Ryhdyin opettelemaan HTML-kieltä, ja oppaani mukaan tiedostonnimessä olevat sanat pitäisi erottaa väliviivalla, eikä siis alaviivalla johon olen aikaisemmin tottunut. Väliviivaa pitäisi käyttää sen vuoksi, että hakukoneet erottelevat eri sanat väliviivan perusteella. Alaviiva ei toimisi samassa tarkoituksessa. Mutta kuinka tiedosto pitäisi nimetä, jos siinä on sana jossa on väliviiva?
Halutaan nimetä vaikka "Kiertotalous- ja ongelmajätehuolto-osaaminen"-niminen dokumentti. Jos nimetään:
Kiertotalous--ja-ongelmanjätehuolto--osaaminen.html
Niin silloinhan ei tiedetä onko kyseessä "Kiertotalous -ja ongelmanjätehuolto -osaaminen", "Kiertotalous- ja ongelmanjätehuolto- osaaminen", tai "Kiertotalous- ja ongelmanjätehuolto-osaaminen" jne.
Itse käyttäisin edelleen alaviivaa, jolloin ei tulisi epäselvyyttä, eli:
Kiertotalous-_ja_ongelmajätehuolto-osaaminen,html
Mutta mikä olisi paras ja oikea tapa nimetä tuon tapaiset tiedostot?
Väliviivan merkitseminen tiedostonnimessä
7
1703
Vastaukset 7
Mitä teknistä estettä nykyaikana tämän vuosituhannen käyttö- ja tiedostojärjestelmillä sekä selaimilla on käyttää välilyöntiä ja muutoinkin selväkieltä?
Kiertotalous- ja ongelmanjätehuolto-osaaminen.html
En vittuile, vaan kysyn.kiertotalous-ja-ongelmajatehuolto-osaaminen.html
Ei varmasti ole mitään ongelmia.- Viivaongelma
Tuota vaihtoehtoa minäkin mietin, mutta en huomioinut skandeja. Nehän eivät toimi esimerkiksi S24-palstoille lähetetyissä linkeissä. Ongelma on tuossa skandien kanssakin se, että tietoa häviää hieman, eli ne varsinaiset viivat tai välilyönnit.
Jostain syystä foorumi poistaa englanninkieliset lainaukset ja/tai linkit. Lainasin ylempänä tästä linkistä: https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Learn/Getting_started_with_the_web/Dealing_with_files kohtaa "An aside on casing and spacing". Viivaongelma kirjoitti:
Tuota vaihtoehtoa minäkin mietin, mutta en huomioinut skandeja. Nehän eivät toimi esimerkiksi S24-palstoille lähetetyissä linkeissä. Ongelma on tuossa skandien kanssakin se, että tietoa häviää hieman, eli ne varsinaiset viivat tai välilyönnit.
Jostain syystä foorumi poistaa englanninkieliset lainaukset ja/tai linkit. Lainasin ylempänä tästä linkistä: https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Learn/Getting_started_with_the_web/Dealing_with_files kohtaa "An aside on casing and spacing".Ei sillä tiedon häviämisellä niin väliä ole kunhan on yksilöllinen, toimiva linkki.
Maailmassa kuitenkin aika paljon ihmisiä, laitteita ja ohjelmia että mistäs sitä tietää millaisella sitä katsoo ja mihin linkittää.Hakemistojen ja tiedostojen nimeämiskäytännöt ovat asioita jotka on syytä suunnitella ja dokumentoida jo sivuston rakenteen suunnitteluvaiheessa. Nämä ovat asioita joista hyötyy ennenkaikkia sivuston tekijätaho, vaikkka tietenkin on hienoa plussaa jos asiakas saa sivun osoitteesta itselleen apua.
Lonkalta mieleen tulevia nyrkkisääntöjä:
merkkeinä pelkkiä aakkosnumeerisia
ensimmäinen merkki aina aakkosmerkillä
kaikki gemenoina
tiedostopäätteet (mikäli käytetään) yhtenäisiksi (3 tai 4 merkkiä)
sanaerottimena tavuviiva
Asiakkaan kannalta antamassasi esimerkissä oleellista olisi se että hän saa jonkinlaisen kuvan sivun sisäällöstä. Itse tarkka merkitys olisi ideaalia saada jo sivun ulkoiseen otsikkoon, eli TITLE-elementtiin, mutta viimeistään sivun pääotsikkoon, eli H1-elementtiin.- Turbo-Urpo1
0sm0 kirjoitti:
Hakemistojen ja tiedostojen nimeämiskäytännöt ovat asioita jotka on syytä suunnitella ja dokumentoida jo sivuston rakenteen suunnitteluvaiheessa. Nämä ovat asioita joista hyötyy ennenkaikkia sivuston tekijätaho, vaikkka tietenkin on hienoa plussaa jos asiakas saa sivun osoitteesta itselleen apua.
Lonkalta mieleen tulevia nyrkkisääntöjä:
merkkeinä pelkkiä aakkosnumeerisia
ensimmäinen merkki aina aakkosmerkillä
kaikki gemenoina
tiedostopäätteet (mikäli käytetään) yhtenäisiksi (3 tai 4 merkkiä)
sanaerottimena tavuviiva
Asiakkaan kannalta antamassasi esimerkissä oleellista olisi se että hän saa jonkinlaisen kuvan sivun sisäällöstä. Itse tarkka merkitys olisi ideaalia saada jo sivun ulkoiseen otsikkoon, eli TITLE-elementtiin, mutta viimeistään sivun pääotsikkoon, eli H1-elementtiin.Rikkomalla noita sinun nyrkkisääntöjä, kuten "kaikki gemenoina" ja "sanaerottimena tavuviiva", syntyy hyvin selkeitä tiedostonimiä. Kuinka tiukasti pidät itse ohjeestasi kiinni ?
PopUp.html
UpTo.html
SendTo.html
CopyTo.html
AskedM-Karilta
YourQuestion.html Turbo-Urpo1 kirjoitti:
Rikkomalla noita sinun nyrkkisääntöjä, kuten "kaikki gemenoina" ja "sanaerottimena tavuviiva", syntyy hyvin selkeitä tiedostonimiä. Kuinka tiukasti pidät itse ohjeestasi kiinni ?
PopUp.html
UpTo.html
SendTo.html
CopyTo.html
AskedM-Karilta
YourQuestion.htmlMahdollisimman tiukasti, mikäli sääntö on siis suunniteltu ja dokumentoitu, sille sovittujen sääntöjen tarkoitushan on helpottaa ja nopeuttaa työskentelyä. Mikäli toteutusvaiheessa sitten ilmenee tarvetta suunnitelmasta poiketa, niin sekin on syytä dokumentoida. Jälkipuinnissa sitten analysoidaan ja toivon mukaan opitaankin jotain, niin että seuraava suunnitelma on jo parempi :)
Vaikka työskentelisin yksin, niin nyrkkisäännöistä on hyötyä, esim. linkittäessä tiedän tarkastamatta asiaa että JPEG-kuvan tiedostopääte on aina *.jpg -muodossa (eikä esim. *.JPG, tai *.jpeg, tai *.jpe, tai jotain muuta).
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721148
- 1011100
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i23963Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔71963Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen22897Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126890- 129828
- 58795
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27761Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6738- 45686
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46681Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka143642Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132642- 19627
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48620- 48604
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80602Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.56601- 35600