Kun kohta taas on opiskelupaikkojen haku käsillä, niin kysyisinkin seuraavaa:
Paljonko eri oppilaitoksissa (yliopistot, ammattikorkeakoulut, keskiasteen oppilaitokset) on kiintiöity aloituspaikkoja saamenkielen taitoisille?
Miten kielen osaaminen testataan?
Kiitän etukäteen vastauksista
Saamenkielisten opiskelupaikat
3
2984
Vastaukset
- Áhkoš
Tietääkseni ilman testiä selviävät saamen äidinkielen yo-kokeen suorittaneet. Muut joutuvat kielikokeeseem ainakin yliopistoon pyrittäessä. Saamenkielisille on kiintiöitä Oulun ja Lapin yliopistoihin 1/tiedekunta, opettajakoulutukseen voi olla useampia paikkoja. Toisen asteen ja amkin kiintiöistä en tiedä. SAAKin voi tietysti aina saamen kielen taidosta olla hyötyä.
Oletko hakemassa?- nieiddas
Hei!
Oulun okl:ssa on viis kiintiöpaikkaa saamentaitosille... pitäis taas hakea...
- ...
Oulun yliopistolla seuraavaa: (lähde: www.oulu.fi)
Humanistinen tiedekunta:
-Informaatiotutkimuksen koulutusohjelmaan otetaan lisäksi omana kiintiönään yksi (1) saamen kielen taitoinen opiskelija.
Kasvatustieteiden tiedekunta:
-Luokanopettajan koulutuksessa saamenkielisten opiskelijain kiintiö on viisi.
-Oulun varhaiskasvatuksen koulutuksessa saamenkielisten opisklijain kiintiö on kaksi.
Luonnontieteellinen tiedekunta:
-Biologian koulutusohjelmassa saamelaiskiintiö yksi (1) paikka.
Lääketieteellinen tiedekunta:
-Lääketieteen koulutusohjelmaan voidaan valita varsinaisen aloituspaikkamäärän ulkopuolella
omana kiintiönään enintään yksi (1) saamen kielen taitoinen, valintakokeen hyväksytysti suorittanut
hakija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3702864SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662294Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis691610- 1401552
- 691159
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021029Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264965Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li9946- 39821