Hei! Voiko opettajalle antaa palautetta ja omaa näkökantaa oman lapsen tilanteen käsittelystä esim? Vai meneekö tunteisiin? Voiko ristiriitatilanteita käsitellä niin, että koko luokka katsoo, kun riitapukarit nostetaan esille ja silminnäkijät ym osoittelevat syyttelevin sormin kuka on syytön, syyllinen ja silminnäkijä?
Alakoulun opettajat
1
230
Vastaukset
- Emis2
Mietis sitten siltä kannalta, että missä ja miten tämä selvittely pitäisi tehdä? Ihan käytännössä? Riitoja alaluokilla voi pahimmillaan olla jokaisella välitunnilla. Ne ei ole poikkeustilanteita. Helpointa olisi, että lapset lopettaisi ininän ja riitoja ei tuotaisi opettajalle kuin ääritilanteessa, mutta se vihoviimeinen meteli on, jos ilmoittaa haluttomuutensa selvittää niitä. Olen ollut opettaja ja toki kaikkein mieluiten olisin selvittänyt riidat pienellä porukalla, kun se on opellekin stressaavaa, kun iso luokka odottaa siinä ja voi tulla levottomaksi, kun pyöritään parin-kolmen oppilaan juupas-eipäs -keskustelussa. Koko ajan sivusilmällä seuraat toisia ja pahimmillaan joudut alkaan paimentaan muita lapsia siinä välissä.
Mutta se kysymys: Missä sinusta asia pitäisi selvittää? Jotkut isot kuviot voidaan sopia etukäteen selvitettäviksi, mutta semmoiset perusvälkkäriidat? Tiedätkö, että opettaja on yksin siellä luokassa ja lain mukaan hänen tulee valvoa oppilaita koko ajan? Ei ole mahdollista jättää luokkaa yksin ja häipyä käytävään keskustelemaan. Koululla ei myöskään pyöri missään käytävillä ylimääräisiä ihmisiä, jotka voi vinkata aina tunnin alussa luokkaan hetkeksi valvomaan. Tarkkaan tulkittuna valvonnan pitää tapahtua aina viranhaltijan toimesta, joten edes ohjaaja tai talonmies ei kelpaa valvojaksi. Ja vaikka kelpaisikin lakia venyttämällä (kuten usein toimitaankin), niin ei niitä ohjaajia siellä pyöri vapaana odottamassa, josko jossain tarvittaisiin. Joskus hätätilanteessa voi soittaa rehtorin tai ohjaajan toisesta luokasta (jossa häntä tarvitaan) paikalle, mutta kun näitä riitoja on jatkuvasti. Ne vaan selvitetään siinä luokassa tai sitten jätetään selvittämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3534112Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1303652Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92371Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei82200Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1471835- 1181769
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181748Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481030Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79915