Miten voi 13v pudottaa painoa aloitin harrastamaan vapaaottelua viimeviikolla ja olen karkkilakossa painan 68kg
Olen ylipainoinen
2
173
Vastaukset
Eiköhän se paino rupea putoamaan ihan itsekseenkin jatkaessasi karkkilakkoa ja vapaaotteluharjoitteita.
Lihas on läskiä tiheämpää eli painavampaa, joten urheilukärpäsen purema ei katso heti alussa vaakaan, vaan peiliin, siellä rupeaa treeni näkymään ensin.
Turha miettiä heti harrastuksen alussa mitään painoluokkia itselle. Kaikki hoituu aikanaan...Sivusta seuranneena olen joutunut näkemään, että kamppailulajin harrastamisen aloittaminen ei ole välttämättä paras keino nuoren painonhallintaan. Ensinnäkin sen kuvitellaan ratkaisevan kaikki ongelmat ja lajin harjoitteet alkavat tuntua liian raskailta ja nuori lopettaa.
Tarvitset elämäntapamuutoksen ja sen ytimessä tulee olla ruokavalion hallinta. Karkkilakko on hyvä alku ja vapaaottelu on hyvä harrastus, mutta yksin ne tuskin ongelmaa vielä ratkaisevat - jollet sitten ole aikaisemmin syönyt ihan järkyttävää määrää karkkia.
Vapaaottelutreenien lisäksi olisi hyvä olla joku hidastempoisempi kestävyyslaji, kuten vaikkapa uinti, hiihto tai pyöräily.
Voisit ehkä kysyä vaikka kouluterkkarilta tai vanhemmilta mahdollisuutta päästä koulutetun ravitsemisterapeutin juttusille. Hän voisi neuvoa enemmän tuossa ravintoasiassa. Nyrkkisääntönä voisi sanoa, että tarkkaile annoskokoja, varo napostelua ja syö paljon kasviksia.
Avain painon pudottamiseen on nimen omaan ruokavalio, ei niinkään liikunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 381643
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261520