Ehdotan että jolostetaan sen kokoisia hirvikoiria että suden ja koiran kohdatessa jää sudesta vain kasa karvoja.
Voitaisiin aloittaa risteyttämässä irlanninsusikoira ja jämpti ensialkuun ja siihen hieman tappelijarotua sekaan. Mitähän luonnonsuojelijat sanoisi jos koirat vuorostaan tappaisivat susia heh heh.
Susionglmaan selkeä ja järkevä ratkaisu.
14
500
Vastaukset
- Steyr
Onhan esim. kaukasianpaimenkoira senverran iso, että pärjää suselle. Eikä venäjänvinttikoirakaan mikään pieni ole. Venäjänvinttikoiraa on käytetty susijahdessa jo kauan aikaa mm. Venäjällä.
- Hyihyihyi
Tää palsta haisee verelle ja raakuudelle.
- Steyr
Vaan esim. 223, 243, 6.5x55, 7.62x39, 7.62x53, 8.2x57, 308, 30-06, ovat varmaan nopeampi ja siistimpi vaihtoehto asiassa, kun vertakaan ei vuoda kuin pieni liraus kankaalle, johon se imeytyy, eikä jää haisemaan senkummemmin edes palstalla.
- Steyr
Onhan tässä nyt sellainenkin järkevä mahdollisuus olemassa kyseiseen susiongelmaan, että lahdataan suset lähes sukupuuttoon, kun ei muut toimenpiteet auta. Ja esim. Sotkamon sekä Suomussalmen ja Kuhmon metsästäjät ovat aivan esimerkillisesti ryhtyneet ennakoivasti poistamaan ongelmaa, joka susien räjähysmäisestä kasvusta todistetusti seuraa.
Verkkoaitojen rakentamiset kotieläinten suojaksi tulevat kalliiksi, samoin susivahinkojen korvaukset. Mutta susilaumojen harventamisessa patruunakustannuksen jäävät minimaalisiksi, koska kaliipereissa on valinnanvaraa. - vinttaritnopsia
Miksi teettää seropeja,kun on rotuja jo?
Eikö suuret vinttikoirat ulkomailla laumana juokse susia kiinni? Olen yuotubesta nähnyt joskus videon,kun ulkomailla on metsästetty susia vinttikorilla.
Taistelurodut raatelee ja tappaa koiria nyt suomessakin jo,joten niitä on jo nyt liikaa.Et unohtakaa semmosten mixaukset,ne on vaarallisempia lapsillekkin.
Suuria ,nopeita ja rohkeita koiria on oltava lauma,ei ne muuten pärjää.Ne pitää sosiaalistaa kunnolla ihmisiin ja metsästyskoiriin,jotteivät ole niille vaaraksi.Ei niistä varmaan haittaa olis tiloilla,jos jättävät tilan omat elikot rauhaan.- viiatti
ei auta koiran iso koko. susi treenaa vuoden jokainen päivä ja on voimanpatti mihin tahansa koiraan verrattuna. vois verrata bodaripotkunyrkkeiliä vastaan postimerkkien keräilijä. venäläiset metsästäjät käyttävät isoja venäjänajokoiria useamman koiran ajueena susialueella. yksinäinen susi väistää näitä mutta susilaumaa vastaan ei mikään koira pärjää.
- vinttaritnopsia
Laumanvartijat vahtii pihoja,jos ne on aidattuja.Mut ei ne susien petässä kauaa jaksa juosta .Äänellään jo pitävät tunkeilijat pois. Mutta,ei tosiaan ole jokaihmisen koira,voi olla vaaraksi kaikille ihmisillekkin.
Sama noi vinttarit, ei käy kaikille. Vapaaksi päästessään ei vältyämättä pysy halinnassa,vaan karkaavat.Voivat olla vaaraksi omillekkin lemmikeille,kissoista kanoihin.
Et ehkä pihalle joku vahtikoira,mielellään useampi .Mut sit on oltava kokemusta niistäkin,ettei tule ongelmia Vastuu on iso.Aidata pitää alue jossa on. - Susijosyntuessään
Ongelmasudethan ammutaan, joten turhaa kohkausta.
- pyssymies
Susi juoksuttaa isot koirat läkähdyksiin viidessä minuutissa, suomalaisessa maisemassa juokseminen on eri asia kuin aroilla. Susi on jo jalostunut pärjäämään näissä olosuhteissa, saattaa olla vaikea pistää paremmaksi.
- Delcapo
Kevyttä nämä poikasten jutustelut, pelekäävät susia ja päästävät itte pemareillaan kavereitaan hengiltä. Kyllä mettään suret sopii ja ongelma eläimille vaikka kumiluodeilla tapakasvatusta. T.metsästystä vuodesta 1975
- villiseropitmetsissäkö
Venäläisten tutkijoiden mielestä ne on koirasusia.Häpeä,jos ovat oikeessa.
- Delcapo
Kaadetut sudet tutkitaan ja dna jutuissa ei ole selvinnyt koirasisista mitään jälkiä. Luulosairaiden provosointi täällä mallillaan.
- Metsienmiesss
Aika paljon niitä susia lahdataan ilman lupiakin, onhan niistä jäänyt joskus joku kiinnikkin. Taitaisi vihervasureidenkin ääni muuttua kellossa, kun susi söisi oman puudelin ja sudet kiertäisi lasten koulumatkan varsia.
- Delcapo
Moraali hukassa kun salametsästys kukoistaa. Uutisissa tappoja tekee vain kakslahkeiset , ei ihme että aseluvat hankaloituu kokoajan, kyllä parempi kun ensin messämiehet pysyy lain oikiammalla puolen. Eteläsuomes on porukkaa jonkunverran enempi kuin pohojammaan perillä. Petovahinkokorvaus pitäis olla täydestä arvosta mutta taitaa messämies sitäkin vastustaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2256322Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1925894Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai175471Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j764159Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433503Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303313HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok213016Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82492Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2462392- 1302264