Voimia omaisille ja valot päälle kisajärjestäjät. Hanssi on hyvä turva varuste kun se on pakollinen.
Hamun kisan onnettomuus
Han55i
162180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kävikö huonosti?
Kuskillta lens kypärä helvettiin ja kartturi oli tajuttomana.
Iltalehden sivulla kohta videoo
Vitun toppahousut ja muut sensaatiolehtien suurkuluttaja.
Voisiko otsikon kirjoittaja kertoa miten prätkäkuskeilla pysyy kypärä päässä lipan sattuessa.
EI AINAKAAN HANSSILLA.
Aivan yks vitun maku onko kisa akk:n tai hamun. Varsinkin jos yksinkertaisiakaan turva varusteita ei osata käyttää.
Höpöhöpö. Sithän ei satu mitään kun osallistujia on päälle 50.
https://www.facebook.com/South-West-Motorsport-ry-331273843934112/
"TIEDOKSI!
Eilisen rallikilpailun yhteydessä sattui vakavan näköinen onnettomuus, ja paikalle hälytettiin ambulanssi sekä palokunta. Yksityiskohtiin menemättä voimme kertoa, että ajokuntaan ollaan oltu useamman kerran yhteydessä, ja he voivat olosuhteisiin nähden hyvin.
INFORMATION!
I samband med rallytävlingen igår inträffade en olycka, som verkade allvarlig och till plats kallades ambulans och brandkår. Utan att gå in på närmare detaljer kan vi berätta att vi upprepade gånger varit i kontakt med personerna i bilen och de mår trots omständigheterna bra."
Juutuupissa riittää ko. kisan kirraavissa paikoissa ulosajoa, ihmetellä sopii eikö liikennemerkkien "natsat" kerro kuskille että kaarre on keskimääräistä tiukempi...
Tekis mieli kommentoida jotain tästä hans itkusta mutta kun ei jaksa
HAMU ei halua missään nimessä hans pakkoa. Hamua perustettaessa tärkein asia oli että vanhentuneilla varusteilla saa ajaa. Nyt jos hans määrättäisiin heidän toimestaan pakolliseksi mentäisiin enemmän kohti akk;n sääntöjä ja se ei käy. Turvallisuudella ei ole tämän asian kanssa mitään tekemistä vaan sillä ettei kenenkään tarvi ostaa varusteita jos ei halua.
Kyllä hans on turvallisuusväline siinä kuin turvavyötkin. Pitää vaan osata ajatella se minkäläisen turvallisuustakuun kukin kilpailija itselleen haluaa.
Samoin hanssia on turha myydä takuuksi väärien turvallisuusvälineiden käyttötottumusten oikaisemiseksi.
Jos esimerkiksi kypärä on hihna löysällä tai peräti kiinnittämättä niin hanssista ei juurikaan ole apua. Näitä asioita ei ole osattu ajatella kun eri onnettomuuksien jälkeen vaaditaan milloin mitäkin pakolliseksi.
Suurin tekijä vakavissa onnettomuuksissa on kuitenkin liian suuret törmäysvoimat.
Se ei tietenkään ketään kiinnosta.
On se perkele että nää jokkis kisojen järjestäjillä ei ole samat säännöt. Sais lopettaa koko hamuilun.
Oikean kokoinen kypärä pysyy päässä ilman hanssia. Esimerkkinä motocross, motogp, karting ja ralli vuodesta -70. Jos on kiinnitetty hyvin niin pysyy. Hans tuo lisäturvaa se on selvää mutta kypärän poistuminen päästä voidaan estää oikeilla valinnoilla.
Akkn alaisissa kisoissa tapahtuu yhtälailla onnettomuuksia, niistä vain joutuu maksaa enemmän. Toivotaan ennemmin kilpailija parille pitkää ikää.
Eihän HANS:sia nyt pidetä sen takia että kypärä pysyy päässä ! herranen aika tätä ajatuksen juoksua ? Tottakai kypärä pysyy päässä jos hihna on asianmukaisesti kiinni, HANS on sen takia ettei niska väänny "nurin" mahdollisen törmäyksen aiheuttaman äkkipysäyksen tms seurauksena, pää on nimittäin niin painava ruumiinosa ettei sitä kukaan jaksa pitää niskalihaksilla paikoilla jos ajat satasta esteeseen. Ei minkäänlaista kyseenalaistamista HANS:n turvallisuudesta !!!
HANS on TURVAvaruste. Ei siis liity mitenkään Hamu -keskusteluun.
Missä videota tai kuvia tästä?
Ei ne kai saa julkaista