Langaton yhteys..

Eli minulla on HP:n kannettava, mutta siinä ei ole WLAN:ia. Onko nyt mahdollista saada ollenkaan langatonta yhteyttä nettiin? ADSL modeemi on ja kaikkee, mutta täytyykö koneeseen ostaa joku lisäpalikka?
41122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siis HP:ssa ei ole wlania vakiona. Sitten on kolme vaihtoehtoa, joko ostaa PCMCIA kortti, sisäinen wlankortti (jos kone sitä tukee) tai ostaa USB liitäntöinen wlan-kortti. Suosittelen, että ostat sellaisen kortin, joka tukee WPA salausta WEP salauksen lisäksi.

Sen ADSL purkin perään sitten pistät haluamasi wlan-tukiaseman. Niitä on monenlaisia ja hintaisia.

Itse käytän Airport Expressiä, johon olen kovin tyytyväinen.

Äänestä
  • tosta sun sönkkäämisestä saa mitään selvää tavallinen ihminen.

    Äänestä

  • jallu kirjoitti:

    tosta sun sönkkäämisestä saa mitään selvää tavallinen ihminen.

    Jos koneessa Intel Centrino mobiili tuki tarkoittaa se sitä, että siinä on jo valmiiksi sisäänrakennettu WLAN.
    Muuta ei sitten enää tarvita kuin tukiasema (siis AP Access Point).

    Äänestä

  • jallu kirjoitti:

    tosta sun sönkkäämisestä saa mitään selvää tavallinen ihminen.

    hepreaa ollut. Ihan täyttä asiaa. Opettelisit laitteet ja termit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jehu kirjoitti:

Eli minulla on HP:n kannettava, mutta siinä ei ole WLAN:ia. Onko nyt mahdollista saada ollenkaan langatonta yhteyttä nettiin? ADSL modeemi on ja kaikkee, mutta täytyykö koneeseen ostaa joku lisäpalikka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu