Hyvä vuokranantaja pk-seudulta??

nightmare_house

Onko olemassa mitään hyvää vaihtoehtoa VVO:lle? Alkaa mielenterveys kärsiä pahasti. Helvetin huonosti rakennettu (äänieristys v.2011 kämpässä olematon) ja ulkomaalaiset lapsiperheet valtaa rapun. Täältä on lähtenyt suurin osa mukavista suomalaisista, asukkaiden vaihtuvuus on suurta. Lasten leikit kuuluu 24/7 asuntoon, samoiten ylhäältä toisesta päästä kuuluu koiran haukkuminen kun omistaja lähtee aamulla aina siihen asti kun lähden iltavuoroon. Iltapäivisin täällä juoksee ja kirkuu 8-10 lasta, ei mitään rauhaa = parempi olla illat töissä.

Kaikki äänet ylhäältä jostain tulevina kantautuu tuolta ilmanvaihto venttiileiden takaata (vaatekaapit ylälevy jossa kaksi ilmastointi juttua yhdistettynä liesituulettimeen). Ainoa aika milloin saa omassa kämpässä olla rauhassa on yöllä, tosin silloinkin joku pudottelee tavaroita lattialle ja kolkkaa patteria usein. Korvatulpat päällä nukutaan aina tässä asunnossa. En ole ikinä asunut näin karmeassa asunnossa. Ymmärtäisin jos suoraan yläpuolelta tulee tämmöisiä ääniä mutta ei. Isännöitsijää ei kiinnosta kun asian otin puheeksi, kuuluu kerrostalo asumiseen ja nykypäivisin rakentaminen tehdään usein "halvemmalla".

Mitä tulisi ottaa huomioon uutta kämppää etsiessä?

Ylin kerros ja normaalia kalliimpi (takaa että tietyt äänet ei kuulu läpi).

Ei VVO/Sato/Newsec , näistä eniten negatiivista juttua. (Ei mielellään ulkomaalaisia koska nämä huutavat ja mölöttävät eivätkä ota muita asukkaita huomioon. Lapset hakkaa lattioita, pelaa pallopelejä kotona aamusta iltaan arkisin ja viikonloppuisin. Bonuksena virolaiset pitää kemuja perjantaisin välillä ja pitää täten hereillä aamun tunneille asti. )

Mahdollisimman uusi (äänieristys astetta parempi).

Kerrostalo kaksio mielellään pk-seudulta. Maksan 100-200€/kk enemmän (800-1000€) mieluusti jos saa olla rauhassa omassa kodissa.


Kiitos etukäteen vinkeistä!

7

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HauturinMuna

      Hautaustoimisto. Voimia omaisille.

      • Voihann

        Nyt pistit pahan ;))) tuli nauru lihaksille töitä


    • omakotijarauha

      Mikset harkitse omakotitaloa? täten saisit olla omassa kodissa ilman niin paljoa meluavia naapureita. Jotkut seinänaapurit ovat kuin suoraan helvetistä ja keskittävät kaiken aikansa huutamiseen ja häiriköintiin, takuulla sellaiset myös hajottavat ja sotkevat asuntojaan ja rappua.

    • rillumarei-ralli

      800-1000€ pitäisi jo irrota asoasunto pks seudulta. Siis käyttövastike sekä asuntolainanlyhennys tuolla hinnalla. Asujaimisto on oleellisesti parempaa kuin jossain Sato/Lumo/VVO vuokraläävässä. Samoin jonain päivänä olet maksanut asuntolainan ja sitten sinulla on varallisuuserä jonka voit realisoida muuttamalla pois, tai voit käyttää sitä pankille reaalivakuutena lainaamisessa tai jatkaa asumista asossa maksaen vain käyttövastiketta ja saat siitä tavallaan jotain 300 euroa säästöä/"korkoa" joka kuukausi halvemman vastikkeen muodossa kuin jos asuisit vuokralla

    • NewSecParas

      Kannattaa tutkia NewSec vuokra-asunto tarjonta. NewSec on merkintekijä ennen muita. Parasta isännöintiä. Remontit tehdään ajallaan. Kodisto.fi siellä helposti löytyy asunto.

    • kokemukseni

      itse olen taas ajatellut palata VVO:n asumiseen. - VVO_lta itselläni vain hyviä kokemuksia/laatua !

      • Eli olet vasuri, joka valmis tukemaan kuolinkamppailua käyvän ay-liikkeen sinua kuppaavia johtohenkilöitä???

        Vuokraa nyt hyvä ihminen vapailta markkinoilta, saat samanveroisen asunnon 30-40 % halvemmalla!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1581
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1001
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      912
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      886
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      760
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      756
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      339
      704
    9. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      696
    10. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      59
      686
    Aihe