö maailman tietokoneen käyttäjistä saa sen koneelleen valmiiksi asennettuna.
"tietokoneen käyttäjistä saa sen koneelleen valmiiksi asennettuna"
Kuka saa ja kuka saa maksaa saamisestaan?
Kaikkia käyttöjärjestelmiä pitää osata käyttää.
Kaupasta ostetussa Windowsissa on hyvinkin rajoitetusti ohjelmia, puuttuvat täytyy osata ladata/ostaa kaupasta.
Mutta osaamattoman valehtelu jostain Linuxin jatkuvasta säätämisestä on säälittävää.
Windows ei suostu päivittåmåån "tärkeitä" päivityksiä automaattisesti eikä manuaalisesti. Siinå mielessä käyttäjän ei tarvitse reagoida, koska päivitys ei onnistu kummallakaan tavalla.
Windows on kuin japanilainen wc - linux taas muistuttaa reikää lattiassa, jossa on jalansijat vierellä.
Saitko siitä japanilaisesta apapesusuihkusta orgasmin?
Tää ketjuhan onkin kädettömien, jakkaraongelmaisten winhihhuleiden esittäytymistilaisuus.
Molemmat toimii ihan hyvin kun osaa käyttää. Jatkuvasti päivittyvä Linux on ollut nyt htpc:ssä liki 10 v. Kun rauta vaihtunut se on siirretty uudelle levylle. Toki välillä ollut pitkiä päivitysrupeamia. Siitä ihmeellinen, että isotkin päivitykset suju taustalla ilman uudelleen käynnistystä.