Onko sähkölamauttimet laillisia

Onko sähkölamautinta laillista omistaa suomessa ja onko laillista tilata sellainen netistä suomeen?
62279
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei,

Äänestä

Sähkölamauttimen tai -patukan hallussapito on järjestyslain perusteella kiellettyä ainoastaan julkisella paikalla tai julkisella paikalla olevassa ajoneuvossa. Kyse on kuitenkin sellaisesta laitteesta, jota ei saisi edes tuoda ilman lupaa Suomeen.

Viranomaiskäyttöön tarkoitetun laitteen hallussapito ei ole nykyisen lain mukaan kiellettyä esimerkiksi omassa kodissa. Sähkölamauttimen hallussapitoa kotona ei ole kriminalisoitu, eli siitä ei ole määrätty mitään rangaistusta,

Järjestyslain 9 §:n 1 momentin mukaan sähkölamautin luetaan vaarallisiin esineisiin ja siten sen valmistus, maahantuonti, kauppa sekä hallussapito yleisellä paikalla ilman lupaa on kielletty.

Parempi olla hankkimatta. Voi jäädä kiinni maahantuodessa ja jos sitä käyttää, niin saa kovan tuomion. Mitä tekee laitteella, joka on vain kiva olla, muttei voi minnekkään viedä?

Äänestä

Minulla on sellainen. Ei mitään järjellistä käyttöä. 9v pattereita käyttää, ns painomallii eli ei lennä mitään nuolia.

Äänestä

Tuollaisella kun kotiin tunkeutunutta varasta tökkää niin voi varas tökätä nyrkillä takaisin, paras kotipuolustukseen tunkeutujia vastaan on suht ohut puukeppi ikään kuin kävelykeppi, reippaan pituinen ja kevyt, ei mikään harjanvarsi joka menee helposti poikki vaan esim. pajua tai pihlajaa, hyvin nopea näpäyttää vaikka sormille tunkeutujaa ja sellainen sattuu kun räimii reisiin tai käsivarsiin. Sakot kai siitäkin saa mutta jos pakko puolustautua hengen hädässä niin.. no se on sitten sen ajan murhe mitä tulee.

Äänestä

No tätä mallia on koetettu "leikkimielessä" kavereiden kanssa ja ei kyllä tökkää nyrkillä, tai minä en ainakaan pystynyt, heti kouristaa kyllä niin paljon. Itsellä ei ole aikomusta tökätä ketään tai mitään , taidan tökkää koko roskan takkaan tai roskiin.

Äänestä

Kelpaakohan se koirien karkoitukseen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


moi1221 kirjoitti:

Onko sähkölamautinta laillista omistaa suomessa ja onko laillista tilata sellainen netistä suomeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu