lähihoitaja vai mielenterveys- ja päihdetyön ammat

Juszi

Pieni kysymys:

Minulla on suunnitelmissa kaksi vaihtoehtoa:

lähihoitaja, josta valintana mielenterveys ja päihdetyön osaamisala
vai mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinto?

Kummassa on parempi työllisyys ? Kumpi parempi vaihtoehto?

Onko lähihoitajan tutkintoa mahdollista suorittaa kokonaan oppisopimuksella? Minulla on sellainen kuva, että ensin monet menevät kaikille yhteisiin opintoihin, jonka jälkeen on mahdollisuus oppisopimukseen. tai jos ei onnistu, niin koko lähihoitajan tutkinto koulunpenkillä.

Suoraan kai koko tutkintoa ei pääsee oppisopimuksella suorittamaan , jos ei hoitotyöstä mitään kokemusta ole. Vai miten on?

Entä päihdetyön tutkinto onko siinä sama juttu?

Olen koulutukseltani teologian maisteri ja ylioppilas. Maisterin tutkinto sisältää opintoja mielenterveteen liittyen. Sukupuoleltani olen mies.

3

434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SKPasialla

      Ei kannata maisterin lähteä itseään työläiseksi lukemaan. Ellet sitten uskovainen kommunisti kuten Kari Peitsamo.

    • Aikuisopiskelija53

      Käytännössä molemmat tukee toinen toisiaan, itse opiskelin mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinnon. Käytännössä tämä ei kuitenkaan riitä vaan on hyvä olla myös lähihoitajan paperit taskussa, jotta on parempi mahdollisuus työllisytyä. Samoin lähihoitajan paperin omaavat opiskelevat usein myös mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinnon itselleen.

    • kwflawflw

      Luulitkos työllistyväsi? Moni kyseisen lähihoitajan linjan käynyt päätyy vanhustenhoitajaksi, koskapa mielenterveys-ja päihdepuolen työpaikkoja ei yksinkertaisesti ole. Se sektori on ajettu alas jo 90-luvulla. Pelkällä ammattitutkinnolla ei tee juurikaan mitään. Sellaisen hankkivat ne, jotka ovat jo pitkään olleet ko.työssä (muulla koulutuksella tai suhteilla päässeet) ja tarvitsevat vain jonkin nimellisen pätevyyden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2627
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      116
      2323
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1648
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      193
      1156
    5. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1068
    6. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      49
      1063
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      981
    8. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      783
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      783
    10. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      754
    Aihe