Olisiko jotain nopeaa infoa miksi bulb mode siirtyy time modelle, kun valitsee langattoman kaukosäätimen. Manuaalitilassa singleshotissa on haluttu bulb mode star trailssia kuvattaessa "oletuksena", mutta kun vaihdan kaukosäädin tilaan, kamera menee time-modeen......mikä siis avuksi?
Nikon d60 bulb-time
5
200
Vastaukset
- jkdjhejwfhg
Tarkoitatko sellaista pilipali IR-kaukosäädintä, joka toimii muutaman metrin?
Sellainen on täysin arvoton ja toimii vain tietyissä kuvaustiloissa. Jos kamerassa ei ole laukaisinpistukkaa niin peli on came over.
Katsoin Kameran ohjeita, eikä niissä löytynyt mitään mahdollisuutta millekään muulle kaukolaukaisimelle. Jos liitin olisi, niin muutamalla kympillä olisi saatavissa langattomia ja langallisia kaukolaukaisimia. Langattomat toimii 100 m ja mahdollistaa kaikki kameran toiminnat.
Sinun tapauksessasi langallinen olisi melkain parempi, koska sen voi lukita valotuksen ajaksi, eikä tarvitse painaa kytkintä kokoajan.
Aina on tietysti mahdollista itse rakentaa systeemi, joka painaa laukaisijaa.- Tyhmäkö
Tarkoitan juuri langatonta mallia, mutta tarkoitin tilannetta missä ensin valitsen manualin sitten bulb moden ja sen jälkeen valikosta vaihdan single shotin kaukosäädin toiminnoksi. Vaihtamisen jälkeen bulbbi vaihtuu time modelle automaattisesti ja muistaakseni time modella aika on "vain" 30min ja pitäisi saada 1h. Itse kaukosäädin kyllä toimii.
- fknhdjshg
Tyhmäkö kirjoitti:
Tarkoitan juuri langatonta mallia, mutta tarkoitin tilannetta missä ensin valitsen manualin sitten bulb moden ja sen jälkeen valikosta vaihdan single shotin kaukosäädin toiminnoksi. Vaihtamisen jälkeen bulbbi vaihtuu time modelle automaattisesti ja muistaakseni time modella aika on "vain" 30min ja pitäisi saada 1h. Itse kaukosäädin kyllä toimii.
Kaukosäätimessä ei ole pidempää aikaa?
Eikös se toimi siten, että kamera on täydessä manuaalissa B-tilassa.
Kun kamera on B-tilassa ei millään muulla ole merkitystä, kuin sillä, että kamera pysyy lauenneena haluamasi ajan, tuon tunnin. lähettimen pitää pystyä lähettämään laukaisusignaalia tuon tunnin ajan.
Vika on siis tuossa kaukolaukaisijassa. Kun kamera on B-tilassa ei kamera voi alkaa toista valotusta, eli sarjaa, ennenkuin ensimmäinen valotus on loppunut ja suljin vapautettu valotustilasta.
Itse olen käyttänyt laukaisukaapelia, jonka voi lukita manuaalisesti, tai kytkeä ajastimeen, mutta sellainen ei tuossa Nikonissa onnistu, pitää hankkia vähän kalliimpi malli.
Tunnin ajassa ei vartti merkitse juuri mitään valotuksellisesti, mutta jos kuvaat tähtien vanoja on sillä merkitystä.
- kuuuukkeli
Nikonista en tiedä, mutta ainakin Canonin IR-kaukolaukaisin toimii bulb-tilassa niin, että ensimmäinen painallus aloittaa valotuksen ja toinen painallus lopettaa sen.
- fhjerhwh
Niinhän sen pitäisi kunnon vermeissä olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k682610Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel512068Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä92006Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien521739Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1511558Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241236Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️68935Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘62923Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää
Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka119918- 67916