Mae Hong Son loop.

Nyt on sitten tuo otsikon mukainen kierto-ajelu Pohjois-Thaimaassa suoritettuna (reitti oli siis Chiang Mai - Doi Inthanon - Mae Sareang - Mae Hong Son - Pai - Ching Mai), reissussa 4päivää/3Yötä ja kokanais-ajomatka reissun aikana aika tasan 900km.
Kokemuksena ihan huikea ja oikeastaa ylitti jopa odotukseni, etenkin tietyt osuudet olivat sekä tiestöllisesti sekä maisemallisesti sellaiset, että niitä on vaikea kuvailla vaan ne pitää itse kokea. Nyt en yhtään ihmettele kun moottoripyrä palstoilla useampi aktiivi matkamoottoripyöräilijä on verrannut tuota reittiä jopa Sveitsin alpeilla ajettujen matkojen veroiseksi (itsellä ei Alpeilta kokemusta).
Tiestö oli isoimmilta osin hyväkuntoista (yllättävänkin hyvää Thaimaan mittakaavassa), selkeästi näkee että kyseiseen tie-osuuteen on panostettu "normaalia" keskiverto"maakuntatietä" enemmän, olisko sitten paljolti ulkolaisten turistien takia, tiedä häntä.
Liikenne oli myös isoilla osuuksilla suhteellisen vähäistä, välillä saattoi mennä pitkiäkin aikoja ettei tiellä näkynyt juurikaan muita liikkuja, mutta sitten tuo viimeinen etappini Pai - Chiang Mai oli suhteellisen paljonkin liikennöity.

Niin mieluinen kokemus oli, että olen jo hieman tutkaillut paria muutakin Pojois-Thaimaan kiertoa (jotka eivät ole niin tunnettuja kuin tuo Mae Hong Son loop) josko vastaavan kävisi jokukerta uudestaan tekemässä toisella reitillä.

Mutta jos Thaimaa ja Moottoripyörät kiinnostavat, niin voin täysin sydämin suositella, että kannattaa toteuttaa kyseinen kiertoajelu.

10

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sensei--

      Mukava että matkas onnistui ja olet tyytyväinen.
      Hymyilevin terveisin.

    • Ensi talvena menen Chiang maihin oisko Santtu mitään vinkkejä.

    • Myös Chiang Rai kiinnostaa jos on jotain vinkkejä otetaan vastaan.

    • Tempoisdifferent

      Kävitkö Pain Wallking Streetillä. Pikkasen erilainen kokemus kuin Pattayan, vaan ei kummatkaan huonoja ole, päinvastoin.

      • Kyllä kävin, oli hyvin mielenkiintoinen ja oikeastaan mukavan rauhallinen meno ja tunnelma (hiljainen aika vuodesta).
        Muutenkin Pai oli hyvin mielenkiintoinen "tapaus", en oikein osaa lajitella sitä Thaimaassa käymieni kohteiden joukossa. Oli jotenki hyvin "saarimainen", lähes kaikki turistit olivat "nuoria aikuisia", ikäluokkaa 25-40v. niin eurooppalaisista kuin aasialaisistakin turisteista. Lapsiperheitä taikka eläkeläisiä oli joukossa maksimissaan joku 5-10%:a turisteista.
        Joku jossain kirjoittanut että Pai olisi "hippikohde", se ehkä sitä on joskus saattanut ollatkin, mutta jos minun pitäisi jotenkin yhden päivän perusteella Pai jotenkin luokitella, niin minusta se olisi "hipsterikohde". Täynnä toistaan erikoisempia kahviloita, luomuruoka- ja kasvisravintoloita yms.


    • Anonyymi

      Mä vedin sen reitin 1 päivässä, kokeilkaa samaa.

      • Anonyymi

        Mäki kerran nussutin 10 sekuntia, kokeilkaa samaa.


    • Anonyymi

      Kiitos Santtu vihjeistä! Olen kiertänyt pohjois Thaimaata 2000km mutta väärissä paikoissa... ei paljon mitään kaunista.
      Et maininnut huonosta ilmanlaadusta? Oliko paha? On usein Thaimaan huonoin Chiang Mai'ssa.

      Seuraavan kerran menen minne sinä menit :-)

      Kiinnostuin niin alueesta että luin hyviä lisä infoja mutta Suoli24 ei anna panna linkkejä.
      Googlatkaa Alesha and Jarryd, Thailand niin aukeaa.

      • Itselläni ei ole Pohjois-Thaimaassa osunut mitään erityisen pahoja ilmanlaatu-ongelmia vastaan, mutta tuo asia on lähinnä ajankohta-riippuvainen (ja sitten tietysti rippuu tuuli yms. olosuhteista).
        Pohjois-Thaimaan ilmanlaatu ongelmat ajoittuvat pitkälti Helmikuun loppupuoliskolta tuonne Huhtikuun puolen välin tienoille. Tänä aikana paikalliset viljelijät kulottavat peltojaan yms. josta muodostuu laajoja savu muodostuksia, siten jos tähän yhdistyy isompia metsäpaloja epäsuotuissa tuuliolosuhteissa, niin ongelmat ovat valmiina...
        Käsittääkseni nuo peltojen kulotukset ovat nykypäivän Thaimaassa jopa kiellettyjä tuon savunmuodostuksen takia, mutta valvonta on vähäistä, niin vuosisataiset viljelyperinteet yhä voimissaan.


    • Anonyymi

      Kiitos! Hyvä tietää ja suunnitella vastaavaa matkailua Chiang Main vuorille. Voi olla kauneinta Thaimaata jota kaipaan.
      Luin että pahin savu tulee Burmasta jossa ei ole lakeja polttamista vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      8
      2728
    2. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      164
      2632
    3. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      184
      2481
    4. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      12
      2004
    5. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      18
      1975
    6. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      54
      1818
    7. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      69
      1548
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      10
      1113
    9. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      68
      1109
    10. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      63
      970
    Aihe