Rekisteröintipakko

Hyvä vai huono?.

Ainakin täällä pitäisi "Aihe-Vapaa" toimii ilman rekisteröintipakko.
261073
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Rekisteröitymispakko ei turvaa anonymiteettiä.
Jos kirjoittaa samalla nimimerkillä kaiken, silloin lukija voi tunnistaa henkilön, tai kuvitella tunnistavansa. Voi siis erehtyä myös ja silloin väärä ihminen voi joutua toisen kirjoituksista syyllistetyksi.

Sattumalta samankaltaisia elämäntilanteita ja asioista samankaltaisesti kirjoittavia on paljon.

Rekisteröimättömyys on lähimpänä anonymiteettiä, vaikkei sekään ole täydellinen.
Moni lopettaa kokonaan tänne kirjoittamisen ja sivuston suosio laskee, kun ja jos rekisteröitymispakko tulee.

Pakko kertoo sivuston ylläpitäjien laiskuudesta ja huonosta työmoraalista.

1Äänestä

Suomi24+sivusto+on+edustanut+minulle+vapaan+mielipiteen+ja+sananvapauden+paikkaa.+Anonyymisti+kirjoittaminen+on+turvannut+omien+mielipiteiden+ja+keskustelunaiheiden+esiin+tuomisen+vaikeammista+ja+kiistanalaisemmistakin+asioista.+Oma+mielipiteeni+on,+että+suomi24+tulee+menettämään+50-75%+käyttäjäkunnasta+rekisteröintipakolla,+koska+internetistä+löytyy+sata+muuta+paikkaa+johon+rekisteröitymällä+voi+raskaalla+kädellä+sensuroituja+kommentteja+laittaa.

1Äänestä
  • Kummasta olet enemmän huolestunut; siitä että S24 menettää joitakin anonyymejä kirjoittajia vaiko siitä, että sinä et voisi enää rekisteröintipakon jälkeen kirjoittaa tänne anonyymina?

    2Äänestä

  • todellako.huolestunut kirjoitti:

    Kummasta olet enemmän huolestunut; siitä että S24 menettää joitakin anonyymejä kirjoittajia vaiko siitä, että sinä et voisi enää rekisteröintipakon jälkeen kirjoittaa tänne anonyymina?

    kirjoita omalla nimelläsi vaan nimimerkillä arvostelet toisia jotka kirjoittavat nimimerkillä?

    1Äänestä

Suomi24 on tähän mennessä ollut aivan erinomanen alusta nimenomaan anonyymiteettinsä ansiosta, joka on mahdollistanut kommentoida ja kesksutella hyvin laajalla kirjolla, suunilleen kakkia elämänalueita koskevista aiheista niiden palstoilla, laajoine aihealueineen. Se on ollut myös s24:n suosittuuden todellinen perusta.

Valitettavasti kaikki käyttäjät eivät osaa arvostaa mainiota s24 alustaa sille kuuluvaan arvoonsa.

Sitten yksi oleellinen ekysymys on se, mitä hypotetinen rekisteröntipakko todellisuudessa palvelisi ja mihin se riskeeraisi johtaa.

1) Mikäli sillä halutaisiin karsia huonosti käyttäyyviä tai joitakin palstojen suoranaisia piinaajia, niin se olisi siihen todellisuudessa varsin tehoton, sillä jo nyt eri palstoilla on kirjautuneita, jotka suoltavat hyvin aktiivisesti ja tapanaan asiatonta ja hyvinkin provosoivaa tekstiä. Osa heistä koettaa suorastaan valoitta ja liki dominoida "palstojaan" hyvin aktiivisella vahingollisella toiminnallaan.

Rekisteröntipakko ei muutta ihmisten moraaliarvoja, mentaliteettiä ja käytöstä, vaan riskeeraisi vain entisestään korostaa ongelmaa. Miksi? Koska rekkauspakon seurauksena palstat riskeeraisivat suorastana kuihtua ja silloin juuri nuo asiattomat ja itsekritiikittömät "palstamaanikot" saisisvat suhteellisesti entistäkin enempi tilaa, näkyvyyttä ja valloittaisivat entisestään palstoja. Asialliset kirjoittajat uupuisivat ja hakeutuisivat toisaalle. Tämä on havaittu jo toisaalla. Palstojen kuihtuessa riskeerasi myös mainostulot hiipua.

2) Rekkauspakko olisi myös eettisesti varsin kysenalainen ja kestämätön ajatus, sillä s24:n palstat käsittelevät suunnilleen kaikkia mahdollisia ihmisen elämänalueita tekniikasta politiikkaan, uskontoon ja vakaumisiin, terveteen, psykologiaan, seksuaalisuuteen jne.

Kuka haluaisi kirjautua ja sitten kirjoittaa liki kaikkea elämäänsä koskevaa yhdellä keskitetyllä alustalla, eli riisuuntua alasti, tullessaan seuratuksi ja profiloiduksi kaupallisen tahon toimesta?

Miten tuota kaikkea dataa tultasiin käyttämään ja taltioimaan? Entä sen päätyessä vääriin käsiin vaikkapa hakkereiden toimesta, joille kaikki ihmisten yksityisyys olisi kuin tarjottimella? Huomioiden myös, että kerran netissä, aina netissä. Kirjautuminen veisi kaiken yksityisyyden.

Kirjautuminen sopii paremmin ns. yhden teeman itsenäisille foorumeille kuten informattiika tyyliin "Muropaketti", itsenäiset automerkien palstat tyyliin "peugeot-foorumi.com", rakentaminen ja arkkitehtuuri, pörssi jne. , eli itsenäiset palstat joilla ei ole muuta kuin tuon yhden teeman funktio.

Toivon todella ett'ei pakkokirjautumisen tielle lähdettäsi, vaan koetattasiin etsiä ratkaisuja häirikkökirjoittajien selektiiviseen haarukointti ja ensi alkuun tietyn aikajanan bannauksiin, rajoitettuhin kirjoitusoikeuksiin (jokin / muutama palsta suljettuna IP:lle x) ja jos sen jälkeenkään toimintatapa ei korjaannu, niin radikaalina toimenpitenä IP:n kesto-bannaus.

Tässä näin ensimmäiset haarukoinnit aiheen tiimoilta.

1Äänestä
  • "Kuka haluaisi kirjautua ja kirjoittaa liki kaikkea elämäänsä koskevaa ..."

    Nettikirjoittelussa pätee yhä se hyvä sääntö: älä kirjoita nettiin sitä, mitä et uskalla sanoa suoraan omalle äidillesi.

    2Äänestä

  • Businesssadness kirjoitti:

    "Kuka haluaisi kirjautua ja kirjoittaa liki kaikkea elämäänsä koskevaa ..."

    Nettikirjoittelussa pätee yhä se hyvä sääntö: älä kirjoita nettiin sitä, mitä et uskalla sanoa suoraan omalle äidillesi.

    "Nettikirjoittelussa pätee yhä se hyvä sääntö: älä kirjoita nettiin sitä, mitä et uskalla sanoa suoraan omalle äidillesi. "

    Tuossa ilmenee asiakokonaisuuden täysi väärinmmärrys. Kyse ei ole asiattomuuksista vaan yksityisyydestä vs. ylläpitävä kaupallinen taho. Alla oleva linkkeineen ehkä valaisee hieman rekisteröntipakon seuraamuksia kansalaisten yksityisyydelle.

    Pointti on se miten kaupallisesta mediasta tulee kansallinen FB, joka kerää henkilöt yksilöiden tietokantoihinsa aivan valtaisan määrän hyvin privaattia tietoa käyttäjistään ottaen huomioon, että s24:n foorumit kattavat suunnilleen kaikki elämänalueet ihmisten intimiteettiin saakka.

    Esimerkki. Tähän mennessä ihmiset ovat voineet kirjoittaa varsin nimettömästi vaikkapa politiiikka-, terveys- ihmissuhde- ja seksuaalisuuspalstoilla, jossa osa kertoo, kuvailee ja kysyy neuvoja mm. sukupuolitauteihin liittyen ja kertoo missä olosuteissa ongelma on syntynyt.

    Mutta kuka kaupalliselle taholle pakosta antamaan joutumillaan henkilötiedoilla voisi ko. ymv. palstoilla enää edes kirjoittaa.

    *

    "Supo: Kohta "googlet" tietävät sinusta liki kaiken" 2013

    "Tulevaisuuden "internet-moguleilla" (nykyisiä esimerkiksi Google ja Facebook) on hallussaan enemmän yksilöitä koskevaa reaaliaikaista tietoa kuin hallituksilla, Supon vuosikertomuksessa kirjoitetaan. "

    - https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001788358.html

    *

    "Facebook paljasti, mitä tietää nuorukaisesta: 1200 sivua dataa!"

    - https://www.is.fi/digitoday/art-2000000459071.html

    *

    "Google rakentaa netin käyttäjistä tarkkoja profiileja, kertoo F-Securen päätutkija Mikko Hyppönen. Profiilien avulla ohjataan esimerkiksi mainontaa."

    - https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000250248.html

    *

    "Näin verkkosivut voivat seurata jokaista liikettäsi – jopa lähettämättä jäänyt tekstisi voidaan kaapata"

    - https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000005460060.html

    *

    "Tietoturva-asiantuntijat: Näitä asioita ei kannata laittaa nettiin"

    - https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000001880376.html

    .

    Luonnollisestikaan mikään netissä ei ole anonyymiä ja rikostapauksissa henkilöt ovat useinkin jäljitettävissä jopa dark webistä, vaikka Tor-verkojen ymv. metodien käyttäminen onkin sitten oma lukunsa viranomaisten työtä hankaloittamassa.

    1Äänestä

  • hyvin kommentoitu. Hyvä on. Ei pakkokirjautumista, koska moni ei ole tullut ajatelleeksi asiaa noin selkeästi.

    1Äänestä

  • Businesssadness kirjoitti:

    "Kuka haluaisi kirjautua ja kirjoittaa liki kaikkea elämäänsä koskevaa ..."

    Nettikirjoittelussa pätee yhä se hyvä sääntö: älä kirjoita nettiin sitä, mitä et uskalla sanoa suoraan omalle äidillesi.

    Jos nettiin kirjoitettaisiin vain sellaista, minkä voi äidille sanoa, niin mihin keskustelupalstoja edes tarvittaisiin? Kun on olemassa äidit ja isoäidit ja naapurin juoruakat, joille voi jutella.

    1Äänestä

  • Businesssadness kirjoitti:

    "Kuka haluaisi kirjautua ja kirjoittaa liki kaikkea elämäänsä koskevaa ..."

    Nettikirjoittelussa pätee yhä se hyvä sääntö: älä kirjoita nettiin sitä, mitä et uskalla sanoa suoraan omalle äidillesi.

    Joo, sitten minä ja äitini pääsemme lusimaan maahanmuuttovastaisista mielipiteistämme, koska poliittinen poliisi pääsee helposti selville henkilöllisyydestämme.
    No, eipä ole äitini enää elossa.

    Muuten kirjoitin tänne yhden totuuden.

    Äänestä

  • Joo en varmasti luota Suomi24 tietoturvaan, varsinkin jos pitää omat nimet ja osoitteet laittaa. Näin ison sivuston voi joku jopa nähdä aiheelliseksi vaikka harjoituksen vuoksi hakkeroida. Jos pelkkä sähköposti yhdistetään, niin niitähän voi tehdä ilman oikeita tietojaan. Moniin arkoihin aiheisiin tai kiistanalaisiin mielipiteisiin ei välttämättä ihan haluaisi osallistua ihan niin, että joku tulevaisuudessa tietää sinun kirjoituksesi ja kännykkänumerosi. Trollit ja mainokset tietysti ovat ongelma.

    Äänestä

Rekisteröinti ei poista ihmisen pahoinvointia ja sen myötä kiusaamsien halua.
Valtamedia on se joka hallitsee mediaa, se ei ole allerin keksintöä. Häiriköinti loppuu kun lopetan häiriintymisen, omien korvien välissä se on Onneksi

1Äänestä

Keksikäää+minulle+perusteltu+hyvä+syy+100%+anonyymiin+keskutluasetelmaan,+niin+äänestän+ensimmäisenä+pakkoa+vastaan.++++Anonyymius+on+illuusio:++++1.+Kuka+tahansa+voi+rekisteröidä+uuden+mailiosoitteen+vaikka+kissansa+nimellä+mutta+sinut+löydetään+viranomaisten+taholta+sen+takaa++++2.+kuka+tahansa+voi+kirjoittaa+täänne+anonyymina,+jäättäen+ip+jäljen+ja+serverin,+jonka+takaa+sinut+löydetään+vaikka+kirjoittaisit+miten++++3.+pelkkä+selaushistoria+jää+sinusta+jokaiseen+serveriin+ja+virnaomiset+voivat+sen+tarkastaa.+pakoon+et+pääse+ikinä!++++4.+SINUSTA+JÄÄ+AIN+SORMENJÄLKI+INTERNET+MAAILMASSA!!!+TEIT+NIIN+TAI+NÄIN!!!-----------------äänestän+rekisteröitymispakon+puolesta,+koska+hienovaraisetkin+trollaukset+vie+heti+tunnelmat+alas.+Toki+joku+trollaajakin+voi+hetkeksi+rekisteröityä+ja+jatkaa+"huuteluaan",+mutta+turhanpäiväinen+jaarittelu+kuitenkin+vähenisi.------------------Äänestän+rekisteröitymispakkoa,+koska+se+on+palstan+rekisteröityneille+käyttäjille+eduksi.+Lisäksi+rekisteröityneen+kanssa+voi+viestiä+yksityisesti.+Myöskään+kukaan+häirikkö+ei+voi+silloin+kirjoittaa+toisen+nimissä.Ei+ole+ymmärtääkseni+mitään+yksityisyyteen+liittyvää+syytä+minkä+vuoksi+ihminen+ei+voisi+rekisteröityä,+koska+"nimettömän"+email-osoitteenkin+voi+luoda+jonnekin+vain+rekisteröitymistä+varten+([email protected]).----------------Kannatan+rekisteröintiä+kirjoitusoikeuden+saamiseksi.Lukuoikeus+myös+ilman+rekisteröintiä+ja+kirjaumista.+Tällöin+"vieras"+näkee+millainen+tämä+keskusteluareena+on,+ja+haluaako+itse+tulla+mukaan+keskusteluun,+rekisteröitymisen+jälkeen.Rekisteröinti+ei+ole+kiusaamiseksi,+vaan+juuri+sen+ennaltaehkäisemiseksi.----------------Lukuoikeus+tietysti+on+jokaisella+kirjautumattakin.+Muutoinhan+kukaan+ei+tietäisi+mihin+on+kirjautumassa+mukaan.Tämä+on+nyt+hieman+hölmöä+tuoda+esiin+tähän+kesken+äänestyksen,+mutta+mielestäni+tämä+on+juuri+oikea+hetki.+Nimittäin,+käsittääkseni+meillä+olisi+mahdollisuus+tehdä+"kompromissi"+näiden+kahden+vaihtoehdon+välillä:-+Avataan+osio,+johon+VOI+kirjoitella+rekisteröitymättä,+vaikkapa+nimeltään+"Vierashuone".+Sinne+voisivat+sitten+vierailijat+kirjoitella+jos+haluavat.-+Muihin+osioihin+voi+kirjoitella+vain+rekisteröityneenä.Näin+mielestäni+toteutuisivat+parhaiten+sekä+rekisteröintipakon+että+vapaan+kirjoittelun+edut.---------------Peesaan+teitä+kaikkia+ja+yhdyn+täysin++perusteluihin.(+Olisin+enemmäkin+halunnut+olla+mukana,+mutten+jaksa+kahlata+sivutolkulla+juttuja,+jotka+eivät+liity+alkuperäiseen+aiheeseen+kuin+nimeksi.)+Siis,+kiitos,+rekisteröitymispakko!----------------------Mielestäni+on+TÄYSIN+SELVÄÄ+että+se+joka+ei+halua+rekisteröityä,+niin+hänellä+ei+voi+olla+puhtaat+jauhot+pussissa.Rekisteröityminen+ei+vaadi+anonyymiyden+kadottamista,+koska+se+ei+tarvitse+kuin+nimimerkki-identiteetin,+joka+estää+usean+persoonan+käytön+palstalla,+elikkä+täysin+selkeän+panettelutarpeen+ja+epärehellisyyden,+jollaista+emme+tällä+palstalla+kukaan+halua+tänne.Toisaalta+en+keksi+100%+anonyyminä+mihinkään+rehelliseen+palstatoimintaan+ainoatakaan+hyvää+syytä.----------------Ymmärrän+mitä+tarkoitat.+Ja+samoin+vaikka+K-plussa+tai+Pins-kortti+edellyttää+rekisteröitymistä,+mutta+niissäkin+sentään+on+oikeasti+kysymys+ostamisesta,+joskaan+ei+nyt+ihan+myymisestä.+S-markethan+taitaa+edellyttää+osuusmaksun+maksamista,+mutta+mennee+samaan+kategoriaan.Palstalle+kirjautuminen+on+kuitenkin+enemminkin+kuin+kirjastokortti.+Voidaksesi+lainata,+sinun+täytyy+kirjautua.+Ja+eikös+se+"lainaaminen"+ole+ollut+sinun+sydäntäsi+lähellä+...+:D+(sorry+vaan+tätä+meikäläisen+mustaa+huumoria).------------------tuli+mieleen+että+tällä+hetkellä+paras+kesukustelu+palsta+minun+mielestä+on+kauppalehden+keskustelu+palsta+ja+sinne+vain+pääsee+kirjottamaan+ja+osallistumaan+ne+jotka+rekisteröivät+itselle+nimimerkin+ja+moderaatio+toimii+hyvin+sillä+palstalla...lukea+saa+jokainen+ilman+mitään+rekisteröintiä...käykää+vaikka+katsomassa+kuinka+hyvin+tämä+keskustelu+siellä+toimii+ja+miten+koko+foorumi+toimii+todella+hyvin+tämän+ansiosta...+;)+:D----------------------Äänestän+kirjoitusoikeuden+olevan+vain+rekisteröidyillä+nimimerkeillä.Edellä+oikein+hyviä+perusteluita.Helpompi+seurata+keskustelua+kun+ei+sekoita+"vieraita",+samoin+kukaan+ei+pysty+toisen+nimissä+kirjoittelemaan+sekä+ehkä+vähentää+yhden+ihmisen+kirjoittelua+"useammalla+persoonalla"Toki+onhan+sekin+mahdollista+mutta+vaatii+sitten+vähän+enemmän+jo.-----------------Rekisteröinnin+vastustajien+(ei-rekisteröityneet)+argumenteille+en+myöskään+ole+nähnyt+hyvää+perustelua.Ehdotukseni+vierashuoneesta+on+myöskin+kokolailla+jäänyt+vailla+kannatusta+jopa+rekisteröinnin+vastustajilta,+joten+se+voitaneen+tulkita+huonoksi+ja+unohtaa.Onko+vielä+jotakin+jota+halutaan+tuoda+esille+tämän+asian+suhteen+?+Koska+vaikka+jos+laskisin+ei-rekisteröityjen+äänet+mukaan,+nekin+jäisivät+vähemmistöön...

2Äänestä
  • "tuli+mieleen+että+tällä+hetkellä+paras+kesukustelu+palsta+minun+mielestä+on+kauppalehden+keskustelu+palsta+ja+sinne+vain+pääsee+kirjottamaan+ja+osallistumaan+ne+jotka+rekisteröivät+itselle+nimimerkin+ja+moderaatio+toimii+hyvin+sillä+palstalla..."Niinkö.+Vaikka+Kuappalehden+talousasioihin+keskittyvät++foorumit+ovat+käyttäjämääriltään+hyvin+suppeita+vs.+s24+ja+niiden+moderointi+hyvin+aktiivista,+niin+siitäkin+huolimatta+siellä+monilla+palstoilla+vallistee+aamusta+iltaan+toisille+kuittailu,+ilkeily+ja+jatkuva+suunpieksentä+täysin+ohi+aiheen+tai+vain+nimeksi+aihetta+ko.+suunsoittoon+liittäen.Eräältäkin+sen+palstoista+pikku+hiljaa+poistui+takaviistoon+likin+95%+asiakirjoittajista,+johtuen+yhden+ainoan+palstaa+liki+24/7+dominoineen+ja+pommittavan+meuhkaajan+vuoksi+ja+joka+veti+vanavedessään+joukon+kaltaisiaan+koko+palstaa+kiistoillaan+ja+hoennoillaan+sekoittaen.+Ylläpito+ei+ole+puuttunut+ko.+henkilön+toimintaan+lukuisten+kirjoittajien+lukuisista+pyynnöistä+huolimatta.+Kyseinen+palsta+on+sittemmin+liki+lukukelvoton+ja+liki+nolla-arvon+sellainen,+vaikka+siellä+tyhjän+hoennan,+sekamelskan+ja+nollalinjan+lisäksi+on+harvakseltaan+asiaakin.a)+Sitten+on+huomioitava+miten+Kauppalehden+foorumit+ovat+yhden+varsin+neutraalin+aihealueen,+talouden+foorumeita.b)+Suomi+24+taasen+käsittelee+kaikkea+maan+ja+taivaan+väliltä+aina+ihmisten+intimiteettiin+saakka.+Tästä+yksityisyytensä+menettämisestä+s24:n+tapauksessa+ketjussa+edellä+enempi.Rekisteröityminen+a)+vs.+b)+ovat+kaksi+aivan+eri+asiaa+henkilöiden+yksityisyyden+suhteen+vs.+kaupallinne+ylläpito,+kirjoittajista+kokoamineen+datoineen.

    1Äänestä

Haluamme tehdä palstan jossa ihmiset saavat rauhassa keskutella.

Alunperin tarkoitus oli että kenekään ei tarvitse rekisteröityä ja se oli kuin kiveen hakattu perusasetus, jotta jokaisen olisi helppo lähestyä.

Kuitenkin kävi ilmi mitä pidemmälle mentiin, että "vieras" nimimerkkiä alettiin selvästi käyttää HARKITTUUN harhaanjohtamiseen.

Eikä siinä silloin enää tarvita kuin joku ottaa nimimerkin "Minä vain" ja sitten tämä harhaanjohtaja alkaa sillä hämmentää soppaa edelleen.

Emme me voi täällä sellaista estää millään muulla tavoin, kuin tällä mihin ollaan päätymässä. Kukaan ei voi keksiä muuta ratkaisua tälle ongelmalle.

Sen sijaan samaa nimimerkkiä ei voi rekisteröidä ja jos joku rekisteröi kaksi nimimerkkiä, niin seinä tulee nopeammin vastaan joka tapauksessa ja kykenemme puolustautumaan niin paremmin.

Äänestä

Kannatan pakollista rekisteröitymistä. Joissakin keskustelupalstoilla on henkilöitä, jotka omivat palstan ja yrittävät häätää muut kirjoittajat.

Aivan sairasta, että joku yksittäinen ihminen kuvittelee omistavansa kirjoittelupalstan. Ei voi ymmärtää miksi syntyy tällaisia palstanvartioita??!! Eikö järkikin sano, ettei kukaan yksittäinen ihminen omista näitä keskusteluosioita.

4Äänestä
  • "Kannatan pakollista rekisteröitymistä. Joissakin keskustelupalstoilla on henkilöitä, jotka omivat palstan ja yrittävät häätää muut kirjoittajat."

    Kovin epärealistinen odotelma. Rekkaus ei tule muuttamaan kuvaamasi (-kaan) kaltaisten henkilöiden mentaliteettiä ja tuota tapahtunut jo kautta aikain joidenkin rekkautuneidenkin toimesta ja hyvin huomattavan röyhkeällä tavalla.

    Ylläpidon resurssit eivät riitä edes nyt rekkautuneiden toimintaa valvomaan, eikä tilanne valitettavasti tule korjaantumaan rekkauspakon myötä.

    1Äänestä

  • Nykymoodi_s24n_valttina kirjoitti:

    "Kannatan pakollista rekisteröitymistä. Joissakin keskustelupalstoilla on henkilöitä, jotka omivat palstan ja yrittävät häätää muut kirjoittajat."

    Kovin epärealistinen odotelma. Rekkaus ei tule muuttamaan kuvaamasi (-kaan) kaltaisten henkilöiden mentaliteettiä ja tuota tapahtunut jo kautta aikain joidenkin rekkautuneidenkin toimesta ja hyvin huomattavan röyhkeällä tavalla.

    Ylläpidon resurssit eivät riitä edes nyt rekkautuneiden toimintaa valvomaan, eikä tilanne valitettavasti tule korjaantumaan rekkauspakon myötä.

    Kyllä pitäisi joku laki saada näille, jotka häätää kirjoittajia pois. Eihän se ole Suomi24 etu, että käyttäjät vähenee.

    Äänestä

  • näinnäkisin kirjoitti:

    Kyllä pitäisi joku laki saada näille, jotka häätää kirjoittajia pois. Eihän se ole Suomi24 etu, että käyttäjät vähenee.

    Ilmianna niitä viestejä ja lähetä ylläpidolle myös viestiä jatkuvasti niistä ja kerro selkeästi ongelma.

    Äänestä

  • toimi kirjoitti:

    Ilmianna niitä viestejä ja lähetä ylläpidolle myös viestiä jatkuvasti niistä ja kerro selkeästi ongelma.

    En itse jaksa tuota enää. Ongelma lähtee hetkeksi, palatakseen taas takaisin. Jos ihmiset eläisivät klaaneissa, heimoissa tms yhteisöissä, niin yksilöt tunnettaisi siellä paremmin, ja eteviä voitaisi suositella porukan toimesta korkeampiin hommiin. Privatisointi ajaa ihmisiä näkymättömiin, ja tunnetuksi pääseminen on mediasta ja tittelistä kiinni. Mutta eihän tätä voida s24:ään soveltaa kait mitenkään. Että ihminen voisi valita onko hän esim. sotilas, kauppias, maanviljelijä, toimittaja/tiedottaja vai käsityöläinen. Näille muutamille päähaaroille oma väri, joka seuraa nimimerkin mukana. Näin henkilön suuntautumisesta saisi pientä selvyyttä, ja aihetta koskevia asioita voisi hakea värin perusteella. Mutta taitaa olla liian utopistinen ehdotus. No, ehdotus kumminkin.

    Äänestä

Laittakaa sitten samalla jotain miten rekisteröitumisestä on hyötyä. Kuten sen että voi miinustaa viestejä ja jos kirjoittaja saa miinusta tarpeeksi, tai tarpeeksi monelta eri käyttäjältä, saa bannit. Silloin käyttäjät voivat itse moderoida huonot omenat korista pois.

Äänestä
  • Jotenkin minusta tuntuu että tuo ei tule toimimaan. Voihan tuolla olla porukoita, jotka yhdessä miinustavat hyvänkin pois. Esim. wikipedia ja google kääntäjä on ihan jees, jos ei olisi valehtelijoita, jotka laittavat käännöksiin/tietoihin valheellisia asioita. En täysin varma ole, mutta rekisteröityminen ainakin voisi karsia häirikköjä pois. Toisaalta se, että saa lukea mitä älyttömimpiä oivalluksia, kertoo aika paljon missä tilassa joidenkin ihmisten elämä voi olla.
    Peukutus plussaa tai miinusta - kannatan. Mutta ei niin, että plussa vähentää miinusta ja päinvastoin, vaan kumpikin näkyviin. Esim. IS mielipiteissä on vain peukutusta ylös, ei alas, ja tietynlainen uutisen arvostelu mahis puuttuu (kuten verkkouutisissa). Olisi hyvä, jos ihmiset näkisivät miten heidän mielipiteisiinsä suhtaudutaan. Toki valehtelijoita riittää aina. Narsistit pahimpia. Pelkona toki pakkorek.:ssä, että yksityisyyttään suojaavat saattaisivat lähteä muille maille. Mutta kuinka pitkälle ihmisten privatisointi voi vielä mennä?

    Äänestä

Rekisteröintipakko on meille ulko suomalaisille EI toivottavaa. Ja syynä on ei ole suomessa osoitetta mulla eikä puhelin numeroa. Eli en voi kirjoittautua sisälle sinne Suomi24. Olen tarjonnut tanskalaista mobili numeroa ei käy tuli heti sieltä vastaus mulle. Ja vain Suomi24 takia pitäis mun avata puhelin liittymä suomessa. EI KIITOS. En tiedä mitä kortti puhelimeen maksaa ja miten minä sen täältä Århuusista ostaisin. Eli vaikeeksi menis aineskin mulla. Olen pitänyt tätä palstaa noin mukavana ajan
kuluna mutta sekin ilo multa riistetään kun säännöt teillä muuttuu.

2Äänestä

Miksi tästä pitää tehdä ongelma? S24 voisi laittaa palstoja, joihin kuuluu rekkautuminen ja palstoja, joihin ei tarvitse. Jokaiselle jotakin!
Kaikki ovat iloisia ja onnellisia. Mitä muuta tarvitaan? Jäikö joku vielä nillittämään?

ps. Ne rekatut, jotka tuntevat suurta tarvetta kirjoittaa anonyymisti, voivat poiketa välillä sinne toiselle palstalle trollailemaan. No problem!

~ That's all Folks! ~
https://www.youtube.com/watch?v=HeERupuicHE

4Äänestä

kyllä.

Äänestä

Itse en kirjoittele enää sitten, kun on pakko rekisteröityä. Jos olisi kyseessä sellainen foorumi, joka on minulle oikeasti tärkeä ja jonne haluan välttämättä kirjoitella, niin sitten varmaan rekisteröityisin. Suomi24 ei ole minulle sellainen tärkeä palsta.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Rekisteröintipakko kirjoitti:

Hyvä vai huono?.

Ainakin täällä pitäisi "Aihe-Vapaa" toimii ilman rekisteröintipakko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu