Jos tekee keskustelun ilman käyttäjää.

Joni80__

Jos tekee keskustelun ilman käyttäjää, onko mahdollista poistaa se keskustelu?

9

981

Äänestä

    Vastaukset 9

    • Moi Joni80__ keskustelun poistaminen ei ole mahdollista, sillä ketjuun saattaa tulla nopeastikin kommentteja. Poistaminen poistaisi myös nämä kommentit. Suomi24 Keskustelujen yksi tärkeä arvo on, että keskusteluja on pitkältä ajalta tallessa, ja näin mahdollisimman moni voi löytää apua vertaiskokemuksista.

      • Voisiko niitä keskusteluita kuitenkin "lukita" niin, että esim. kaikki yli 3 vuotta vanhat tai sitä vanhemmat avaukset olisivat edelleen luettavissa, mutta niihin ei voitaisi enää lisätä uusia kommentteja? Sillä tavoin poistuisi se satunnainen palstariesa, että joku keksii nostaa jonkun vanhan keskustelun ylös.


      • Iilkeyttäänmyös
        Kattiakans kirjoitti:

        Voisiko niitä keskusteluita kuitenkin "lukita" niin, että esim. kaikki yli 3 vuotta vanhat tai sitä vanhemmat avaukset olisivat edelleen luettavissa, mutta niihin ei voitaisi enää lisätä uusia kommentteja? Sillä tavoin poistuisi se satunnainen palstariesa, että joku keksii nostaa jonkun vanhan keskustelun ylös.

        Tuo on niin totta! Todella inhottaa nuo vanhojen juttujen nostot! Niitä nostetaan siksikin, että yritetään saada joku tuore aloitus alas.


      • Kattiakans kirjoitti:

        Voisiko niitä keskusteluita kuitenkin "lukita" niin, että esim. kaikki yli 3 vuotta vanhat tai sitä vanhemmat avaukset olisivat edelleen luettavissa, mutta niihin ei voitaisi enää lisätä uusia kommentteja? Sillä tavoin poistuisi se satunnainen palstariesa, että joku keksii nostaa jonkun vanhan keskustelun ylös.

        Hyvä huomio! Et ole ainoa, joka tämän on nostanut esiin. Ilman muuta tutkimme mahdollisuutta tähänkin. Toki on tiettyjä vanhoja aloituksia, jotka voivat olla ajankohtaisia edelleen, esimerkkinä nyt uudelleen noussut Pokémon-buumi.


      • Suomi24-kehitystiimi kirjoitti:

        Hyvä huomio! Et ole ainoa, joka tämän on nostanut esiin. Ilman muuta tutkimme mahdollisuutta tähänkin. Toki on tiettyjä vanhoja aloituksia, jotka voivat olla ajankohtaisia edelleen, esimerkkinä nyt uudelleen noussut Pokémon-buumi.

        Jos sitten lukittaisiin ne, joihin ei ole vastattu yli kolmeen (3) vuoteen?

        Jos nyt tulee vaikka mainitsemasi "uudelleenoussut Pokemon -buumi" tms., niin miksi ei voisi silloin tehdä uutta avausta ja laitaa siihen linkki sellaiseen avaukseen, missä siitä jutellaan lisää (voisi sitten lukea sieltä vanhemmasta avauksesta, mutta ei enää kommentoida sinne vanhaan)? Niinhän sen luulisi toimivan muissakin asiossa? Olettehan te itsekin käyttäneet sitä samaa keinoa!


    • jalaa1x

      Tuo ikivanhojen ketjujen potkiminen kärkeen pitäisi estää. Yli 2 vuotta vanhat ketjut ainoastaan vain lukutilaan. Vastaaminen ei pitäisi olla enää mahdollista.

      • 11235813

        Mikä raja tuo kaksi vuotta on? Jos joku haluaa häiriköidä palstoja nostelemalla vanhoja aloituksia, se onnistuu kyllä nuoremmillakin kirjoituksilla. Aika hiljainen palsta on, jos on vaan muutama aloitus kahden vuoden ajalta.
        Toisaalta taas, kyllähän samoista aiheista tehdään muutenkin uusia aloituksia, joten miksi niitä ei voisi tehdä jo vähän vanhoiksi käyneistä aiheista uudelleen.


      • meennukkumaan
        11235813 kirjoitti:

        Mikä raja tuo kaksi vuotta on? Jos joku haluaa häiriköidä palstoja nostelemalla vanhoja aloituksia, se onnistuu kyllä nuoremmillakin kirjoituksilla. Aika hiljainen palsta on, jos on vaan muutama aloitus kahden vuoden ajalta.
        Toisaalta taas, kyllähän samoista aiheista tehdään muutenkin uusia aloituksia, joten miksi niitä ei voisi tehdä jo vähän vanhoiksi käyneistä aiheista uudelleen.

        Kannatan tätä. Vanhassa jutussa voi olla tietoa, joka voi olla aiheellista nostaa esiin parin kolmenkin vuoden päästä.
        Vanhaa ei pidä hylätä siksi, että se on vanhaa, eikä uutta pidä ottaa varauksetta käyttöön siksi, että se on uutta ja ennen näkemätöntä. Ei myöskään pitäisi unohtaa, että "kaikki suuret totuudet ovat tulleet maailmaan kerettiläisyyden kautta", mutta oma lukunsa on tämä "litteä maa" kiistat salaliittoteoria palstalla. Kun valhetta tarpeaksi hoetaan, sitä aletaan pahimmassa tapauksessa pitämään totuutena. Ikärajaa näille palstoille ei ole.
        Lisäksi ihmetyttää missä ovat asiantuntijat? Maanpuolustuspalstalla en ole nähnyt ketään virallista upseeria jeesaamassa epäselvyyksissä, enkä yritysten edustajia kertomassa oman alansa faktoja. Ei jukoliste alkaa ideat olla vähissä. Tänne tarttis paljon ehdotuksia s24:n parantamiseksi. Yksi jota kaipaan, on se vanha sinertävä suomi24. Toki nämä väritkään eivät ole huonot.


    • Voisitteko jo vihdoin korjata järjestelmänne niin, että niihin "arvokkaisiin" keskusteluketjuihin pääsisi myös käsiksi? Nythän kunkin palstan historiaa pääsee lukemaan vain 31 sivua eli 31 x 20 = 620 ketjua taaksepäin. Sivun alareunassa olevan laskurin mukaan niitä ketjuja olisi luettavana tuhansin kappalein mutta niihin ei siis pääse käsiksi.

      Olette lupailleet korjausta tilanteeseen jo pitkään mutta mitään ei tapahdu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      219
      1347
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      242
      896
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      89
      846
    4. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      742
    5. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      62
      717
    6. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      47
      671
    7. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      601
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      24
      595
    9. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      67
      584
    10. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      579
    11. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      49
      578
    12. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      569
    13. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      76
      568
    14. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      295
      551
    15. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      543
    16. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      33
      539
    17. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      538
    18. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      524
    19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    20. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      499
    Aihe