Pissaa ja kakkaa mihin sattuu

Hei,
Onko väärin opettaa 8vko pentua sisäsiistiksi namupalojen avulla?
Olen toiminut niin että aina ulkona pissatessa tai kakatessa annan heti toimenpiteen jälkeen makupalan ja olen huomannut koirat pissaa pari kertaa pikkukävelyn aikana pari kertaa ja saattaa kakata myös saadakseen makupalan.
Sitten se säästää varsinkin ison kakan aina sisälle aamuksi ja yrittää jopa syödä omaa tuotettaan.

On myös toinen ongelma, jos lähden yksin sen kanssa pikku kävelylle pihalle se suostu kävelemään mutta jos mukana on myös mieheni koira kävelee kiltisti sopivan lenkin mutta tällöinkin se on semmoista viiden metrin pätkiä ja tässäkin olen käyttänyt paljon namupaloja aina kun se tulee sen viisi metriä luokseni kun se on jäänyt jälkeen. Yksin olen tehnyt niin että kävelen takapihalla 50metrin päähän ja kannan sen sylissä, sitten se kävelee kiltisti takaisin omalle takapihalle.
Miten tässä pitäisi toimia?

Kiitos vastauksista jo etukäteen.

8

454

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja kulkusuunnat sekaisin

    • tietämätönhämeestä2

      On se nyt kumma kun kukaan ei vastaa mitään, miksi?

    • koiranmieli

      Voit antaa namuja tarpeista, mutta pelkkä lässytys ja kiitos riittää. 8 vk on elömn alussaj ja jos pelottaa niin viisi metriä on ihan tarpeeksi. Ota pitkä naru, pane lämmitnä päälle ja anna pennun tutustua pihapiiriinsa ihan omassa tahdissa, siinä ne pissat ja kakatkin sitten tulee kun ei pelota. Vanhempi koira on hyvö turva ja malli, utta älä kiiruhda liikaa. kuukauden päästä asiat on jo ihan toisin!

    • hyvätyttöhyvä

      Minä koulutan oman pennun,kehuen iloisesti.Oppi sisäsiistiksi 4kk ikäisenä.
      Viellä neljän vanhana,se katsoo usein silmiin pisutellessaan .Pakkohan sille on kehut silloinkin antaa XD

    • styyyhdfy

      On väärin kouluttaa positiivisten sanktioiden avulla, kuten palkitsemalla. Paljon tehokkaampaa on kouluttaa negatiivisten sanktioiden avulla, kuten sähköpannalla.

    • Ullamaija.Kivipuru

      Meilläkin koira kakuloi sisälle ja syö sitten oman tuotteensa. Hän on niin aiaäaiiati, ettei jää mitään sotkua! Meillä on persialainen matto, sellainen punainen joita saa Lidlistä. Jos jän kakuloi sen päälle, senkin hän nuolee puhtaaksi. Matto on alkanut hieman haista, koska se on pölyyntynyt.

    • Se on kahdeksanviikkoinen. Noin pieneltä ei vielä voi odottaa minkäänlaista sisäsiisteyskäsitystä, joskin tiuhaan ulkoilutetut ja jo jyvälle päässeet pennut osuvat jo varhain useimmiten ulos. Opeta kärsivällisesti vaan.

      Pentu ei vielä osaa pidättää yötä. Kakkaako se iltapissatuksella? Omaa pentuani piti vahtia, että tekee kakan illan viimeisellä ulkoilulla tai muuten oli aamulla ylläri odottamassa. Illalla sillä ei vaan ole yhtä kiire kuin aamulla, jolloin asiat puristetaan pihalle heti tassujen koskettua nurmea.

      Palkkailin pentua alkuun ulos tekemisestä, mutta ei se sitä oikeastaan tarvitse. Lopetin huomaamattani jossain vaiheessa.

      Tuo ulkona vitkuttelu voi helpottaa iän myötä, kun pentu tottuu ja rohkaistuu. Ehkä. Ikänsä puolestahan se on ollut teillä vasta viikon, jos ei ole omasta nartusta.

    • Ai tää olikin vanha. Nää paalstat on ihan hiljentyneitä... Kuinka pennulla nyt menee?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      114
      1266
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      224
      1015
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      970
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      942
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      896
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      840
    7. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      778
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      765
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      752
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      726
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      680
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      51
      623
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      608
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      176
      503
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      494
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      488
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      477
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      474
    19. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      446
    20. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      444
    Aihe