Ryhdyin opettelemaan HTML-kieltä, ja oppaani mukaan tiedostonnimessä olevat sanat pitäisi erottaa väliviivalla, eikä siis alaviivalla johon olen aikaisemmin tottunut. Väliviivaa pitäisi käyttää sen vuoksi, että hakukoneet erottelevat eri sanat väliviivan perusteella. Alaviiva ei toimisi samassa tarkoituksessa. Mutta kuinka tiedosto pitäisi nimetä, jos siinä on sana jossa on väliviiva?
Halutaan nimetä vaikka "Kiertotalous- ja ongelmajätehuolto-osaaminen"-niminen dokumentti. Jos nimetään:
Kiertotalous--ja-ongelmanjätehuolto--osaaminen.html
Niin silloinhan ei tiedetä onko kyseessä "Kiertotalous -ja ongelmanjätehuolto -osaaminen", "Kiertotalous- ja ongelmanjätehuolto- osaaminen", tai "Kiertotalous- ja ongelmanjätehuolto-osaaminen" jne.
Itse käyttäisin edelleen alaviivaa, jolloin ei tulisi epäselvyyttä, eli:
Kiertotalous-_ja_ongelmajätehuolto-osaaminen,html
Mutta mikä olisi paras ja oikea tapa nimetä tuon tapaiset tiedostot?
Väliviivan merkitseminen tiedostonnimessä
7
1673
Vastaukset
Mitä teknistä estettä nykyaikana tämän vuosituhannen käyttö- ja tiedostojärjestelmillä sekä selaimilla on käyttää välilyöntiä ja muutoinkin selväkieltä?
Kiertotalous- ja ongelmanjätehuolto-osaaminen.html
En vittuile, vaan kysyn.kiertotalous-ja-ongelmajatehuolto-osaaminen.html
Ei varmasti ole mitään ongelmia.- Viivaongelma
Tuota vaihtoehtoa minäkin mietin, mutta en huomioinut skandeja. Nehän eivät toimi esimerkiksi S24-palstoille lähetetyissä linkeissä. Ongelma on tuossa skandien kanssakin se, että tietoa häviää hieman, eli ne varsinaiset viivat tai välilyönnit.
Jostain syystä foorumi poistaa englanninkieliset lainaukset ja/tai linkit. Lainasin ylempänä tästä linkistä: https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Learn/Getting_started_with_the_web/Dealing_with_files kohtaa "An aside on casing and spacing". Viivaongelma kirjoitti:
Tuota vaihtoehtoa minäkin mietin, mutta en huomioinut skandeja. Nehän eivät toimi esimerkiksi S24-palstoille lähetetyissä linkeissä. Ongelma on tuossa skandien kanssakin se, että tietoa häviää hieman, eli ne varsinaiset viivat tai välilyönnit.
Jostain syystä foorumi poistaa englanninkieliset lainaukset ja/tai linkit. Lainasin ylempänä tästä linkistä: https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Learn/Getting_started_with_the_web/Dealing_with_files kohtaa "An aside on casing and spacing".Ei sillä tiedon häviämisellä niin väliä ole kunhan on yksilöllinen, toimiva linkki.
Maailmassa kuitenkin aika paljon ihmisiä, laitteita ja ohjelmia että mistäs sitä tietää millaisella sitä katsoo ja mihin linkittää.Hakemistojen ja tiedostojen nimeämiskäytännöt ovat asioita jotka on syytä suunnitella ja dokumentoida jo sivuston rakenteen suunnitteluvaiheessa. Nämä ovat asioita joista hyötyy ennenkaikkia sivuston tekijätaho, vaikkka tietenkin on hienoa plussaa jos asiakas saa sivun osoitteesta itselleen apua.
Lonkalta mieleen tulevia nyrkkisääntöjä:
merkkeinä pelkkiä aakkosnumeerisia
ensimmäinen merkki aina aakkosmerkillä
kaikki gemenoina
tiedostopäätteet (mikäli käytetään) yhtenäisiksi (3 tai 4 merkkiä)
sanaerottimena tavuviiva
Asiakkaan kannalta antamassasi esimerkissä oleellista olisi se että hän saa jonkinlaisen kuvan sivun sisäällöstä. Itse tarkka merkitys olisi ideaalia saada jo sivun ulkoiseen otsikkoon, eli TITLE-elementtiin, mutta viimeistään sivun pääotsikkoon, eli H1-elementtiin.- Turbo-Urpo1
0sm0 kirjoitti:
Hakemistojen ja tiedostojen nimeämiskäytännöt ovat asioita jotka on syytä suunnitella ja dokumentoida jo sivuston rakenteen suunnitteluvaiheessa. Nämä ovat asioita joista hyötyy ennenkaikkia sivuston tekijätaho, vaikkka tietenkin on hienoa plussaa jos asiakas saa sivun osoitteesta itselleen apua.
Lonkalta mieleen tulevia nyrkkisääntöjä:
merkkeinä pelkkiä aakkosnumeerisia
ensimmäinen merkki aina aakkosmerkillä
kaikki gemenoina
tiedostopäätteet (mikäli käytetään) yhtenäisiksi (3 tai 4 merkkiä)
sanaerottimena tavuviiva
Asiakkaan kannalta antamassasi esimerkissä oleellista olisi se että hän saa jonkinlaisen kuvan sivun sisäällöstä. Itse tarkka merkitys olisi ideaalia saada jo sivun ulkoiseen otsikkoon, eli TITLE-elementtiin, mutta viimeistään sivun pääotsikkoon, eli H1-elementtiin.Rikkomalla noita sinun nyrkkisääntöjä, kuten "kaikki gemenoina" ja "sanaerottimena tavuviiva", syntyy hyvin selkeitä tiedostonimiä. Kuinka tiukasti pidät itse ohjeestasi kiinni ?
PopUp.html
UpTo.html
SendTo.html
CopyTo.html
AskedM-Karilta
YourQuestion.html Turbo-Urpo1 kirjoitti:
Rikkomalla noita sinun nyrkkisääntöjä, kuten "kaikki gemenoina" ja "sanaerottimena tavuviiva", syntyy hyvin selkeitä tiedostonimiä. Kuinka tiukasti pidät itse ohjeestasi kiinni ?
PopUp.html
UpTo.html
SendTo.html
CopyTo.html
AskedM-Karilta
YourQuestion.htmlMahdollisimman tiukasti, mikäli sääntö on siis suunniteltu ja dokumentoitu, sille sovittujen sääntöjen tarkoitushan on helpottaa ja nopeuttaa työskentelyä. Mikäli toteutusvaiheessa sitten ilmenee tarvetta suunnitelmasta poiketa, niin sekin on syytä dokumentoida. Jälkipuinnissa sitten analysoidaan ja toivon mukaan opitaankin jotain, niin että seuraava suunnitelma on jo parempi :)
Vaikka työskentelisin yksin, niin nyrkkisäännöistä on hyötyä, esim. linkittäessä tiedän tarkastamatta asiaa että JPEG-kuvan tiedostopääte on aina *.jpg -muodossa (eikä esim. *.JPG, tai *.jpeg, tai *.jpe, tai jotain muuta).
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708