Android päivittelee ohjelmia miltei joka päivä. Kaikenlaisia appseja päivitellään ja päivitellään.
Miksi esim. LASKIN ja TASKULAMPPU pitää ajoittain päivittää?
Miksi esim. LASKIN ja TASKULAMPPU pitää ajoittain päivittää?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nää on varmaan joko itse asennettuja tai laitteen valmistajan turhia sovelluksia.
Jos olet asentanut google play kaupasta jotain random laskin/taskulamppu sovelluksia ne voi olla erittäin haitaillisia jos ne pääsevät lukemaan tekstiviestejä.
Asenna googlen/microsoftin tekemät sovellukset. Androidissa 5 pitäs muutenkin olla taskulamppu. Laskin on myös. Älä asenna muita tietoturvan nimessä.
Höö tokkopa Microsoft mitään Android-appseja värkkää?
On niitä parisenkymmentä: https://play.google.com/store/apps/developer?id=Microsoft Corporation&hl=fi
Tekstiviestejä pimeässä lukiessa tarvitsee taskulamppua, ja sen vuoksi lampun on nähtävä tekstiviestit.
Kaikki googlen vakoilusysteemit pois Androidista ja tilalle Microsoftin laatusoftaa, kuten Launcher, Outlook yms.
Mutta onko se MS sittenkään sen parempi? https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/197682-kansanedustaja-windows-10-laillista-vakoilua-moni-ei-ymmarra-tata
On, MS ei juorua tietojaan muille.
Kyllä se juoruaa. Nimittäin kaiken Jumalalle NSA:lle!
Ei tarvitse arvailla, kun lukee statementin: https://privacy.microsoft.com/fi-fi/privacystatement
Tietojen jakamisosuus menee näin (huomaa laillisuusseikat):
Syitä siihen, miksi jaamme henkilökohtaisia tietoja
Jaamme henkilökohtaisia tietoja luvallasi, jotta voimme suorittaa pyytämäsi tai valtuuttamasi tapahtuman tai tuotteen tarjoamisen. Jaamme tietoja myös Microsoftin valvomien konserniyhtiöiden ja tytäryhtiöiden sekä puolestamme toimivien toimittajien kanssa lain niin vaatiessa tai vastauksena juridiseen prosessiin. Näin voimme suojella asiakkaitamme, suojata ihmishenkiä, pitää yllä tuotteidemme turvallisuutta ja suojella Microsoftin ja sen asiakkaiden oikeuksia ja omaisuutta.
Täytyyhän ne päivittää että uudet vakoiluominaisuudet saadaan käyttöön.