Joillain on selkeä väärinkäsitys että abortti olisi jonkun seksiholtittomuuden seurausta. Puolet aborteista tehdään perheellisille joilla on jo lapsia. Näin lukee monissa paikoissa.
Ja ylen uutissivuilla (ei uusia). Teiniraskaudet ei ole meillä ongelma kuten maissa missä seksivalistusta ja ehkäisyä ei nuoret saa niin hyvin kuin meillä.
Monet tulee heti raskaaksi kun luullaan että imetys suojaa raskaudelta. Tai sitten vaan ehkäisy pettää kun se kuitenkin useimmissa vakisuhteissa on säännöllisen seksielämän vuoksi.
Jos sitten joku pitää avioliiton tai avoliiton seksielämää holtittomuutena niin se on tietty mielipide mutta kannattaako sitten käyttää elämäänsä muiden seksin ajatteluun kun ei toisten seksikäyttäytymiseen ja aktiivisuuteen voi lailla rajoittaen mitenkään vaikuttaa? Se on perusvietti.
Aborttien kieltäminen ainakaan ei muuta sen sikiön kohtaloa miksikään. Siitä kertoo laittomat abortit.
Puolella jo lapsia ja parisuhde
13
222
Vastaukset
- AsiatAsianaEiRek
Ilmeisesti abortin hankkinut ei ole palstan pää-äänen mielestä Oikea Nainen, vaikka olisi 12 lasta? Sen sijaan, abortin teetättämättä jättänyt, lapsensa huostaanoton vuoksi menettänyt narkkari tietenkin on Oikea Nainen.
"Ilmeisesti abortin hankkinut ei ole palstan pää-äänen mielestä Oikea Nainen, vaikka olisi 12 lasta? Sen sijaan, abortin teetättämättä jättänyt, lapsensa huostaanoton vuoksi menettänyt narkkari tietenkin on Oikea Nainen."
Onhan nämä määrittelyt ja raja-aitojen pystyttämiset aika mielenkiintoisia. Naiseus määräytyy vain lasten myötä, että onko niitä vai ei ja naiseus "nollautuu", jos vaikka joutuu aborttiin tai vaikkei edes tekisi aborttia mutta on sitä mieltä, että abortti on joillekin toisille joskus oikeutettu?
Naiseus ei ole siis lainkaan biologinen juttu, vaan riippuu aborttimielipiteestä? Väite on hieman epäjohdonmukainen sen kanssa, että yleensä nämä vastustajat ovat sitä mieltä, että sukupuolia on ehdottomasti vain kaksi. Eli nainen on nainen, koska sattuu olemaan tietyt orgaaniset elimet, eikä joku kokemus tai tunne ole mikään relevantti sukupuolen tai seksuaali-identiteetin määrittelijä. Mutta nyt onkin niin, että sukupuolen määrää pelkkä aborttimielipide tai se, että on tehnyt abortin tosiaan vaikka olisi ne 12 lasta entuudestaan ja abortti olisi välttämätön jo terveyden säästämisen vuoksi.
- 98556667
Totta, abortteja tekevät Suomessa varmasti ihan yhtä paljon lapsettomat kuin ne, joilla jo on lapsia. Molemmat tapaukset kuuluvat sarjaan "sosiaaliset syyt".
- MoneenJunaan
Juu, onhjan niitä parisuhteessa eläviä, jotka sählää kondomien kanssa, uskoo varmoihin päiviin ja imetyksen suojaavaan tehoon.
Suurin osa perheellisistä käyttää onneksi luetettavampaa ehkäisyä. Sitten on näitä elämäntapaintiaaneja tai hihhuleita, jotka syystä tai toisesta tahtovat elää vaarallisesti.
Sen olen myös elämäni saatossa huomannut, että yleensä kaksi oikein tyhmää ihmistä tahtoo tehdä lisää mahdollisimman monta uutta, pientä, tyhmää ihmistä.»Sen olen myös elämäni saatossa huomannut, että yleensä kaksi oikein tyhmää ihmistä tahtoo tehdä lisää mahdollisimman monta uutta, pientä, tyhmää ihmistä.»
Kuulostaa aivan kiihkeältä uskisperheeltä.
- elinäinkö
Onko siis nämä(kin) sitten niitä joilla on ne huonot olot, elämänhallintaongelmat, päihteet, rahapula, ei ole vanhemmaksi, on väkivaltaa, mielenterveysongelmia jne. joita suosijasakki auliisti aina tarjoilee verukkeeksi tappaa "sosiaalisyillä"? Miksei aiempia, vielä hengissä selvinneitä lapsia ole jo huostaanotettu?
Vai oisko kuitenkin niin että valtaosalla ois kaikki puitteet kunnossa lapsen vastaanottamiseen, mutta kun ei vaan huvita eikä viittitä just nyt? (ja vaikkei oiskaan, niin aina se ADOPTIO on keksitty..)
"Aborttien kieltäminen ainakaan ei muuta sen sikiön kohtaloa miksikään. Siitä kertoo laittomat abortit."
No kyllähän se nyt mitä ilmeisimmin suuremman osan hengen säästäis siitä määrästä jotka nyt kuol.ee abortteihin. Vai oliko tälle mutulles jo jotain todisteitakin näyttää, miten nykyajassaja -oloissa kävis?- 374456t666
"No kyllähän se nyt mitä ilmeisimmin suuremman osan hengen säästäis siitä määrästä jotka nyt kuol.ee abortteihin. Vai oliko tälle mutulles jo jotain todisteitakin näyttää, miten nykyajassaja -oloissa kävis?"
Jos abortti kiellettäisiin Suomessa, niin valtaosa teettäisi abortin tämän jälkeen ulkomailla, käytännössä esim. Ruotsissa. - lueuudestaan
374456t666 kirjoitti:
"No kyllähän se nyt mitä ilmeisimmin suuremman osan hengen säästäis siitä määrästä jotka nyt kuol.ee abortteihin. Vai oliko tälle mutulles jo jotain todisteitakin näyttää, miten nykyajassaja -oloissa kävis?"
Jos abortti kiellettäisiin Suomessa, niin valtaosa teettäisi abortin tämän jälkeen ulkomailla, käytännössä esim. Ruotsissa."niin valtaosa teettäisi abortin tämän jälkeen ulkomailla,"
Ja ne TODISTEET löytyy mistä? Joku ennustaja-eukon mutupalloko siellä taas pyörii vinhassa vauhdissa, mistä näet mitä sitten tapahtuis? - Logiikkaa
lueuudestaan kirjoitti:
"niin valtaosa teettäisi abortin tämän jälkeen ulkomailla,"
Ja ne TODISTEET löytyy mistä? Joku ennustaja-eukon mutupalloko siellä taas pyörii vinhassa vauhdissa, mistä näet mitä sitten tapahtuis?Ei tähän tarvita ennustajia, vaan looginen ajattelukyky riittää.
Suomessa yli 90% aborteista tehdään sosiaalisista syistä. Miksi sosiaalinen syy tehdä abortti katoaisi, jos abortti kiellettäisiin kokonaan? Irlantilaiset naisen käyvät abortissa Briteissä, tässä vain yksi esimerkki. - AsiatAsianaEiRek
lueuudestaan kirjoitti:
"niin valtaosa teettäisi abortin tämän jälkeen ulkomailla,"
Ja ne TODISTEET löytyy mistä? Joku ennustaja-eukon mutupalloko siellä taas pyörii vinhassa vauhdissa, mistä näet mitä sitten tapahtuis?Palstan pää-äänen logiikka on hukassa, mutta sattuuhan sitä.
lueuudestaan kirjoitti:
"niin valtaosa teettäisi abortin tämän jälkeen ulkomailla,"
Ja ne TODISTEET löytyy mistä? Joku ennustaja-eukon mutupalloko siellä taas pyörii vinhassa vauhdissa, mistä näet mitä sitten tapahtuis?»Ja ne TODISTEET löytyy mistä?»
Onko sinulla mitään syytä olettaa, etteivät suomalaiset naiset tekisi silloin samoin kuin kaikissa muissakin abortinvastaisissa länsimaissa asuvat naiset tekevät tänä päivänäkin?
- en-suosittele-koskaan
Abortti taitaa olla venäläinen ehkäisymuoto. Minusta se on elämän tappamista.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod172061Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281684Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3021167- 65929
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53885- 39824
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53795J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31686Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273653Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33612