hydrauli vika

make425

meillä on sisu 425 vm.1999 kun kippiä nostaa se pysähtyy eikä mikään hydraali toimi kun lavan laskee alas kippi toimii taas releet on vaihdettu toimii muutaman kerran normaalisti vika uusiutuu missä vika

9

468

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Susi.Purkuun

      Sisun tyyppivika, ei voi korjata, vie Susi purkaamolle, jos huolivat.

      • HauskakinVielä

        Erittäin järkevä vastaus, eittämättä erittäin järkevältä kaverilta.


    • hgghjijhh

      Jos nyt ensin lisäät öljyä.

      • NerokkaatTrollitÄänessä

        Lisää älykkäitä vastauksia. Kiitos siitä.
        On kyllä suuri virhe kysyä Suomi24:lta asiallisesti yhtään mitään koska heti löytyy päänaukojia ja vittuilijoita jotka "rohkeasti" nimimerkkien suojista tyydyttävät tarpeitaan päästä vittuilemaan muille. Palsta jolla ei ole moderointia nämä älyköt pääsevät esittämään omaa nerokkuuttaan ja saavat tietysti samalla toivomaansa huomiota. Näitä ryömii koloistaan aina jokaiseen keskusteluketjuun. Se internetin aikaa ja seurausta sekin.


      • Suoli24

        Tämä palsta on Suoli24


      • Lähes kymmenen vuotta vanha alusta. Viittaa sähköhäiriöön, voin kuvitella miltä se rungon välit ja muukin on kuran, kivien ja muunkin paskan peitossa.
        Ei sinne tarvita kuin yksi hiertymä sähköjohdossa tai liittimessä joka välillä toimii välillä ei.
        sen etsiminen on aikas työlästä jos ei ymmärrä perustekniikkaa, varsinkin kun ei ole tietoa tässä keskustelussa päälyrakenteen valmistajasta ja mitä systeemiä se käyttää, eli mennääkö perus - sähkö/rele/ilma tekniikalla vai piirikortti tekniikalla.
        vaikeeta on neuvoa jos ei ole ongelman ääressä.


    • Anonyymi

      Takuu korjaus Suomisus maksaa takuulla korjataan runkoa jatketaan naapurin pihaan
      saakka.

    • Anonyymi

      Sisu on SUSI.

    • Anonyymi

      Suosittelen tarkastamaan hydrauliöljyn määrän/laadun. Vastaavanlainen ongelma oli taannoin vanhassa vähällä käytöllä olleessa Scaniassa. Kippi ylhäällä öljyn määrä suurimmillaan ja jos säiliö on lähes tyhjä tai öljyn laatu on vetinen syntyy tuo ongelma. Pumpulle ei siis riitä öljy. oletko kuunnellut muuttuuko kippi ylhäällä pumpun ääni kovemmaksi. Eli siis kippi alhaalla, tai alempana, öljyä on enempi kun palauttaa sitä sylinteriltä niin toimii lähes "normaalisti". Laske kaikki hydrauliöljy pois, vaihda suodatin (jos on) ja lisää uusi öljy n. 3/4 osa säiliöllinen (lämpimänä öljy laajenee) hyvä öljy esim. Teboilin 32 hydrauliöljy.

      Lisäksi tarkista myös hydrauliöljysäiliön huohotinkorkki. Jos se on tukossa tai ei päästä ilmaa läpi saattaa myös aiheuttaa vastaavanlaisen reaktion

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      5
      1129
    2. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      104
      1030
    3. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      166
      1004
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      65
      765
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      709
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      50
      707
    7. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      704
    8. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      46
      663
    9. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      50
      638
    10. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      597
    11. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      592
    12. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      516
      589
    13. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      553
    14. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      541
    15. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      74
      525
    16. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      516
    17. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      513
    18. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      499
    19. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      495
    20. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      491
    Aihe