Kuka perii kun minulla ei ole lapsia ja vanhempani ovat kuolleet. Isäni oli ainoa lapsi. Äidillä oli neljä sisarusta joista yksi on kuollut. Kaikki he saivat elossa olevia lapsia.
Muita sukulaisia ei ole kuin kolme tätiäni. Nuo kolme tätiä siis perivät minut.
Mutta periikö tuo kuollut täti tai siis hänen elossa olevat lapsensa?
Vain tätejä jäljellä, periikö kuolleen tädin lapse
14
1284
Vastaukset
- lajijasuris
Kyllä perivät. Testamentillä voi kuitenkin määrätä perinnöstä miten tahtoo. Vain omilla lapsilla on oikeus lakiosaan joka on puolet normaaliperinnöstä.
- Serkut-ei-peri
Tädit, sedät ja enot ovat vihonviimeiset perintökaaren mukaiset perilliset, jos lähempiä ei ole.
Heidän lapset eli serkkusi eivät peri mitään - edes siis "sijaantulijoina".
Jos ainoat perijäsi tällä hetkellä ovat nuo 3 tätiä, suosittelisin ainakin jo suunnittelemaan testamenttia sitä aikaa silmällä pitäen, kun joskus niitä tätejäkään ei enää ole...
Koska sinulla ei ole rintaperillisiä, voit testamentilla täysin säätää omaisuutesi kohtalon - voit siis "ohittaa" halutessasi vaikka nuo kaikki tädit perinnönjaosta.- lajijasuris
Ihan totta eli serkut ei enää peri. Sorry aloittaja, tuli joku blackout.
Aina kun ei ole omia lapsia niin minusta kannattaa tehdä testamentti. Jos varoja on paljon, voi harkita säätiötäkin. Tällöin pääsee myös määrään varojen käytöstä toisin kuin testamentilla. lajijasuris kirjoitti:
Ihan totta eli serkut ei enää peri. Sorry aloittaja, tuli joku blackout.
Aina kun ei ole omia lapsia niin minusta kannattaa tehdä testamentti. Jos varoja on paljon, voi harkita säätiötäkin. Tällöin pääsee myös määrään varojen käytöstä toisin kuin testamentilla.Ei ole niin väliä. Pääasia että ei mene valtiolle. En tee testamenttiä.
Eli kun alun perin oli neljä tätiä joilla kaikilla on lapsia niin käytännössä noiden kolmen elossa olevan lapset perii. Ellei siis niiden äidit kuluta perintöä. Mutta kuolleen tädin lapset ei peri mitään.
-
Jos tädit olisi siskojani niin niiden lapset perisivät riippumatta siitä olisiko heidän äidit (siis siskoni) olossa tai ei.
-
Kyseessä on vanha kesämökki. Nuo kolme elossa olevaa ovat patistaneet lapsensa mökki talkoisiin. Joten menee ihan hyvin. Mutta kuolleen lapset eivät ole käyneet.- 4378784
Jaa, että siis aikomus jättää perintöä niinkauan kuin tädit vielä elossa.
- Leskikö
Oletko ollut naimisissa ja jäänyt leskeksi ja perinyt lapsettoman puolisosi? Siinä tapauksessa sinun pesäsi jaetaan molempien sukujen kesken.
- tarkkaapitääolla
Aloittajan tiedoilla hänet perii hänen isovanhempansa.
- tarkkaapitääolla
jormalaiset kirjoitti:
Muita sukulaisia ei ole kuin kolme tätiäni.
Et tajunnut kommenttiani.
Jolleivat vanhempasi ole syntyneet yliluonnollisesti, heilläkin on ollut vanhemmat eli sinun isovanhempasi. Et voi siis sanoa, että ei ole muita sukulaisia kuin tätisi.
Elossa olevat isovanhemmat perivät ennen tätejäsi. Jos isovanhemmatkin ovat kuolleet, sen jälkeen tätisi ovat perillisasemassa.
- Serkut-ei-peri
Aloittaja: "Pääasia että ei mene valtiolle. En tee testamenttiä."
No HEH...
Jos siis et tee testamenttia, missä tätisi lapset saavat esim. sijaantulijoina omaisuuttasi siinä tapauksessa, että joku / useampi täti jo on sinun kuollessasi kuollut, NIIN ko. tätisi lapset eivät saa yhtään mitään!!!
Suomeksi: Tee testamentti, missä jaat omaisuutesi tasan kolmen tädin kesken (= tilanne ilman testamenttiakin). Sit lisäät siihen sijaantulijamääräyksen, missä mahdollisen kuolleen tädin sijaan tulee tämän lapset tasaosuuksin. Nyt on tilanne, missä tätisi lapsetkin mahdollisesti perivät, eikä valtiolle mene mitään :)- Serkut-ei-peri
Niin - ja testamenttiinhan voi ottaa halutessaan mukaan ne jo kuolleen tädinkin perilliset... ...eli tällä hetkellä perijöinä olisi 3 tätiä a 25% ja kuolleen tädin lapset yht. 25%.
- Onnibonni
Jos minäkin yritän vastata jormalaisen kysymykseen:
1) Jos kuolet nyt, niin sinun kolme tätiä perii sinut 33 % kumpikin. Sen kuolleen tädin lapset eivät peri mitään.
2) Jos kuolet vasta sen jälkeen kun tätisikin ovat kuolleet, niin valtio perii sinut. Jos yksi täti on vielä elossa, hän perii sinut 100 %:sti ja jos kaksi tätiä on elossa, niin he perivät sinut 50 % kumpikin.
3) Tätiesi lapset eivät peri sinua ilman testamenttia.
4) Sinun kannattaa tehdä testamentti serkuillesi ja vielä mainita, että serkut voivat luopua perinnöstä niin, että perintö menee silloin heidän lapsilleen. Testamentti on sitä varten, että perintö ei mene valtiolle ja tuo lisäosa on sitä varten, että sukulaisesi voivat välttää perintöveroa. Onnibonni kirjoitti:
Jos minäkin yritän vastata jormalaisen kysymykseen:
1) Jos kuolet nyt, niin sinun kolme tätiä perii sinut 33 % kumpikin. Sen kuolleen tädin lapset eivät peri mitään.
2) Jos kuolet vasta sen jälkeen kun tätisikin ovat kuolleet, niin valtio perii sinut. Jos yksi täti on vielä elossa, hän perii sinut 100 %:sti ja jos kaksi tätiä on elossa, niin he perivät sinut 50 % kumpikin.
3) Tätiesi lapset eivät peri sinua ilman testamenttia.
4) Sinun kannattaa tehdä testamentti serkuillesi ja vielä mainita, että serkut voivat luopua perinnöstä niin, että perintö menee silloin heidän lapsilleen. Testamentti on sitä varten, että perintö ei mene valtiolle ja tuo lisäosa on sitä varten, että sukulaisesi voivat välttää perintöveroa.Kiitos vastauksesta. Olen ajatellut lyötökissa kotia.
- Onnibonni
Sitten kirjoitat testamentin jossa testamenttaat omaisuutesi löytökissakodille. Muista selventää testamentissa tarpeeksi hyvin mistä kodista on kysymys, jotta ei tule riita siitä tarkoititko vaikka Tampereen löytökissakotia, Tampereenseudun löytökissakotia vai Tammerfors katthem rf:ää (näin esimerkiksi).
Lisäksi voin kertoa, että tädeillä ei ole oikeutta lakiosaan, eli koko omaisuutesi menee sille löytökissakodille eikä sukulaisille mene mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t645700Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1073585Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel573448Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti472847Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset52693Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L932672SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral732538IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k132440Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi861967Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3411917
