Hei! Minulle tuli muutama päivä sitten hoitoon kaksi marsua. Itse en marsuista hirveästi mitään tiedä, joten sain mukaan tietenkin hoito-ojeet. Ohjeessa sanottiin, että marsuja olisi hyvä pitää häkin ulkopuolella n. 1h päivässä, mutta ongelmana on, että marsut eivät liikahdakkaan, vaikka levittelen lattialle pieniä salaatinlehtiä. Ja marsut ovat olleet hoidossa jo noin viikon ja joka päivä olen yrittänyt niitä liikkumaan saada. Toinen mietityttävä asia on marsujen karvanlähtö. Kun niitä pitää sylissä, niistä jää ihan hirveästi karvaa vaatteisiin. Onko se ihan normalia ja jos ei ole mitä asialle voisi tehdä? Huomasin myös , että toisella marsulla on on kyljistä irronnut karvaa sellainen pieni soikion muutoinen läntti. Karva on myös aika kiillotonta. Marsujen pääsääntöinen hoitaja on ollut n.12 v tyttö, jonka vanhemmat ei myöskään hirveän kiinnostuneita lemmikeistään ole, joten asiaa on heiltä vähän hankala kysyä. Nyt marsut ovat hoidossani viel n. 1 kuukauden. Ja olen tietoinen että nämä keskustelupalstat ei ole paras paikka kysellä näistä asioista mutta, en muutakaan paikkaa tiedä. Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Vastaukset 2
- Zedä
Uusi paikka varmasti ujostuttaa. Laita lattialle sopivia piilopaikkoja että ei ole liian avaraa ja pelottavaa jos rohkaistuisivat.
Minkälainen ruokavalio marsuilla on tällä hetkellä? Turkin ongelmat useimmiten löytyy sieltä. Loisetkin toki on mahdollisia, kannattaa katsella niiden turkkia, ettei siellä näy mitään selkeää liikettä (kaikki loiset ei näy toki paljaalla silmällä, mutta saat jotain viitettä kuitenkin). Itsekään en ole varsinaisesti marsuasiantuntija. Nyt on kyllä selkeesti karvanlähtöaika monilla eläimillä, mutta en osaa sanoa miten raju vaihto on marsuille normaalia.
Jos käytät facebokkia, niin siellä on paljon hyviä aktiivisia marsuryhmiä joista voi myös kysellä :)- Rusettimarsu
Pitääpä kokeilla noita piilopaikkoja. Niille annetaan mm. porkkanaa, salaattia, kurkkua, tomaattia ja paprikaa. Ja tietysti heinää, vettä ja pellettiä. Ja jotain c-vitamiini jauhetta. Kiitos vinkeistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761540
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.99748En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48546
- 126536
- 37526
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50518Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25483