Kumpaanko kannattaa suuntautua?

tiedettäkoodaukseen

Kumpiko seuraavista kuvitteellisista tapauksista on kiinnostavampi työnantajille? Miksi?

A ja B ovat opiskelleet samanlaisen maisterin tutkinnon IT-alalta. A on tämän ohella opetellut hirveän monta kieltä itsekseen ja pyrkii valitsemaan ongelmaan näppärimmän kielen osaamiensa joukosta. B on maisterin tutkinnon ohella panostanut myös soveltavaan matematiikkaan, tilastotieteeseen ja fysiikkaan ja on tehnyt erilaisia mallinnusprojekteja itsekseen.

9

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koudari

      Riippuu vähän tapauksesta, mutta yleisemmin ottaen varmaan A olisi kiinnostavampi. Hän pystyy heti tekemään tuottavaa työtä eli koodaamaan.

      Vähemmän on firmoja, missä tarvitaan enemmän tuollaista "teoreettista" osaamista.

    • Riippuu

      A kehittäjäksi, B esimerksi data scientistiksi.

      Molemmille on kysyntää, mutta A:lle enemmän.

    • paskapertti

      B - Valitettavasti tollasella akateemisella pingottamisella ei saa töitä yliopistoa itseään tai muutamaa niche-hommaa kuten data scientistia lukuunottamatta. Ketään ei kiinnosta, jos oot käyny kurssit tai opintokokonaisuudet X, Y tai Z, koska työkokemusta tosielämän tarvitsemista jutuista on pyöreä nolla.

      A - Paljon paremmat mahdollisuudet saada töitä, koska osoittaa sisäsyntyistä kiinnostusta ja harrastuneisuutta. Tosin ei oo mikään itseisarvo opetella hirveää määrää kieliä, vaan pari riittää. Tärkeämpi on näyttää et on tehny niillä jotain hyödyllisiä projekteja ja iskee ne GitHubiin näytille. Tee vaikka full stack -devaajan tyyliin joku web/mobile appis ja sille bäkkäri AWS:aan serverlessin päälle käyttäen AWS:n ekosysteemin palveluita, niin takaan ettet montaa päivää oo työttömänä.

    • BeiA

      Mitä järkeä on osata lukemattomia kieliä jos ei ole mitään sanottavaa? A:n hommat ulkoistetaan Intiaan, B:n osaaminen halutaan pitää talon sisällä. Ilman muuta siis kannattaa olla B mieluummin kuin A.

      • tyhjätpuheet

        Kyllä se on näin. Koodajat osasivatpa tällä hetkellä vaikka viittä eri kieltä loistavasti joutuvat uusimaan oppinsa aina tietyin väliajoin kokonaan uudestaan.
        Tietysti algoritmien vääntämisen osaaminen pysyy samana mutta näitä ohjelmoitsijoita tulee ulkomailta koko ajan lisää.


      • l23h434lg54

        Mutta niin intiasta tulee kuin ei tarvitse edes hakeakaan...mutta suomalaiset tekevät näitä henkilöstöpäälliköiden hommia, joihin valitaan:

        Vähintään 20.... tietokonepelaamista heheheh :D


    • paljonviallisiajätskejä

      Jäätelöiden myyjä olisi varmasti hyvä paikka aina, tytöille ainakin, mutta sitten jos on huonot kelit niin tyttöjä harmittaa: ei tule asiakkaita vaikka kuinka yrittäisin mainostaa :D

      Vähän kuin Linux-järjestelmissä: ei ole asiakkaita :D:D

    • sittentulipotkut

      Tämä nainen olisi kuitenkin ilmeisesti tulossa henkilöstöpäälliköksi firmaasi?

    • omatsydeemit

      On hyvä että on kokeillut useita koodauskieliä. Kokeilunhalu ja uteliaisuus. Siitä kaikki homma lähtee. Jossain vaiheessa on vain osattava valita itselle antoisimmat ohjelmointikielet. Niitä ei voi olla montaa. Vain siten voi nousta mestaristasolle. Ei niinkään kannata miettiä mikä työnantajaa kiinnostaa. Enempikin kannattaa panostaa siihen mikä itseä suuresti kiinnostaa ja saa liekkeihin. Vain siten voi nousta top-ten tasolle omassa tekemisessään. Tarjota omaa huippuosaamista jota muilla ei ole. Normityönantaja kun ei ymmärrä sellaista edes kysyäkään kun ei asiasta mitään tiedä.

      Itsekin nuorena insinöörinä (koneinsinööri) ajattelin että kannattaa tehdä juurikin sitä mistä työnantaja(t) on kiinnostunut. Myöhemmin opin kantapään kautta että ajatteluni oli totaalisen väärä. Jos tekee ensisijaisesti vain sitä mistä työnantaja(t) on kiinnostunut jää varmasti normaalijakauman kyttyrään mr. Nobodyksi. Tusinamaakariksi joka voidaan helposti korvata. Fiksu panostaa niin että sijoittuu normaalijakauman oikeaan reunaan.

      Jos koodaaminen ei ole se oma rakas juttu niin tekee jotain muuta mikä saa liekkeihin. On löydettävä se oma spesiaalijuttu. Oman älynsä puitteissa. Vaikkapa kilpapurjeveneiden pohjien tervaaminen. Tärkeintä että valinta on täysin ikioma ja tavoitteena omassa tekemisessä on olla se huippu. Pirun hyvä. Siihen normaalijakauman kyttyrään ei saa jäädä maleksimaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      126
      11141
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      190
      6550
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5641
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5071
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      148
      4390
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      70
      4067
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3624
    Aihe