Karstulan koulurakennuksen runko on tehtävä Betonista. Se on ainut kustannustehokas ratkaisu. Seiniä voidaan sitten tehdä yhteenliimatuista tai liimaamattomista lankuista. Virosta saa myös vinoonruuvatuista lankuista tehtyjä hirsiä halvemmalla ja säästytään myös myrkyllisten liimojen aiheuttamista sairauksista tulevaisuudessa. Puurakenteinen koulu olisi paljon kalliimpi, joten kunnan rahat ei riitä Pudasjärven kaltaiseen liimalautarakennukseen.
Karstulan koulu betonista
Vetkankannanoriginaali
9790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tämä rakennusmateriaali kysymys on Karstulassa iso asia. On paljon näitä hirsimiehiä, jotka on enempi tai vähempi syötetty tai juotettu hirsifirmojen toimesta. Kyllä kantavat rakenteet, pilarit ja palkit sekä välipohja on tarkoituksenmukaista ja etenkin kustannussyistä rakennettava teräsbetonista. Seiniä ja varsinkin väliseiniä voi tehdä näistä ns. hirsistä. Myös paloturvallisuusmääräykset huomioon ottaminen puoltaa tätä. Nythän nämä hirsimiehet yrittää kaikin keinoin pilkkoa rakennuksen sellaisiin palasiin, jotta hirrestä voitaisiin tehdä koko homma, kustannuksista piittaamatta. Alussa mainitulla systeemillä 2000 euron neliöhinta on mahdollista, hirsirakenteena hinta on ihan toista luokkaa. Hintaa tietysti yritetään piilottaa tekemällä homma leasinghommana ja siirtämällä kustannuksia 20 vuoden päähän omaksi lunastushintaan. On yleinen tapa hämätä veronmaksajia. Velkakaan ei näy taseessa. Myös käyttökustannukset yritetään piilottaa siltä tosiasialta, että useampi rakennus ja varsinkin eri paikoissa maksaa rutkasti enempi.
Amen.
Jos se hirrestä tehdään niin silloin se tulee saarijärveltä.piste.
Lopettakaa jo jauhamasta siitä hirrestä, kivestä se pitää tehdä.
Karstulassa on niin riitaisaa porukkaa että hirsikoulun kuitenkin joku tuikkaa tuleen ja taas ollaan aloituspisteessä.
Vähävaraisen on katsottava lompsaan onko siellä varaa pröystäillä.
Käyköhä Kardessa samoin kuin Noposille. Tehdään hirveällä vaivalla arkkitehdin kanssa hieno suunnitelma koulusta ja sen jälkeen valitaan urakuitsija tekemään koulu KVR:nä eli uusi arkkitehti kehiin ja lähtö taas alusta...rahaa palaa 100 t€ ja aikaa vuosi.
No näinhän siinä taisi käydä, mutta nähtiinpä värikuvia lehtiuutisten kuvituksena. Oli sen arvoista.
eimitään betonipellejä, haponkestävää terästä ja valettuo kokonaan kaikki rankenteeto jotta kestää...
Te ette kyllä tiiä rakentamisesta mittäään
Mutta ollaan tietävinämme! Tule kuuntelemaan seuraavaan valtuuston kokoukseen niin kuulet pelkkiä asiantuntijoita.