Kannattaako Riihimäeltä ostaa yksiö tai kaksio? Uudet näyttävät olevan kovissa hinnoissa. Miten vanhojen hintataso, onko laskenut viime vuosina?
Asunto Riksusta
omavaivuokralle
11428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos ostat sijoitusasuntos, yksiö on kannattavampi, omaan tarpeeseen vastaa mieltymys. Hinnat riippuu siannista ,muuttuneet ei oikein mihinlään suuntaan. Paitsi vanhojen ok-talot halventuneet.
Vanhoissa kerrostaloissa ainakin useammassa on putkiremonttitarve... Tästä oli jokin aika sitten kiinteistövälittäjän jokin kirjoitus mikä liittyi asuntokauppoihin... Tämä seikka kannattaa ottaa huomioon asuntokauppaa tehdessä....
Ei kannata.
Ittelle siis tulis. Kannattaa se kai sitten ostaa jos pitävät arvonsa. Riihimäki kuitenkin näyttää menettävän väkeä. Mikä olisi hyvä alue?
Keskustan tuntumasta kannattais ainakin etsiä, mutta ei ihan meluisan kadun vierestä. Jos ei joskus tarvitse sitä, saa helpommin vuokralaisiakin. Matalammasta kerroksesta, jos ei ole hissiä. Yleensä 3-kerroksisissa ei ole.
Siistikuntoisen pikkukaksionkin voi saada n. 60-70 t:lla, ainakin näillä näkymin, ks. vaikka Etuovesta.
Kannattaa myös katsoa että saa ainakin jossain vaiheessa autopaikan. Sekin nostaa asunnon arvoa. Autopaikatonta asuntoa on vaikea saada jatkossa myytyä.
Tulevat remontit on stekattava myös. Niistä tulee lisää kuluja aikoinaan.
Peltosaareen ei kannata mennä, ainakaan lähelle vuokrakämppiä.
Osta Hyvinkäältä.Siellä arvo nousee ja aat helpost imyytyä, jos on tarpeen.
Jos haluat halvemmalla niin Riksu on ok ja osa pikajunistakin pysähtyy Riksussa. Aseman läheisyys voisi olla ok jos jatkossa myyt sen asunnon.
Muista tinkata hinta niin alas kuin mahdollista. Nyt on ostajan markkinat.
Hyvinkäällä näyttää hinnat olevan vähän kovempia. Arvo varmaan säilyy paremmin kuin Riihimäellä. Täytyypä tutkia siellä myynnissä olevia. Kiitos vinkeistä.
www.hyvinkaa.fi/globalassets/kaupunki-ja-hallinto/hyvinkaa--tietoa/tilastot/liitteet/vaestonmuutosten-ennakkotiedot-7_2018.pdf
Tässä muuttoliike Hyvinkäältä. Eipä se kummoinen ole (-10) ;)).
Tämä Helsingin vaikutusalueen kuntien muuttoliike tuntuu olevan sellainen heiluri. Nyt sitten Nurmijärvi-ilmiö on taittunut?
https://www.rakennuslehti.fi/2017/08/nurmijarvi-ja-muut-helsingin-kehyskunnat-rakennettiin-tohinalla-tayteen-omakotitaloja-nyt-asukkaat-haluavatkin-pienempiin-koteihin-keskustaan/