Muutimme kymmenisen vuotta vanhaan taloon, jossa lattialämmitys ja solumuovinen askeläänieriste parketin alla. Talossa Mv betonilaatta perustuksena. Kun lämmitys on päällä , niin välillä pieni käry/kemiallinen haju. Muilla ei ole oireita, mutta itselläni suuta ja kieltä polttaa, ja päätä särkee. Yhdistän tämän oireilun tuohon kärryyn. Ollut aikaisemmin talossa jossa solumuovi kastunut ja lattia korjattu, mutta en muista vastaavaa hajua, tosin ei ollut lattialämmitystäkään. Eli olen altistunut solumuovin päästöille jo aikoinaan. Onko kokemuksia lattialämmityksestä, ja sen mahdollisista vaikutuksista solumuovin päästöihin. Mitä oireita? Haju on vähän samanlainen jos vaikka pitää tyhjää paistinpannua (teflon) liian kuumalla levyllä liian pitkään..
Kokemuksia/ongelmia solumuovinen askeläänieriste
13
2883
Vastaukset
- Osa-aikaeläkeläinen
Herkkyyksiä on toisinaan. Meillä oli varastolla jonkin aikaa nainen, joka oli joutunut lähtemään sähkövastuksia valmistavasta firmasta ilmeisesti samankaltaisten oireiden takia. Hän toivoi saavansa vakipaikan varastolla, mutta eihän siinä niin käynyt.
- Minnanen
Ilmeisestikin tuossa vastauksessasi olisi mahdollisesti kyse myös sähkölle herkistyneestä henkilöstä. Oman oireiluni yhdistän noihin muovin päästöihin, koska hiukan samaa tuntemusta koen kun esim uusi astianpesukone kuumenee käydessään.
Jos kyseesä on sähkölämmitys, voi pienen asennuserehtymän seurauksena jossain kohdassa kaapeli olla niin pinnassa, että muovi alkaa jopa sulamaan parketin alla. Mutta epäilen ettei ole siitä kyse. Itse aloittaisin tutkimalla sähkölämmityksen termarit.
Jos taas kyse on vesikiertoisesta, ei oikein voi olla liian kuumana käyvästä lämmityksestä kyse, tai sitten teillä on isompiakin ongelmia. Siinä tapauksessa mieleen tulee lähinnä kuuma pöly, jota pääsisi parketin raosta sisäilmaan. Ei kovin todennäköiseltä kuulosta sekään.- Osa-aikaeläkeläinen
Pienin korjaava homma on ottaa se solumuovi pois parketin alta, jos se sitten auttaa. Muuan tuttu mies teki aikoinaan kaikenlaista itsepintaisen päänsäryn parantamiseksi. Vaihdatti hammaspaikat muovisiksi, laittoi kiukaan vastusten päälle vuolukiviholkit ym. Lääkäri kun sanoi että päänsärkysi taitaa vain olla yritys päästä eläkkeelle. En tiedä millä kipu poistui, mutta en ole kuullut että hänellä se vaiva enää olisi. Muistipuoli hänellä nykyään suurin ongelma on.
Osa-aikaeläkeläinen kirjoitti:
Pienin korjaava homma on ottaa se solumuovi pois parketin alta, jos se sitten auttaa. Muuan tuttu mies teki aikoinaan kaikenlaista itsepintaisen päänsäryn parantamiseksi. Vaihdatti hammaspaikat muovisiksi, laittoi kiukaan vastusten päälle vuolukiviholkit ym. Lääkäri kun sanoi että päänsärkysi taitaa vain olla yritys päästä eläkkeelle. En tiedä millä kipu poistui, mutta en ole kuullut että hänellä se vaiva enää olisi. Muistipuoli hänellä nykyään suurin ongelma on.
Kyllä tuollaisen päänsäryn syy löytyy hyvin läheltä kipukohtaa...
- Anonyymi
Vuotalossa (KVG) oli sisäilmaongelmia yhdistelmällä parketti + vesikiertoinen lattialämmitys. Eli ei käryjen tuotto kovin korkeita lämpötiloja vaadi, kun menee materiaalivalinnat sopivasti pieleen. Tai on ne materiaalit vauroituneet... rakennusmateriaalithan testataan nykyään toimiviksi (mm. M1-luokitus) normaaleissa huoneoloissa (21 °C, RH 50 %). Altistuminen esim. liialle kosteudelle varastoinnin tai asennuksen aikana voi aiheuttaa pysyviä muutoksia ja jopa materiaalin kuivumisen jälkeen jatkuvia emissioita.... näin opittu ainakin liian kostean betonin päälle asennettujen muovimattojen kanssa.
Vuotalossa tilanne korjattiin pistämällä lattialämmitys kylmäksi ja korvaamalla se lämmityspattereilla.
- Minnanen
Kiitos hyvistä pointeista kommentoijille. Tuo pöly ei ole ihan poissuljettu vaihtoehto. Tosin välillä ilmanpuhdistin on työskentelemässä sen varalta ja tuntuu että se ja sen hiili- ja hepasuodattimetkin jo haisevat ja tukkivat nokkaa.
Uskomatonta, ja onneksi ainoastaan 25% porukasta oireilee. Mutta vaikka olen kuukeloinut puoli nettiä kymmeniä tunteja ei vastaavaa ihan löydy. Moni asia viittaa juuri muovinpehmittimien hajoamiseen. Tosin oireilu keskittyy silmä-nenä-suu akselille ja nimenomaan limakalvopuolella, eli ei satu poskiin ihonpäältä vaan ainoastaan poskiontelot, kieli yms. Yöllä ei oiretta ole kun suu ja silmät kiinni. Tosin nenä ei sulkeudu mutta onhan se osittain peiton alla. Kipu on kova poltto/jomotus ja alkaa käydä hermoille kun se on lähes jatkuvaa. Toiset kaupat esim Lidl saavat hiukan vastaavan reaktion aikeeksi oleskeltuani siellä muutaman minuutin. Paljon siellä on avojäöhdytystä ja kova ilmankiertoa, mutta mitä yhtäläistä muovinpehmittimien kanssa..?
Haju, jonka aistin on hiukan kemiallinen, kärymäinen, sähköntyylinen ja toisinaan tulee mieleen jokin kuminen squashpallokin..
Eihän tässä auta muuta kun allergiatestejä alkaa selvittämään. Millähän kummalla nuo muovit yms sinne mukaan saisi🤔- Osa-aikaeläkeläinen
Käyhän Etolassa, vai Etrako se nykyään on. Siellä ainakin aiemmin oli sellainen muovien yms. haju että myyjätkin vähän oireilevat.
- Anonyymi
Nyt täytyy kysyä, että löytykö syy ja jos löyty niin mikä se oli.. Nimittäin itse kamppailen saman ongelman kanssa ja haju juuri tuon kaltainen, mitä kuvailet.. Purin listan, elementtiseinä hiukan ajan saatossa liikkunut ja tiivisteaine ratkennut.. haju tulee selkeästi listan alta, jossa käy melkonen vinkka.. Olen tullut siihen tulokseen, että hajun lähde on ratkenneen seinän aiheuttama mahd. maasta tuleva kosteus ja joko listan liima alkanut haisemaan (lista liimattu paikoilleen, kun elementtiseinä), tai lattian (parketin) muovi, voi olla myös mineraalivilla, joka voi olla seinässä hiukan kostunut...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt täytyy kysyä, että löytykö syy ja jos löyty niin mikä se oli.. Nimittäin itse kamppailen saman ongelman kanssa ja haju juuri tuon kaltainen, mitä kuvailet.. Purin listan, elementtiseinä hiukan ajan saatossa liikkunut ja tiivisteaine ratkennut.. haju tulee selkeästi listan alta, jossa käy melkonen vinkka.. Olen tullut siihen tulokseen, että hajun lähde on ratkenneen seinän aiheuttama mahd. maasta tuleva kosteus ja joko listan liima alkanut haisemaan (lista liimattu paikoilleen, kun elementtiseinä), tai lattian (parketin) muovi, voi olla myös mineraalivilla, joka voi olla seinässä hiukan kostunut...
täällä samaa, joten nostetaan keskustelua
- Anonyymi
Se, että vain osa oireilee, ei ole lainkaan kummallista. Herkkyydessä on suuria yksilöeroja.
- Minnanen
Juu pitääkin käydä nuuhkasemassa Etolassa. Styroksissa on styreeni ja sitäkin varmaan sieltä löytyy. Paljon on löytynyt netistä myös infoa siitä että vuorivillatkin aiheuttavat pienintäkin määrinä isoja oireita. Aloin jo mietttimään josko tuo koneellinen poisto kiskoo rakenteista pölyä ja muuta sontaa.
- Anonyymi
Tismaalleen sama homma meillä. 2010 rakennettu talo. Juuri semmoinen käristyneen paistinpannun tms. haju tulee jos laminaattilattioissa on lämpöjä päälllä. Laattalattiat ei haise, eikä laminaatit jos on lämmitykset poissa. Mitenhän tuota lähtisi korjaamaan? Mikä askeläänieriste kestää lattialämmitystä? Onko lattiabetoni voinut imeä käryä itseensä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset12610862Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1136209Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1635527Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..555396Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut704339Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1334321Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa243807Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät513801Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali133476IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k803078