Onko palstalla kortinpelaajia,pelaatteko netissä,vai "ringissä"?
Itse tulee pelattua sököä ja marjapussia silloin tällöin kavereiden kanssa,ja netissä pasianssia.
Itse tulee pelattua sököä ja marjapussia silloin tällöin kavereiden kanssa,ja netissä pasianssia.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ne ajat on taaksejäänyttä, nuoruuteen ja työmies aikakausille.
Pasianssia pelasin aidoilla korteilla ehkä kymmenisen vuotta sitten.
Hetken aikaa netissä, sittemmin se jäi.
Veikkauksessa pelaan raakalla rahalla.
Mä pelaan korteilla ennen joulua. Lähetän vanhanaikaisesti kortteja ja mietin valitessa, että tuo tuolle ja tuo tuolle.
Matkoilla porukalla on pelattu ristiseiskaa iltaa istuen tai sadetta pidätellen.
Kortista tuli mieleen kun sain kortin Kyprokselta....se kesti kaksikuukautta tulla...en tiedä kummassako päässä se seikkaili...aika kummallista kun osoite ja postinumero oikein...
Noin voi käydä. Dan Marinosta laitoin vuosia sitten korttiläjän tänne tutuille, mutta pudotin varmaan vääränväriseen laatikkoon. Kummallista, jos kortissa on postimerkki, kummallinen nimi ja Finland, niin eikö tyhjentäjä laittaa ulkolaiseen postiin. Höh.
Ja siitäpä muistui: siellä olen syönyt elämäni huonoimman pizzan.
Eikä mikään Dan vaan San Marino...
Eivätkä ne kortit tulleet koskaan Suomeen.
Mutta sitten testasin havaintokykyä. Mulla oli eri puolilta kortteja reissusta, ostin kotimaiset merkit ja laitoin käpykyläni postista. Hah. Perille menivät ja yksi huomasti, mistä postitettu.
Minäkin oon käynyt kerran San Marinossa ....minivaltiossa...tykkäsin kyllä mutta en varmaan sieltä kuitenkaan lähettänyt kortteja...Posti kulkee ja Kusti polkee...hehj
Pelaan mielelläni korttia,”ringissä”pelaan kerran viikossa bridgeä, se peli on vienyt mennessään. Olen vasta pari vuotta sitä pelannut porukassa ja se on kivaa, odotan suorastaan peli-iltaa.
Bridge on taktinen tikkipeli ja se tekee hyvää muistille, aina oppii uutta ja koskaan ei voi hallita kaikkea.
Lisäksi pelaan sitä päivittäin netissä robotin kanssa tai usein menen myös pöytään netissä ja pelaan yhdessä nimimerkkien kanssa.
Sukulaisringeissä pelataan usein skipboa ja muita tikkipelejä ja joskus pokeria sitä ihan rahasta viisipennisillä, kimpassa sitten voitot törsätään hyvänteväisyyteen.
Pelaan myös pienten kanssa muistipelejä.
Itsekin pelaan kerran viikossa "ringissä" bridgekerhon pelit, minkä lisäksi satunnaisesti BBO:ssa. Olen pelannut kymmeniä vuosia. Varsinkin partnerin vaihtuessa tulee uusia tilanteita, joissa täytyy improvisoida ja toivoa, että partneri pystyy päättelemään oman ajatuksenjuoksuni. Aina oppii uutta ja ehkä se pitää yläpään kunnossa tai ainakin toiminnassa.
Tykkään pelata pelikorteilla. On mun heiniäni ne.
Tosin aniharvoin enää pelaan, koska tuttavapiiri on sen sorttisia, etteivät osaa pelata korteilla.
Nuorimman pojan kanssa pelataan, kun tulee kotona käymään, mutta koska käy perin harvoin, niin eipä hänenkään kanssa pelata paljoa.
Pasianssia en pelaa. Äiti eläessään pelasi pasianssia harva se päivä.
Silloin tällöin voin vetästä netissä pokeripelin. 6 hengen pöytään menen ja melkein aina tuun joko ekaksi tai tokaksi. Voittaja saa vähän isomman summan rahaa ja toiseksi tullut pienemmän summan. Muut jää nuolemaan näppejään.
Pokeria pelaan yleensä vain yhden pelin, koska yksi peli kestää sen verran kauan, että kun se loppuu niin ei jaksa enää keskittyä toiseen peliin.
Töissä muistipeliä ihan pienten oppilaiden kanssa. Tänään vien yhdelle oppilaalle muistipelipalkinnon. Hävisin viime viikolla taistelun.