Olen ylipainoinen

Miten voi 13v pudottaa painoa aloitin harrastamaan vapaaottelua viimeviikolla ja olen karkkilakossa painan 68kg

2

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiköhän se paino rupea putoamaan ihan itsekseenkin jatkaessasi karkkilakkoa ja vapaaotteluharjoitteita.

      Lihas on läskiä tiheämpää eli painavampaa, joten urheilukärpäsen purema ei katso heti alussa vaakaan, vaan peiliin, siellä rupeaa treeni näkymään ensin.

      Turha miettiä heti harrastuksen alussa mitään painoluokkia itselle. Kaikki hoituu aikanaan...

    • Sivusta seuranneena olen joutunut näkemään, että kamppailulajin harrastamisen aloittaminen ei ole välttämättä paras keino nuoren painonhallintaan. Ensinnäkin sen kuvitellaan ratkaisevan kaikki ongelmat ja lajin harjoitteet alkavat tuntua liian raskailta ja nuori lopettaa.

      Tarvitset elämäntapamuutoksen ja sen ytimessä tulee olla ruokavalion hallinta. Karkkilakko on hyvä alku ja vapaaottelu on hyvä harrastus, mutta yksin ne tuskin ongelmaa vielä ratkaisevat - jollet sitten ole aikaisemmin syönyt ihan järkyttävää määrää karkkia.

      Vapaaottelutreenien lisäksi olisi hyvä olla joku hidastempoisempi kestävyyslaji, kuten vaikkapa uinti, hiihto tai pyöräily.

      Voisit ehkä kysyä vaikka kouluterkkarilta tai vanhemmilta mahdollisuutta päästä koulutetun ravitsemisterapeutin juttusille. Hän voisi neuvoa enemmän tuossa ravintoasiassa. Nyrkkisääntönä voisi sanoa, että tarkkaile annoskokoja, varo napostelua ja syö paljon kasviksia.

      Avain painon pudottamiseen on nimen omaan ruokavalio, ei niinkään liikunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      26
      3308
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      17
      2254
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      130
      1884
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1276
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1137
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1022
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      40
      931
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      801
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      741
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      725
    Aihe