Hei,
Onko väärin opettaa 8vko pentua sisäsiistiksi namupalojen avulla?
Olen toiminut niin että aina ulkona pissatessa tai kakatessa annan heti toimenpiteen jälkeen makupalan ja olen huomannut koirat pissaa pari kertaa pikkukävelyn aikana pari kertaa ja saattaa kakata myös saadakseen makupalan.
Sitten se säästää varsinkin ison kakan aina sisälle aamuksi ja yrittää jopa syödä omaa tuotettaan.
On myös toinen ongelma, jos lähden yksin sen kanssa pikku kävelylle pihalle se suostu kävelemään mutta jos mukana on myös mieheni koira kävelee kiltisti sopivan lenkin mutta tällöinkin se on semmoista viiden metrin pätkiä ja tässäkin olen käyttänyt paljon namupaloja aina kun se tulee sen viisi metriä luokseni kun se on jäänyt jälkeen. Yksin olen tehnyt niin että kävelen takapihalla 50metrin päähän ja kannan sen sylissä, sitten se kävelee kiltisti takaisin omalle takapihalle.
Miten tässä pitäisi toimia?
Kiitos vastauksista jo etukäteen.
Pissaa ja kakkaa mihin sattuu
8
454
Vastaukset 8
Ja kulkusuunnat sekaisin
- tietämätönhämeestä2
On se nyt kumma kun kukaan ei vastaa mitään, miksi?
- koiranmieli
Voit antaa namuja tarpeista, mutta pelkkä lässytys ja kiitos riittää. 8 vk on elömn alussaj ja jos pelottaa niin viisi metriä on ihan tarpeeksi. Ota pitkä naru, pane lämmitnä päälle ja anna pennun tutustua pihapiiriinsa ihan omassa tahdissa, siinä ne pissat ja kakatkin sitten tulee kun ei pelota. Vanhempi koira on hyvö turva ja malli, utta älä kiiruhda liikaa. kuukauden päästä asiat on jo ihan toisin!
- hyvätyttöhyvä
Minä koulutan oman pennun,kehuen iloisesti.Oppi sisäsiistiksi 4kk ikäisenä.
Viellä neljän vanhana,se katsoo usein silmiin pisutellessaan .Pakkohan sille on kehut silloinkin antaa XD - styyyhdfy
On väärin kouluttaa positiivisten sanktioiden avulla, kuten palkitsemalla. Paljon tehokkaampaa on kouluttaa negatiivisten sanktioiden avulla, kuten sähköpannalla.
- Ullamaija.Kivipuru
Meilläkin koira kakuloi sisälle ja syö sitten oman tuotteensa. Hän on niin aiaäaiiati, ettei jää mitään sotkua! Meillä on persialainen matto, sellainen punainen joita saa Lidlistä. Jos jän kakuloi sen päälle, senkin hän nuolee puhtaaksi. Matto on alkanut hieman haista, koska se on pölyyntynyt.
Se on kahdeksanviikkoinen. Noin pieneltä ei vielä voi odottaa minkäänlaista sisäsiisteyskäsitystä, joskin tiuhaan ulkoilutetut ja jo jyvälle päässeet pennut osuvat jo varhain useimmiten ulos. Opeta kärsivällisesti vaan.
Pentu ei vielä osaa pidättää yötä. Kakkaako se iltapissatuksella? Omaa pentuani piti vahtia, että tekee kakan illan viimeisellä ulkoilulla tai muuten oli aamulla ylläri odottamassa. Illalla sillä ei vaan ole yhtä kiire kuin aamulla, jolloin asiat puristetaan pihalle heti tassujen koskettua nurmea.
Palkkailin pentua alkuun ulos tekemisestä, mutta ei se sitä oikeastaan tarvitse. Lopetin huomaamattani jossain vaiheessa.
Tuo ulkona vitkuttelu voi helpottaa iän myötä, kun pentu tottuu ja rohkaistuu. Ehkä. Ikänsä puolestahan se on ollut teillä vasta viikon, jos ei ole omasta nartusta.Ai tää olikin vanha. Nää paalstat on ihan hiljentyneitä... Kuinka pennulla nyt menee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom701143- 65893
- 201877
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66876- 53868
Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70735Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72722Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal212722- 42716
Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki35688Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S54609Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26588- 42558
Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47484Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen169474- 18468
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12427Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9404Makeinen, asiaa sinulle
Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il28403J-mies!
Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin32382