Miten voi 13v pudottaa painoa aloitin harrastamaan vapaaottelua viimeviikolla ja olen karkkilakossa painan 68kg
Olen ylipainoinen
2
169
Vastaukset
Eiköhän se paino rupea putoamaan ihan itsekseenkin jatkaessasi karkkilakkoa ja vapaaotteluharjoitteita.
Lihas on läskiä tiheämpää eli painavampaa, joten urheilukärpäsen purema ei katso heti alussa vaakaan, vaan peiliin, siellä rupeaa treeni näkymään ensin.
Turha miettiä heti harrastuksen alussa mitään painoluokkia itselle. Kaikki hoituu aikanaan...Sivusta seuranneena olen joutunut näkemään, että kamppailulajin harrastamisen aloittaminen ei ole välttämättä paras keino nuoren painonhallintaan. Ensinnäkin sen kuvitellaan ratkaisevan kaikki ongelmat ja lajin harjoitteet alkavat tuntua liian raskailta ja nuori lopettaa.
Tarvitset elämäntapamuutoksen ja sen ytimessä tulee olla ruokavalion hallinta. Karkkilakko on hyvä alku ja vapaaottelu on hyvä harrastus, mutta yksin ne tuskin ongelmaa vielä ratkaisevat - jollet sitten ole aikaisemmin syönyt ihan järkyttävää määrää karkkia.
Vapaaottelutreenien lisäksi olisi hyvä olla joku hidastempoisempi kestävyyslaji, kuten vaikkapa uinti, hiihto tai pyöräily.
Voisit ehkä kysyä vaikka kouluterkkarilta tai vanhemmilta mahdollisuutta päästä koulutetun ravitsemisterapeutin juttusille. Hän voisi neuvoa enemmän tuossa ravintoasiassa. Nyrkkisääntönä voisi sanoa, että tarkkaile annoskokoja, varo napostelua ja syö paljon kasviksia.
Avain painon pudottamiseen on nimen omaan ruokavalio, ei niinkään liikunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604526Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352079Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1601463- 1651458
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti481442Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2551228Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1931158- 2031102
- 801027
- 61998