Koska saadaan kiskot

Junayhteys.tulee

Koskahan tulee kiskot Lepolantielle? Ratapenkkaa on rakennettu jo 2 kilometriä Tiensuuntieltä Timitraanpäin Lepolantiellä!

4

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neropattien-oivallus

      Mitähän järkeä oli kaivaa syvät ojat ja kaventaa tietä? Kenekähän välkyn pässä on muhinut noin toteutuskelpoinen idea! Ensitalvena on taas autoja ojassa jos perinteiseti aurataan tie leveämmäksi kuin se onkaan! Viimetalvena oli yli 10 ojaan ajoa!

    • Ojaanajo on yhdyssana🙄
      🐃...😲

    • ei.aina.yhdyssana

      Sekä ojaanajo että ojaan ajo ovat oikein. Niillä on kuitenkin pienoinen merkitysero. Lepolantien tapauksessa ojaanoajo on oikein. Ojaan ajo tarkoittaa esimerkiksi tietynlaista kilpailua eli tässä tapauksessa ojaan ajoa. Kuka osaa ajaa ojaan parhaiten.

      Voidaan verrata esimerkiksi sanoja talon mies ja talonmies. Toinen on ammattinimike, mutta toinen ei. Talon mies on talossa oleva mieshenkilö. Vertaa myös sanoja auton kuljettaja ja autonkuljettaja. Toinen on ammattinimike.

      • MitäMieltä

        Kumpi on oikein pilkunnussiminen vai pilkun nussiminen? Kumpaa voi käyttää teidän kahden tapauksesaa nimimerkit Pääpumppu ja ei.aina.yhdyssana?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      855
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      667
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      615
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      583
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe