Miksi ei ole sellaista ehtoa että kunnanjohtajan tulisi asua siinä kunnassa missä toimii kunnanjohtajana? Nyt menee kunnanjohtajan maksamat verot Jyväskylään!
Ei varmaan Hankasalmen kunnan asiat paljoa kunnanjohtajaa kiinnosta kun asuu muualla!!
Onko OIKEASTI Hankasalmi hyvän arjen kunta kuten sitä niin mainostetaan?
Miksi kunnanjohtaja asuu Jyväskylässä?
21
401
Vastaukset
- Ihmettätäälläkin
Sitäpä ihmettelen minäkin Konnevedellä. Kunnanjohtaja asuu Tikkakoskella, entisellä työpaikkakunnalla, oli armeijan palveluksessa, josta jäänyt eläkkeelle...erikoista kumpikin tapaus.
- kekkonen-jr
kunnanjohtajan työt ovat sellaisia kiertopalkintovirkoja, jotta valitsijoilla ei pysy selvillä kuka asuu missäkin. Virasta siirrytään toiseen kuin sukkia vaihtaessa. Suomen järjestelmä on sellainen, että sivustaseuraajien ei auta kuin ihmetellä kastijaon periaatteita. Kaverit jakavat virat kavereilleen ja muille almuja.
- 890987687
Jos miehestä ei ole muuhun niin tehdään siitä kunnanjohtaja vai kuinka se sanonta menikään? Sivustaseuraaja ei todellakaan voi asialle mitään mutta aina voi valita asuinpaikkakuntansa sen mukaan kuinka siellä nämä asiat hoidetaan, kyllä kunnanhallituksen kuuluisi asiat järjestää niin että myös kunnanjohtaja maksaa veronsa siihen kuntaan missä toimii kunnanjohtajana! Tätä ei Hankasalmen junttieinarit kunnanhallituksessa tajua, ovat kuin lehmät laitumella onnellisina.
- felixsteiner
Joo kyllähän se kertoo jotakin työhön sitoutumisesta kun asutaan muualla ja maksetaan ne verotkin muualle, sit tulee niitä etä työpäiviä no kaippa niitä voi osittain kotoakin nyky maailmassa hoitaa. Pitää kuitenkin muistaa että kunnanjohtaja on kuntalaisia varten eikä päinvastoin. Aina pitäisi olla kunnan etu ensin esim kun valitaan huolto firmoja ja erilaisia palveluita, tekijöitä kun löytyy Hankasalmeltakin. No nythän on sit tämä koulun rakentaminenkin tulossa, mielenkiintoista nähdä kuka valitaan hankkeen urakoisijaksi, kunhan vaan ei tulisi koko hommasta konsulttien temmellys ja laskutus kenttä ( kun on nyt tämä erikoinen pisteytys systteemi), kuntalaisethan sen loppukädessä maksaa. Väitän kyllä että jos kunta olisi itse hoitanut suunittelun ja sit pitänyt normaalin urakka kilpailun niin lopputulos olisi ollut halvempi ja olisi jäänyt nää konsultti pelaamiset vähemmälle. Konsultti saa palkkansa siitä mitä enemmän hän laskuttaa tunteja ja tässä urkakka muodossahan niitä kyyllä tulee.
- vinna_herkkunen
Ehkäpä rouva asuu mieluummin Jyväskylässä.
- persloukko
Laki täytyisi olla niin että sinne maksaa verot missä käy töissä tai missä on työnantaja. Ilmankos Hankasalmen kylä saa olla mitä tahansa kun kunnanjohtaja itse asuu muualla, ei edes jouluvaloja vieläkään vaikka muissa kunnissa palaa jo todella hienoja jouluvaloja, esimerkkinä vaikkapa Saarijärvi.
- duunimies
Hankasalmelaisistakin aika moni käy muualla töissä. Olisiko hyvä että nämäkin veisivät verorahat mukanaan?
- pappalaatikainen
duunimies kirjoitti:
Hankasalmelaisistakin aika moni käy muualla töissä. Olisiko hyvä että nämäkin veisivät verorahat mukanaan?
Onko ne kunnanjohtajia?
- taivaanrannanmaalari
Yrittäjyyden edistäminen on jäänyt kunnalta ihan alkutekijöihin. Tuetaan muutamia isoja pelaajia ja siinä se... Tämä asuinpaikka-asia varmaan vaikuttaa myös suihen, että into aluekehitykseen on keskinkertaista.
- realiteettiä
Työssäkäyntialue on taviksillekkin laajentunut . Useinkin perhe on merkittävä ryhmä elinpaikan pysyvyyteen , he eivät halua elää mustalaisten tapaan .
- Oblomov
Ainakin kunnanjohtajan pitäisi ajaa ässällä niin ei tarvitsi hävetä
- Panomatic
Hankasalmen kansallisauto on ässä ja suositellaan ajettavaksi majavahattu päässä
- EpätietoinenRajantakaa
Panomatic kirjoitti:
Hankasalmen kansallisauto on ässä ja suositellaan ajettavaksi majavahattu päässä
Mikä se ässä siis on? Auto...
- tyhmäoot
Lada 1200 S
No kannattaako valita kunnanjohtaja joka ei suostunut muuttamaan Hankasalmelle
- ostatkovokaalin
Jospa tänne kurjuuden pesään ei kukaan suostu muuttamaan.
- koottis
Kansalaisaloite vireille Jämsän kaupungin johtaja asuu Tampereella onko matkakorvaus vai mikä kikkailu
- Mööpellsön
Kuinka tuo Hankasalmen liittyy?
- Elämäontäynnävalintoja
Koska kunnanjohtaja on järki miehiä
- Larssen100
Mitäs haittaa siitä on että Hankasalmen kunnanjohtaja Mäkinen asuu JKL? Kunhan hoitaa työnsä hyvin niin siinä voittaa koko Hankasalmi. Veroäyrit pikkurahoja.
- Anonyymi
Pienistä puroista ne järvetkin syntyy joten ei ne pienetkään verotulot turhia ole! Tyypillistä tyhmän ajattelua!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913148Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729601Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h949094Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k147720Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386704Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1476124Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri153114En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3911179Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71133YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl84980