Kumpaanko kannattaa suuntautua?

tiedettäkoodaukseen

Kumpiko seuraavista kuvitteellisista tapauksista on kiinnostavampi työnantajille? Miksi?

A ja B ovat opiskelleet samanlaisen maisterin tutkinnon IT-alalta. A on tämän ohella opetellut hirveän monta kieltä itsekseen ja pyrkii valitsemaan ongelmaan näppärimmän kielen osaamiensa joukosta. B on maisterin tutkinnon ohella panostanut myös soveltavaan matematiikkaan, tilastotieteeseen ja fysiikkaan ja on tehnyt erilaisia mallinnusprojekteja itsekseen.

9

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koudari

      Riippuu vähän tapauksesta, mutta yleisemmin ottaen varmaan A olisi kiinnostavampi. Hän pystyy heti tekemään tuottavaa työtä eli koodaamaan.

      Vähemmän on firmoja, missä tarvitaan enemmän tuollaista "teoreettista" osaamista.

    • Riippuu

      A kehittäjäksi, B esimerksi data scientistiksi.

      Molemmille on kysyntää, mutta A:lle enemmän.

    • paskapertti

      B - Valitettavasti tollasella akateemisella pingottamisella ei saa töitä yliopistoa itseään tai muutamaa niche-hommaa kuten data scientistia lukuunottamatta. Ketään ei kiinnosta, jos oot käyny kurssit tai opintokokonaisuudet X, Y tai Z, koska työkokemusta tosielämän tarvitsemista jutuista on pyöreä nolla.

      A - Paljon paremmat mahdollisuudet saada töitä, koska osoittaa sisäsyntyistä kiinnostusta ja harrastuneisuutta. Tosin ei oo mikään itseisarvo opetella hirveää määrää kieliä, vaan pari riittää. Tärkeämpi on näyttää et on tehny niillä jotain hyödyllisiä projekteja ja iskee ne GitHubiin näytille. Tee vaikka full stack -devaajan tyyliin joku web/mobile appis ja sille bäkkäri AWS:aan serverlessin päälle käyttäen AWS:n ekosysteemin palveluita, niin takaan ettet montaa päivää oo työttömänä.

    • BeiA

      Mitä järkeä on osata lukemattomia kieliä jos ei ole mitään sanottavaa? A:n hommat ulkoistetaan Intiaan, B:n osaaminen halutaan pitää talon sisällä. Ilman muuta siis kannattaa olla B mieluummin kuin A.

      • tyhjätpuheet

        Kyllä se on näin. Koodajat osasivatpa tällä hetkellä vaikka viittä eri kieltä loistavasti joutuvat uusimaan oppinsa aina tietyin väliajoin kokonaan uudestaan.
        Tietysti algoritmien vääntämisen osaaminen pysyy samana mutta näitä ohjelmoitsijoita tulee ulkomailta koko ajan lisää.


      • l23h434lg54

        Mutta niin intiasta tulee kuin ei tarvitse edes hakeakaan...mutta suomalaiset tekevät näitä henkilöstöpäälliköiden hommia, joihin valitaan:

        Vähintään 20.... tietokonepelaamista heheheh :D


    • paljonviallisiajätskejä

      Jäätelöiden myyjä olisi varmasti hyvä paikka aina, tytöille ainakin, mutta sitten jos on huonot kelit niin tyttöjä harmittaa: ei tule asiakkaita vaikka kuinka yrittäisin mainostaa :D

      Vähän kuin Linux-järjestelmissä: ei ole asiakkaita :D:D

    • sittentulipotkut

      Tämä nainen olisi kuitenkin ilmeisesti tulossa henkilöstöpäälliköksi firmaasi?

    • omatsydeemit

      On hyvä että on kokeillut useita koodauskieliä. Kokeilunhalu ja uteliaisuus. Siitä kaikki homma lähtee. Jossain vaiheessa on vain osattava valita itselle antoisimmat ohjelmointikielet. Niitä ei voi olla montaa. Vain siten voi nousta mestaristasolle. Ei niinkään kannata miettiä mikä työnantajaa kiinnostaa. Enempikin kannattaa panostaa siihen mikä itseä suuresti kiinnostaa ja saa liekkeihin. Vain siten voi nousta top-ten tasolle omassa tekemisessään. Tarjota omaa huippuosaamista jota muilla ei ole. Normityönantaja kun ei ymmärrä sellaista edes kysyäkään kun ei asiasta mitään tiedä.

      Itsekin nuorena insinöörinä (koneinsinööri) ajattelin että kannattaa tehdä juurikin sitä mistä työnantaja(t) on kiinnostunut. Myöhemmin opin kantapään kautta että ajatteluni oli totaalisen väärä. Jos tekee ensisijaisesti vain sitä mistä työnantaja(t) on kiinnostunut jää varmasti normaalijakauman kyttyrään mr. Nobodyksi. Tusinamaakariksi joka voidaan helposti korvata. Fiksu panostaa niin että sijoittuu normaalijakauman oikeaan reunaan.

      Jos koodaaminen ei ole se oma rakas juttu niin tekee jotain muuta mikä saa liekkeihin. On löydettävä se oma spesiaalijuttu. Oman älynsä puitteissa. Vaikkapa kilpapurjeveneiden pohjien tervaaminen. Tärkeintä että valinta on täysin ikioma ja tavoitteena omassa tekemisessä on olla se huippu. Pirun hyvä. Siihen normaalijakauman kyttyrään ei saa jäädä maleksimaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe