Apua sims 3 pelaajat!

haluaisinkokeilla

Mulle sims ei oo pelinä vielä niin tuttu, satunnaisesti oon pelaillut aikasemmin. Mietin tässä kun sims 3 (ja muihinkin) saa ladattua netistä esim. Uusia hiuksia, vaatteita, kulmakarvoja jne. niin onko ne yleensä maksullisia vai ilmaisia? Ja mitä sivustoja suosittelisitte? Itsellä vain ihan perus sims 3, netistä streamin kautta ladattu, niin tuleeko ladatut tuotteet suoraa sinne, vai miten se toimii? Kiitos jos joku osaisi vastata :) olen ihan pihalla..

7

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OutoSim

      En ole tarkistanut onko käyttäjäsisältö YLEENSÄ maksullista vai ilmaista, mutta käsitykseni on että TS 3:n käyttäjäsisältö on vielä tätä kirjoitettaessa enimmäkseen ilmaista, vaikka maksulliset ovatkin yleisesti lisääntymässä Sims-peleissä.
      Suosittelen hyvin pienin varauksin *) MTS:ää (Mod The Sims), koska sieltä lataamalla en ole tähän mennessä saanut koneelleni viruksia tai haittaohjelmia yms. ikävää. MTS:n sivuilta löytyy myös ohjeet ladattujen asennukseen, mutta suomeksikin löytyy netistä erinomaisia ohjeita. Seuraava on eräs parhaista näkemistäni, mutta muitakin löytyy:
      http://lauransimsblogi.blogspot.com/p/sims-3-latausohje.html

      *) Pienet varaukset liittyvät lähinnä ladattujen yleiseen käyttöön ja sen opetteluun. Tietokoneet poikkeavat toisistaan ja samoin niihin asennetut ohjelmat. Tästä syystä ei paraskaan ohje sovellu sellaisenaan jokaiseen tapaukseen ja käyttäjä jotuu toisinaan itse etsimään esimerkiksi jotakin tiedostoa yms. hieman eri paikasta kuin ohje kertoo.

      • OutoSim

        Ja heti perään kommentti purkuohjelmista. Laura suositteli WinRar-ohjelmaa. Itselläni on ilmainen 7-Zip ja niin taitaa olla monella muullakin tätä nykyä.


      • haluaisinkokeilla

        Kiitos paljon OutoSim! Tästä oli paljon apua. Kaikki muut on nyt kunnossa, paitsi tota resource.ufg tiedostoa en saa ladattua, pyrkii vaan avaamaan sen jossain sovelluksessa, mutta en saa latausta päälle.. Mikäköhän tähän auttaisi..?


      • haluaisinkokeilla

        Oho, kirjoitusvirhe. Siis .cfg tiedostoa siis meinaan


      • OutoSim
        haluaisinkokeilla kirjoitti:

        Oho, kirjoitusvirhe. Siis .cfg tiedostoa siis meinaan

        resource.cfg ON paikallaan useimmissa tapauksissa. Peli ei todennäköisesti toimi ilman sitä lainkaan. (Voi kyllä kokeilla. Pelin toimiessa on "satavarmaa" että resource.cfg on olemassa ja paikoillaan.) Jos sen joku on hukannut tavalla tai toisella peli luo uuden TAI pelaaja voi sellaisen ladata mm. MTS:n sivulta. Hakusanoiksi esimerkiksi "sims 3 resource cfg" ja osoite löytyy kyllä tuon haun ehdottamista lukuisista keskusteluista. Ellei löydy haetaan yhdessä.

        En ole tähän mennessä törmännyt sellaiseen että jokin ohjelma alkaisi omia aikojaan avata cfg-tiedostoa, mutta onhan sekin mahdollista. cfg on jo oikea muoto, sitä ei pidä avata. (Jos kone sellaista yrittää sitä pitää siitä estää.) Noita tiedostoja on sitten pelissä tyypillisesti useampia, kukin juuri tarkoituksenmukaisessa paikassaan. Niitä ei pidä vaihtaa keskenään, vaan antaa niiden jököttää missä ovat.


      • haluaisinkokeilla

        Joo! Sain selvitettyä asian ja loppujenlopuksi oli tosi helppo homma! Pääsinkin äsken jo testailemaan ladattuja juttuja pelissä ja toimi hyvin, kiitos paljon vielä avustasi :)


      • OutoSim
        haluaisinkokeilla kirjoitti:

        Joo! Sain selvitettyä asian ja loppujenlopuksi oli tosi helppo homma! Pääsinkin äsken jo testailemaan ladattuja juttuja pelissä ja toimi hyvin, kiitos paljon vielä avustasi :)

        Kiitos kiittämästä. Harvinaista ja hienoa, kun tällä maailmanajalla ja palstalla saa positiivista palautetta. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      117
      10282
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2201
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1914
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      983
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe