Oletko ennen tutustunut Intian olosuhteisiin? Ellet ole, niin osta opas jollei sinulla jo sellaista ole.
Intia on erikoisuuksien maa, jossa perinteiset eurooppalaiset käsitykset saavat huutia.
Siinä missä sinä syöt Gooalaisen aamuaterian, kylän lehmä syö rannalle asetettujen jätesäkkien seasta päivittäisen ateriansa! Paperia, peltiä ja jäterukaa.
Olimme Goassa kuukauden ja lämpö "helli" meitä. On paikkoja johon on mukava mennä kuten Mabusa, vanha jenkkien ja englantilaisten hippien "kylä.
Näitä paikkoja Pohjois-Goassa riittää ja silloin käydessämme siellä v 2010
Matkasta muistoihin jäi ranta, joka oli öljyntahrima yläveden aikaan ja rannan ulkopuolella odottavat rautamalvilaivat, jotka odottivat proomujaan .
Pohjoisgoan loma-alueen yläpuolella on heti alue josta rautamalmia lastataan uimarannan ulkopuolella odottaviin valtamerialuksiin. Ranta on saasteinen ja lähes uimakelvoton.
Ainoa asia mikä rannan pelastaa ovat schack:t, ruokapaikat jotka ovat todella hyviä ja runsaita rannalla.
PohjoisGoa
2
845
Vastaukset
- Ihmettelevä
Ymmärsinkö nyt oikein? Neuvot ostamaan Intia-oppaan ellei sellaista jo ole.
Olit Goassa 2010 kukauden. Siinä ajassa ehti varmasti nähdä ja kokea paljon, mutta miksi kerrot reissustasi vasta 2018? - Anonyymi
Goassa on paljon muuttunut sitten vuoden 2010. Rautamalmia ei enää louhita eikä laivata ja ainakin pohjois-Goassa on kunnan puolesta roskien keräys roska-autoilla. Miksi kirjoitat tänne vanhentunetta tietoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301876
- 1211355
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401140Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni591041- 491039
- 1321001
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v266998Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77816Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet81816Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58809