Pari kysymystä marsujen hoitoon liittyen

Rusettimarsu

Hei! Minulle tuli muutama päivä sitten hoitoon kaksi marsua. Itse en marsuista hirveästi mitään tiedä, joten sain mukaan tietenkin hoito-ojeet. Ohjeessa sanottiin, että marsuja olisi hyvä pitää häkin ulkopuolella n. 1h päivässä, mutta ongelmana on, että marsut eivät liikahdakkaan, vaikka levittelen lattialle pieniä salaatinlehtiä. Ja marsut ovat olleet hoidossa jo noin viikon ja joka päivä olen yrittänyt niitä liikkumaan saada. Toinen mietityttävä asia on marsujen karvanlähtö. Kun niitä pitää sylissä, niistä jää ihan hirveästi karvaa vaatteisiin. Onko se ihan normalia ja jos ei ole mitä asialle voisi tehdä? Huomasin myös , että toisella marsulla on on kyljistä irronnut karvaa sellainen pieni soikion muutoinen läntti. Karva on myös aika kiillotonta. Marsujen pääsääntöinen hoitaja on ollut n.12 v tyttö, jonka vanhemmat ei myöskään hirveän kiinnostuneita lemmikeistään ole, joten asiaa on heiltä vähän hankala kysyä. Nyt marsut ovat hoidossani viel n. 1 kuukauden. Ja olen tietoinen että nämä keskustelupalstat ei ole paras paikka kysellä näistä asioista mutta, en muutakaan paikkaa tiedä. Kiitos jo etukäteen vastauksista!

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zedä

      Uusi paikka varmasti ujostuttaa. Laita lattialle sopivia piilopaikkoja että ei ole liian avaraa ja pelottavaa jos rohkaistuisivat.

      Minkälainen ruokavalio marsuilla on tällä hetkellä? Turkin ongelmat useimmiten löytyy sieltä. Loisetkin toki on mahdollisia, kannattaa katsella niiden turkkia, ettei siellä näy mitään selkeää liikettä (kaikki loiset ei näy toki paljaalla silmällä, mutta saat jotain viitettä kuitenkin). Itsekään en ole varsinaisesti marsuasiantuntija. Nyt on kyllä selkeesti karvanlähtöaika monilla eläimillä, mutta en osaa sanoa miten raju vaihto on marsuille normaalia.

      Jos käytät facebokkia, niin siellä on paljon hyviä aktiivisia marsuryhmiä joista voi myös kysellä :)

      • Rusettimarsu

        Pitääpä kokeilla noita piilopaikkoja. Niille annetaan mm. porkkanaa, salaattia, kurkkua, tomaattia ja paprikaa. Ja tietysti heinää, vettä ja pellettiä. Ja jotain c-vitamiini jauhetta. Kiitos vinkeistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      86
      4108
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      124
      3614
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      85
      3406
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2819
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1683
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1546
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1191
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1174
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1130
    Aihe