Whippetin juoksuttaminen

PäiviL

Minulla 6kk ikäinen whippetpentu, joka nyt jossain metsälenkillä loukkasi varpaansa ja se onneksi vain venähähti. Ei siis ole murtunut. Olen tehnyt koiran kanssa pelkästään metsälenkkejä, niin että on vapaana ja saanut mennä omaan tahtiinsa, mutta tietty vinttikoiran tapaan revitellyt täysillä. Nyt tämän haaverin jälkeen aloin miettimään uskallanko juoksuttaa enää vapaana metsässä, kun siellä alusta kuitenkin tosi epätasainen, niin onko loukkantumisvaara niin iso? Pitäisikö siis juoksuttaa vapaana vain tasaisella, vaikka pellolla ja tehdä metsässä sitten rauhallisia remmilenkkejä?

1

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aitausparas

      Aidattu alue on paras.Muuten se lähtee riistan perään,eikä se tiedä hyvää.Voi innoissaan juosta niin kauas,et on teillä,tai eksyksissä.
      Tuttavalta pääs vahingossa vinttari,oli viikkoja kadoksissa,ja vaikea kiinniottaa.Et en suosittele aikuista pitämään irti.
      Jos sulla kerran on vaihtoehtona metsä ja pelto itsellä, niin aitaa pellolta aluetta riistaverkolla jossa voit vapaana antaa juosta.
      Lenkitä lisäksi taluttimessa.Jotkut käyttää koirapuistoissakin.

      Varmaan olet Koirakurista tietoinen?
      Koiraa ei saa koskaan pitää irti vieraan omistamalla alueella ilman maanomistajan lupaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      143
      5998
    2. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      154
      3029
    3. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      430
      3015
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2334
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      34
      2194
    6. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      68
      1751
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      78
      1527
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      13
      1337
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1204
    10. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1122
    Aihe