En ota vastuuta siitä, kun autoni alle hurauttaa pimeässä pyöräilijä/kävelijä tummissa vaatteissaan ilman heijastimia. Pösilönä pää alaspäin taivutettuna vahdataan kännykkää, sivuille tai mihinkäänpäin katsomatta, nuorisolla kuulokkeet korvilla. Eikä kuljeta edes suojatietä pitkin, kun mennään päättömänä yli autotien mistä sattuu!Heijastimet esiin, tarkkaavaisuutta liikenteessä koskien jalankulkijoita/pyöräilijöitä/mopoilijoita! Wituttaisi ihan sikana mällätä autolla jonkun kamikatse-liikkujan yli! Kuka saa tuomion? Autoilija> varomattomuus liikenteesä, sekä kuolemantuottamus...eihän sitä voi kuollutta tuomita, joka jää pöljyyksissään auton alle ja kuolee.
Näkyminen pimeällä
lillervokunna
12347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
heijastimet esiin kaikille.myös autoilijalle,kun nousee autosta ja lähtee kävelemään esim. kauppaan.
Kyllä se joka kävelee välinpitämättömästi ajavan auton alle niin, että autoilja ei voi tehdä onnettomuuden välttämiseksi mitään, tuottaa vamman tai kuoleman ihan itse itseleen, autoilija on siihen syytön? Mutta että miten suomessa, onko niin, että vika on autoilijan? onko suomen laissa mätää?
kumpaa nyt tarkoitat?kävelee ,välinpitämättömästi ajavan auton alle,vai kävelee välinpitämättömästi????
Mulla on pyörässä/vaatteissa valot, heijastimet. Siitä huolimatta meinasin torstaina jäädä auton alle, koska autoilija jätti huomioimatta kolmion osoittaman väistämisvelvollisuuden. Autoilija väisti kyllä autoilijat, mutta kevyttä liikennettä ei autoilijan mielestä tarvinnut enää väistää, vaikka kolmio niin määräsi. Kyseisessä paikassa oli selkeä näkyvyys myös kevyen liikenteen väylälle.
Olisiko teillä arvoisat autoilijat ajatuksia, että milloin ajattelitte noudattaa väistämisvelvollisuuttanne myös kevyttä liikennettä kohtaan?
Minä olen varovainen liikenteessä, en luota liikennemerkkeihin, en ylitä suojatietä ennenkuin katson jokapuolelle, käytän heijastimia, valoja, autoillessani olen tosi tarkkana, ei kannata luottaa sokeasti mitä valot ja merkit säätää. Onko niin vaikeaa havainnoida ympärillä olevaa liikennettä/kulkijaa? Näin syksypimeällä kannattaa olla tosi tarkkana, ettei kosahda!
Olen varovainen liikenteessä, en mene miten tahansa.
Jotenkin heijastimet turhaksi, autoilijoista ei kuitenkaan tiedä meneekö vai eikö mene.
Pysähdy aina, jos ei ole autoja.
Lehtikankaalla erään kerrostaloalueen pihapiiri ja autopaikat ovat koululaisten oikomispaikkoja mennessä kouluun , vaikka pitäisi mennä kävely/pyöräteitä pitkin. Lähdin töihin yksi aamu, peruutin, läheltäpiti tilanne kun jonne suihki auton takaa yhenäkin mihinkään katsomatta...kerrostalomme alue on yksityinen, joten opettakaa ne muruset käyttämään pyöräteitä, ennenkuin vahinko sattuu..jookosta?
peruuttavan täytyy olla varma,ettei takana ole mitään/ketään.ei kenelläkään autoilijalla pidä olla niin kiire peruuttaessaan,ettei ehdi nähdä takana olevia,tai ohi meneviä.eiköhän toi jo autokoulussa opeteta?
Yksityisen kerrostaloalueen parkkipaikka, tai piha ei ole yleinen oikomistie. Toki kun peruuttaa autolla, katsotaan taakse, ehheh...mutta kun se oikoja suhahtaa salamannopeasti pyörällä ilman valoja, ilman varomista yhtäkkiä sieltä jostain...ei edes kerkeä näkemään suihkijaa...kun sitten kopsahtaa(toivottavasti ei), niin loppupelissä kun tuomioita jaetaan, voidaan osoittaa pyörätien paikat, sekä kylteissä maininta: Yksityisalue. Revi siitä.
olipa alue miten yksityinen tahansa,niin autoilijan täytyy peruuttaessaan varmistaa,ettei takana ole,eikä viereltä suihki jonnet.kyllä autoa ajavan/peruuttavan täytyy nää hommat osata.tai sitten ,kävele itse jos et hallitse noita asioita.
Hallitsetko sinä tapahtuman maantiellä, kun hirvi juoksee autosi eteen yhtäkkiä? Pimeällä, arvaamatta? Et hallitse tilannetta, vaikka miten noita neuvojasi jaat. Sama se on äkkiarvaamattoman penskan hurautus auton eteen tai taakse.
Laiskat vanhemmat opastaa jälkikasvulleen oikotien koululle, kun itse ovat niin laiskoja. Autolla mennään metrin matka, liikuta ei.