Jos jota kuta häiritsee tuo Chromium selaimen pyöristykset välilehdissä ja navikointipalkissa, niin niistä on mahdollisuus päästä eroon, kirjoittamalla navikointipalkkiin tämän osoitteen:
chrome://flags/#top-chrome-md
siellä on valittavana muutama vaihtoehto, joista tuo kuvan mukainen taitaa olla se perinteinen:
https://i.postimg.cc/52MLbfHT/chrome_--flags--top-chrome-md_-_Chromium_174.png
Chromium selaimen vaihtunut teema
6
326
Vastaukset
- Turbo-Urpo1
Toinen kysymys heti perään.
Kun ollaan kuvanmukaisessa tilanteessa, jossa kirjanmerkkipalkki on poistettu näkyvistä, se palaa näkyviin uuden välilehden avauksessa, mikähän tässä nyt mättää, eihän se näin saisi mennä.
https://i.postimg.cc/pTvbQGdp/Google_-_Chromium_176.png - Turbo-Urpo1
Laajakaistaiseksi Internet-yhteydeksi sanotaan kotiin saatavissa olevaa Internet-yhteyttä, jonka nopeus on yli 256 kbit/s ja jossa on kiinteä kuukausiveloitus aikaveloituksen sijaan. Mikäli sinulla on juuri tällainen perin vaatimaton nopeuksinen laajakaista, voi Chromium selaimen parilla asetuksella yrittää saavuttaa suorituskykyisemmän verkkosivujen latautumisen.
Kirjoita osoiteriville:
chrome://flags/#enable-lazy-frame-loading
ja muuta Default —> Enabled arvoon
Tämä muutos lykkää sivuston alkuperäistä lähdekoodia latautumasta, siihen pisteeseen kun sivuston vierittäminen antaa myöten. Tämä sama asetus oli vielä edellisessä versiossa aseteltavissa myös kuville, nyt ei enää näyttänyt olevan. Mutta jos sinun versiossa vielä on voit kokeilla myös tätä:
chrome://flags/#enable-lazy-image-loading
Nämä lykkäykset eivät tuo mitään etua jos laajakaistasi nopeus on 50 Mbit/s. Huomasin myös testatessani että tänne kirjoittamista ei voinut aloittaa ennen kuin oli verestänyt sivun täydelliseksi painamalla F5 painiketta, koska tämä asetus jätti tuo Googlen moottoripyörä kyselyn osittain lataamatta. Mutta kaiken kaikkiaan sivut latautui tuntuvasti nopeammin. - Turbo-Urpo1
Chromium Themes
Teemat on selaimen laajennoksia (*.crx tiedostoja), ja tallentuvat ~/.config/chromium/Default/Extensions/ kansioon. Teemat eivät sisällä JavaScript- tai HTML-koodia. manifest.json tiedostossa esitellään käytettävät värit ja taustakuvat. Oman teeman teko onnistuu melko helposti ja vähällä asiaan perehtymisellä.
https://www.themebeta.com/
https://chrome.google.com/webstore/category/themes - Turbo-Urpo1
𝗧𝗘𝗦𝗧𝗜
Sepolla meni kaikki väärin, montako sanaa ja kuinka nopesti arvaat nämä sanat:
𝘃➖𝘁➖𝘂
𝗽➖𝗹➖𝘂
𝘀➖𝗸𝘀𝗶
𝗽➖𝗻➖𝘀
𝘁➖𝘀𝘀𝗶𝘁
𝗸𝗼𝗻𝗯𝗼➖𝗶 - Turbo-Urpo1
Sanat olivat:
vattu, palju, suksi, panos, tussit, kondori
Ei tainnut tulla 6 pistettä, vai mitä ?- lörpö-törpö
Vitku ( OY), pulju, siksi punostassit Konbori ( Burkina Fasossa)
Tuli pisteitä poikineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli204375Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm103204Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403097IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm442407Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas811216- 791079
- 561054
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2301028Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3681019Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen
Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e139893