- mitenkään kannattava idea ? -omistan pienen 5ha koivikon, jossa päällä noin 300 kuutiota myytävää polttopuuta? -asiantuntijaa tarttis , kiitosta vaan.
Onko yhteismetsään
8
299
Vastaukset
- metsätilallinen
Tuollaisella pienellä metsäpalstalla voi tietty liittyä yhteismetsään, mutta ei sieltä vuosittain kovin paljoa tuloa tule. Kaikki riippuu niin omasta tilanteesta, jos et ole oikein aktiivinen metsäsi suhteen, niin liity ihmeessä yhteismetsään, olet siellä silloin osakkaana ja metsäsi on hyvässä hoidossa. Saat vuosittain pienen tilin tekemättä käytännössä mitään. Vuosikokouksissa suosittelen kyllä käymään, koska näillä yhteisalueilla on niin monenlaista hallintoa, koska ne valitaan kokouksissa. Samoin kokouksissa päätetään rahan jakamisesta ym. talouteen liittyvistä asioista, joskus pienissä porukoissa voidaan tehdä laittomiakin päätöksiä, jotka saavat lainvoiman, jos kukaan ei valita kokouksen päätöksistä. Tämä siis se negatiivinen puoli yhteismetsästä, jos huonosti sattuu.
Yhteismetsäosuudesta pääsee toki eroonkin, ellei säännöt sanele osuuden myyntiä jotenkin "sisään lämpiävästi", eli kehoitan tutustumaan yhteismetsän sääntöihin huolella ennen liittymistä. - osakasnro123
Olen itse osakkaana kolmessa lappilaisessa yhteismetsässä eikä juuri huonoa sanottavaa ole. Harrastan itse metsästystä ja ulkoilua ja yhteismetsät tarjoavat hyvät metsästys- ja majoittumismahdollisuudet huokeaan hintaan. Ja jos mainitut hyvät unohtaa, niin oma tuntuma on, että sitä rahaakin tulee rapsakammin kuin omalla omistuksella. Yhteismetsillä on nimittäin usein tuloja/ etuja, joita yksityinen ei voi aina kuitata, kuten tulot metsästysluvista, maa-aineksista, alempi verokanta, suuret voluumit ja parempi puun hinta, jne. Mihinkään kovin pieneen yhteismetsään en itse lähtisi mukaan, mutta jos pinta-alaa alkaa olla tuhansia hehtaareita niin mene mukaan. Tämä ei tarkoita kuitenkaan sitä, etteikö pienissäkin yhteismetsissä olisi helmiä, mutta riskit ovat kuitenkin niissä suuremmat. Edellä oli hyvä vinkkaus siitä, että johtosääntö pitää lukea läpi tarkasti (erit. miniosuuden myynti ja yhteismetsän etuosto-oikeus). Ja samoin kannattaa pyytää nähtäväksi ne viimeisimmät vuosi-/ toimintakertomukset.
- KäytännössäKuitenkin
Se mitä tulee tapahtumaan, on se että tuo sinun pieni palstasi tullaan yhteismetsän toimesta hakkaamaan aukoksi. Itse et saa juuri edes suolarahoja.
- poistunteilut
Just jooo... 5ha palsta ja polttopuukoivikkoa 300 kuutiota. Ei siitä suurta tiliä tule, vaikka itse pistää puut nurin. Voihan viestiketjun aloittaja pistää itse puut myyntiin ja liittyy sen jälkeen yhteismetsään.
Toinen vaihtoehto ja paras, että pistää palsta täysin sileäksi ja myy sen yksityiselle puuhapalstaksi. Puuhiikset ostaa tuollaisen aivan hurjaan hintaan ja sijoitat rahasi vaikka osakkeisiin. Ei tarvitse tehdä mitään ja osinkoa pukkaa tilille joka vuosi, osakkeiden arvokin voi nousta.
- Klapeiksi
Niin no, jos tuon 300 kuutiota koivikkoa ajaa klapeiksi, joita tulee 750 heittokuutiota ja ne myy etelä-suomeen klapitukkurilla 40 euroa/heittokuutio, niin rahaa tulee 30 000 euroa.
- klapejatehnyt
Heheeeeee... Ei tule tekemättä ja ilman koneita klapeiksi se koivikko! Vaikka halpa traktorinräpsä ja asiallinen klapikone, vie investoinnit nuo rahat, että on ne klapit sillä tukkurilla. Parhaan tilin tekee tuollaisella palstalla, kun myy palstan tyhjäksi viimeistä tikkua myöten, suuri osa tulee kuitupuuta, mutta tulee sieltä väkisinkin vähän tukkiakin. Loppu tyhjä raato sitten puuhapalstaksi puuhikselle, menee kovaan hintaa kaupaksi. Ja jos ei halua luopua, niin sitten yhteismetsään osakkaaksi sillä tyhjällä palstalla.
- wertyuiuytre
klapejatehnyt kirjoitti:
Heheeeeee... Ei tule tekemättä ja ilman koneita klapeiksi se koivikko! Vaikka halpa traktorinräpsä ja asiallinen klapikone, vie investoinnit nuo rahat, että on ne klapit sillä tukkurilla. Parhaan tilin tekee tuollaisella palstalla, kun myy palstan tyhjäksi viimeistä tikkua myöten, suuri osa tulee kuitupuuta, mutta tulee sieltä väkisinkin vähän tukkiakin. Loppu tyhjä raato sitten puuhapalstaksi puuhikselle, menee kovaan hintaa kaupaksi. Ja jos ei halua luopua, niin sitten yhteismetsään osakkaaksi sillä tyhjällä palstalla.
Kukaan osta puuhapalstaksi sileäksi hakattua metsää, ei sellaisella tee mitään. Sileäksi hakkaaminen on varmin keino lähes nollata maan arvo vuosikymmeniksi.
- Risuukko
Samaa ihmettelen, että mitä se puuhis siellä puuhailee? Kerää risujako?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi103929Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2333809Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622344Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt411773Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651643- 1051397
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111261Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa511104LIEKSA - LUOVUIN JUORUILUSTA NÄIN SIINÄ KÄVI, KARU TOTUUS ÄÄNESTÄJÄN KOVA KOHTALO
Uusi vuosi ei olisi kukaan voinut ennustaa, maastamuuttoa ennustin, ei kuitenkaan massit riittäneet, jouduin tulemaan K661057